X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Branża fitness składa pozew o odszkodowanie

28 sty 2021
Źródło: dziennik.pl, money.pl

Właściciele siłowni i innych obiektów sportowych wzywają rząd do pokrycia strat za lockdown. Kilkadziesiąt największych operatorów fitness złoży w najbliższych dniach w Kancelarii Premiera przedsądowe wezwanie do odmrożenia branży i zawarcia ugody w sprawie dotychczasowych szkód. Przedsiębiorcy zamierzają składać pozwy indywidualne i grupowe.

Przedsiębiorcy narzekają, że rządowy system kierowania pomocy do branż o konkretnym kodzie PKD, nie działa. Pomoc omija zatem wiele firm. Sytuację być może uratuje Senat. Trwają tam bowiem prace nad projektem, zakładającym alternatywny sposób dochodzenia odszkodowań. Odszkodowanie od Skarbu Państwa wyniosłoby 70% poniesionej szkody majątkowej pomniejszonej i równowartość bezzwrotnej pomocy udzielonej przez państwo. Wnioski o wypłatę odszkodowania przedsiębiorcy mieliby składać u wojewody. Do nich należałoby dołożyć własne szacunki strat. Pomysł być może zostanie szybko wprowadzony, zwłaszcza, że nie wymaga notyfikacji KE.

Przedsiębiorcy przestali już wierzyć zapowiedziom rządu dotyczącym możliwego odmrożenia rynku. Właściciele klubów i siłowni podkreślają, że niezależnie od decyzji rządu będą trzymać się planu otwarcia swoich biznesów od 1 lutego. Trwają przygotowania. Jak podkreśla T. Napiórkowski z Polskiej Federacji Fitness, pozwolenie na otwarcie siłowni przez rząd oznaczałoby po prostu usankcjonowanie stanu faktycznego. W przeciwnym razie utrzymanie zakazu będzie jedynie fikcją. Zwłaszcza, że do proponowanego reżimu pozytywnie odniósł się GIS.

Zniesienie obostrzeń mogłoby natomiast przekonać osoby niezdecydowane, bo wg badań ok. 20% chcących korzystać z siłowni wciąż waha się i zastanawia, czy jest to bezpieczne. Dodatkowo na ruch w klubach fitness zlokalizowanych w galeriach handlowych wpłynęłoby przywrócenie handlu w tychże obiektach.

Przedsiębiorcy podkreślają, że oprócz luzowania obostrzeń ważna będzie też konsekwencja w działaniu. Firmy chcą mieć pewność, że zaraz po otwarciu rząd nie wprowadzi kolejnych ograniczeń.

Dziś odbędzie się konferencja premiera, na której przedstawione zostaną zmiany obowiązujące od 1 lutego. Nieoficjalnie mówi się, że obostrzenia mogą zostać przedłużone o kolejne 2 tygodnie.

Polecamy także:

NBA, decathlon

Decathlon tworzy sportową kolekcję dla NBA

x
Zapisz się do newslettera