X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Benefit Systems notuje straty i liczy na szybkie otwarcie branży

22 lut 2021
Źródło: Business Insider Polska

Członek zarządu Benefit Systems, B. Józefiak, w wywiadzie dla Business Insider Polska mówi, że liczy, iż w najbliższych dniach rząd pozwoli branży działać w reżimie sanitarnym. Jego zdaniem odbudowa branży i tak potrwa kilka lat.

Grupa Benefit Systems w ciągu trzech kwartałów 2020r poniosła ponad 20 mln zł straty netto, w porównaniu do 83 mln zł zysku rok wcześniej.

Tymczasem coraz więcej osób deklaruje chęć powrotu do regularnych, stacjonarnych treningów. Dodatkowo, jak podkreśla Józefiak, cały sektor sportowo-rekreacyjny mógłby być silnym wsparciem rządu w obszarze profilaktyki zdrowotnej. Niestety rządzący prawdopodobnie nie znają specyfiki branży i mają mylny obraz tego, jak wygląda nowoczesna siłownia.

Przed pandemią, w Polsce działało ok. 10 tys obiektów sportowo-rekreacyjnych, które zatrudniały ok. 150 tys osób. Prawdopodobnie do tej pory, rządowe obostrzenia zignorowało ok. 2 tys placówek, które w przeciwnym razie, pozostając zamknięte, szybko doczekałyby się bankructwa. Placówki te funkcjonują w określonym reżimie sanitarnym, ustalonym wcześniej z GIS.

Funkcjonowanie siłowni jest także istotne pod kątem wzmacniania odporności i poprawy kondycji fizycznej właśnie po lockdownie. Bez aktywności fizycznej nie uda się odbudować i utrzymać dobrej kondycji psychofizycznej. Potwierdzeniem tych słów jest rekomendacja WHO, która właśnie w pandemii podwoiła rekomendowany tygodniowy czas aktywności fizycznej dla wszystkich grup wiekowych.

Wciąż też nie ma wiarygodnych badań naukowych, które potwierdzałyby jakikolwiek wpływ na zwiększoną liczbę zachorowań w trakcie ćwiczeń na siłowni. Dostępne analizy udowadniają, że przy zachowaniu reżimu sanitarnego liczba zakażeń w klubach jest śladowa. Działania rządzących są mimo tego nakierowane na wykluczenie z funkcjonowania branży fitness, zupełnie inaczej niż w innych krajach. W Wielkiej Brytanii np. kluby fitness należą do sektorów uznanych za niezbędne dla zdrowia i profilaktyki i otwierane są jako pierwsze

Obecnie szacuje się, że z pomocy z tarcz antykryzysowych korzysta 15-20% podmiotów działających w branży fitness. Tarcze pozwolą jednak pokryć jedynie część strat.

Na dzień dzisiejszy nikt ze specjalistów nie jest też w stanie dokonać rzetelnej prognozy dot tego, jak branża będzie wyglądała po pandemii. Nie wiadomo bowiem, jak długo potrwa jeszcze lockdown. Jedyne, co jest pewne to to, że spora część usług przeniesie się już na stałe do online. Już teraz widać, że zainteresowanie ofertą zajęć online na platformie treningowej Benefit Systems zwiększyło się w ostatnich miesiącach aż 5-krotnie.

Polecamy także:

ustawa odszkodowawcza

Ustawa odszkodowawcza przyjęta przez Senat

x
Zapisz się do newslettera