X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Benefit Systems deklaruje pomoc trenerom w zakresie porad prawnych. Rozmowa z W. Szwarcem, członkiem zarządu Grupy.

09 mar 2021

Obecna sytuacja na rynku fitness nie sprzyja zarówno klientom, którzy zostali pozbawieni miejsca do ćwiczeń, ale także dużym sieciom i spółkom branżowym, które w zasadzie z dnia na dzień utraciły źródła dochodu. Na nasze pytania dotyczące obecnej, trudnej sytuacji odpowiada dziś Wojciech Szwarc, członek zarządu Benefit Systems, odpowiedzialny za rozwój sieci partnerskiej oraz za programy wsparcia kierowane do partnerów programu MultiSport.

1. Jak obecna sytuacja w branży i powtórny lockdown wpłynie na wyniki finansowe całej grupy Benefit Systems?

13 marca minie rok od ogłoszenia pierwszego lockdownu w naszym kraju i pełnego zamknięcia branży fitness. Według szacunków dotychczasowe restrykcje związane z pandemią wygenerowały stratę finansową w całym sektorze w wysokości kilku miliardów i niestety trudno przy obecnej sytuacji przewidzieć ile czasu zajmie odrobienie tej straty. Benefit Systems również zmaga się z negatywnymi skutkami pandemii, a przedłużające się ograniczenia są olbrzymim wyzwaniem. W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku przychody segmentu obejmującego sprzedaż kart sportowych i zarządzanie klubami fitness spadły o 32,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku. W 2020 roku podjęliśmy szereg działań w zakresie optymalizacji procesów i kosztów, a także dostosowaliśmy usługi do zupełnie nowej, bardzo zmiennej rzeczywistości. Udało się nam w pewnym stopniu ograniczyć negatywny wpływ pandemii na nasz biznes. W kwietniu rozszerzyliśmy ofertę Programu MultiSport m.in. o treningi online, możliwość wirtualnego uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez partnerskie obiekty sportowe, konsultacje z dietetykami czy trenerami personalnymi, a także elementy wspierające rozwój osobisty i relaks. Stworzyliśmy także platformę z treningami online Yes2Move.com, z której mogą korzystać użytkownicy Programu MultiSport, klienci indywidualni, a także inne obiekty sportowe.

Utrzymane przez rząd obostrzenia dla branży fitness przypadły w okresie, który jest tradycyjnie najlepszy dla naszego sektora, czyli między styczniem a marcem. To dodatkowo wydłuży czas odbudowy biznesów, stąd nasze ciągłe, poparte licznymi badaniami i ekspertyzami apele o jak najszybsze wznowienie działalności branży fitness w reżimie ustalonym wspólnie przez GIS. Widzimy wyraźną chęć powrotu Polaków do treningów w obiektach sportowych. Jednocześnie z badania MutliSport Index 2020 wynika, że aż 94 proc. użytkowników korzystających czasie pandemii z obiektów sportowych, czuło się w nich bezpiecznie.

2. Ostatnio coraz więcej obiektów sportowych ignoruje zakazy i otwiera się dla klientów. Wg nieoficjalnych danych otworzyło się ok. 2 tys obiektów. Czy cała Grupa Benefit Systems zamierza pójść w ich ślady?

Część naszych partnerów sportowych wznowiła działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami. Natomiast nasze obiekty pozostają obecnie zamknięte, choć to wyjątkowo trudna dla nas decyzja. Nie ulega wątpliwości, że zależy nam na ich ponownym, jak najszybszym otwarciu. Natomiast takie decyzje, zwłaszcza przy klubach w wielu miastach na terenie całego kraju, wymagają odpowiedniego przygotowania – to duża operacja logistyczna, związana z zebraniem zespołów, wznowieniem współpracy z partnerami i dostawcami.

3. Czy spółka korzysta z rządowych tarcz finansowych? Czy na wsparcie mogą liczyć trenerzy i instruktorzy fitness zatrudnieni w klubach należących do Grupy?

Od ubiegłego roku wielu przedstawicieli naszej branży nagłaśnia kwestię niewystarczającego wsparcia finansowego i braku zrozumienia dla specyfiki całego sektora ze strony rządzących. Przykładem są m.in. państwowe programy pomocowe, które nie uwzględniają struktury zatrudnienia w branży fitness i wykluczają ze wsparcia osoby współpracujące na podstawie umów cywilnoprawnych. Innym przykładem jest zamknięcie naszej branży w październiku i uruchomienie wsparcia dopiero w styczniu – przecież dla wielu właścicieli obiektów sportowych oznaczało to wielotygodniowe oczekiwanie na pomoc finansową. Niezmiennie apelujemy do rządzących, by pomoc dla przedsiębiorców była dostępna równolegle i proporcjonalnie do wprowadzanych obostrzeń. Nasza spółka, podobnie jak cała branża odczuwa negatywne skutki zamknięcia, dlatego skorzystaliśmy ze wsparcia rządowego w zakresie gwarancji bankowych, odroczenia terminu opłaty zobowiązań podatkowych lub rozłożenia ich na raty, a także z dotacji obejmujących świadczenia postojowe dla pracowników etatowych. Trenerów i instruktorów fitness wspieramy w zakresie porad prawnych, a osobom prowadzącym działalność gospodarczą oferujemy dodatkowo pomoc w składaniu wniosków o dofinansowanie lub zwolnienie ze składek ZUS. W kwestiach pracowniczych szczególnie ważny jest dalszy dialog z rządem, by przy kolejnych tarczach uwzględnili specyfikę działania naszego sektora.

4. Czy wciąż zrzeszone kluby notują duże zainteresowanie treningami on-line? Ile dokładnie osób z nich korzysta? Czy osoby, które niegdyś nie wyobrażały sobie tygodnia bez 3-4 treningów w fitness klubie chętnie „przerzuciły się” na trening wirtualny?

Zainteresowanie ofertą platformy Yes2Move.com z treningami online wzrosło w ciągu kilku ostatnich miesięcy blisko pięciokrotnie. Aktywni fizycznie Polacy poszukują rozwiązań umożliwiających im, mimo pandemii, dbanie o zdrowie i lepsze samopoczucie. Wiele wskazuje na to, że treningi online mają szansę pozostać z nami na dłużej, nie jako alternatywa dla aktywności podejmowanych w obiektach sportowych, ale jako ich naturalne uzupełnienie. Treningi online zaspokajają nieco inne potrzeby i oferują też inne możliwości, niż klub fitness czy siłownia. Niezaprzeczalną zaletą tych ostatnich jest, chociażby dostęp do profesjonalnego sprzętu sportowego oraz trenerów czy instruktorów.

5. Kiedy wg spółki może nastąpić powrót do „normalności”? Ile klubów sportowych, funkcjonujących na rynku przed pandemią, przetrwa?

Otwarcie basenów czy kortów tenisowych to zdecydowanie krok w dobrą stronę. Jednak na etapie, gdzie luka przychodowa branży dorównuje jej rocznym dochodom, potrzebne są konkrety – plan odmrożenia gospodarki, który nie zostanie schowany do szuflady i pomoc finansowa dostosowana do naszej specyfiki. Przedsiębiorcy, by utrzymać się na powierzchni, muszą wiedzieć, w jakiej perspektywie czasowej planować działania, wielu potrzebuje też zastrzyku finansowego. Jedną z cech charakteryzujących sektor fitness są bardzo wysokie koszty stałe w postaci czynszów, kredytów i leasingów na sprzęt. Trudno dziś oszacować ile obiektów sportowych przetrwa. Przedłużający się lockdown niestety wpływa negatywnie na kondycję całej branży, a także – o czym się niestety często zapomina – na zdrowie psychofizyczne Polaków.

6. Czy pandemia wprowadzi jakieś stałe zmiany na rynku fitness w Polsce?

Z powodu wielomiesięcznej pracy zdalnej i ograniczenia codziennej mobilności wiele osób zmaga się dziś z problemami z kręgosłupem czy nadprogramowymi kilogramami, co przekłada się na rosnące zainteresowanie treningami odpowiadającymi na te potrzeby. Aktywność fizyczna w czasie pandemii zdecydowanie zyskała na znaczeniu w kontekście zdrowia publicznego. Możemy też przypuszczać, że sport stanie się jednym z kluczowych elementów wspierających regenerację organizmu i rehabilitację po COVID-19. W moim przekonaniu rola aktywności fizycznej w profilaktyce i wzmacnianiu zdrowia jest i będzie jednym z długofalowych trendów społecznych.

Pandemia sprowokowała także niezwykle dynamiczny rozwój usług fitness w wersji online, które – jak wspominałem – z dużym prawdopodobieństwem pozostaną stałym uzupełnieniem oferty tradycyjnych treningów w obiektach sportowych. Podsumowując, mamy za sobą bardzo trudny rok, ale może się okazać, że w niektórych obszarach pandemia stała się katalizatorem także pozytywnych trendów i procesów rynkowych.

 

x
Zapisz się do newslettera