X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Białko z owadów – tańsze i lepsze dla środowiska

16 maja 2021
Źródło: materiały prasowe

Pojawia się coraz więcej pomysłów, aby pozyskiwać białko z owadów. Jedyna z polskich firm - HiProMine, wykorzystuje gatunek Hermetia illucens, czyli muchę czarną, do produkcji białka stosowanego w karmach dla zwierząt domowych i gospodarskich, ryb hodowlanych oraz w produkcji nawozów.

Firma chce stworzyć technologię zautomatyzowaną o niskim wpływie na środowisko. Produkcja może mieć wręcz ujemny indeks emisji, bo wykorzystywane są przy niej produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego, które zgoniłyby na kompoście. Od wyklucia do dorosłego osobnika, czyli w 7 dni, Hermetia illucens powiększa się 10 tys razy, a zjada tyle, ile waży.

Teraz firma zamierza zwiększyć skalę biznesu. W tym celu buduje nowe centrum technologiczne oparte na własnej, sprawdzonej i opatentowanej technologii. Moce wzrosną do ponad 50 tys t produktów wytwarzanych z biomasy owadów rocznie.

Impuls do rozwoju technologii pozyskującej białko z owadów dała niedawno UE, która to na początku roku dopuściła możliwość powszechnej produkcji larw mącznika jako produktu spożywczego. Białko z owadów można produkować znacznie taniej niż ze zwierząt gospodarskich, bo np. do kilograma wołowiny potrzeba 15 tys litrów wody, a owady pobierają ją z pożywienia.

Dodatkowo owady są łatwo dostępne, a strawność aminokwasów pochodzących z białka owadziego waha się od 91 do 95%. Mączki z owadów są z kolei bogatym źródłem tłuszczu. Stanowią lepsze źródło energii w porównaniu do ziarna zbóż lub nasion roślin strączkowych. Niektóre owady zawierają 55% tłuszczu.

Większość owadów można przetworzyć w hydrolizat o wyglądzie szarego proszku, podobnym do poekstrakcyjnej śruty rzepakowej i zmielonej soi.

Obecnie w gospodarstwach rolnych hoduje się od 1 bln do 1,2 bln owadów rocznie na żywność i paszę. Kraje, które hodują najwięcej owadów na świecie to Tajlandia, Francja, RPA, Chiny, Kanada i USA.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera