X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Bungee fitness, czyli sztuka latania dla każdego

02 wrz 2020
Źródło: materiały prasowe

Wakacje za nami, za oknami zaczyna się szaruga, a my powoli pogrążamy się w jesiennej rutynie. Także treningowej. Marzysz o tym, aby wznieść się w przestworza i na chwilę zapomnieć o wszystkim? A może szukasz pomysłu na nową specjalizację instruktorską? Znajdź najbliższą szkołę oferującą zajęcia bungee fitness i sprawdź czym wyróżnia się ta dyscyplina.

  • Bungee fitness to zajęcia fitness na linach, dzięki którym wzmocnisz mięśnie, zwiększysz wydolność organizmu, spalisz kilkaset kalorii i wymodelujesz sylwetkę
  • W Polsce pierwsze szkoły bungee fitness działają od 2017 roku, obecnie możemy wybierać z oferty kilkudziesięciu klubów
  • To zajęcia niemal dla każdego, nawet dla dzieci; przeciwwskazaniem są m.in. przebyte operacje brzucha, ciążą oraz dyskopatia
  • Trening na linach jest całkowicie bezpieczny, ponieważ ćwiczysz w specjalnie dostosowanej uprzęży nie obciążając stawów ani kręgosłupa

Każdy instruktor, trener i klient, niezależnie od poziomu determinacji, samodyscypliny czy motywacji bywa zmęczony i znudzony treningami. Dbanie o formę fizyczną powinno być jednym z filarów życia każdego z nas. Brak czasu, deszczowa pogoda, zmęczenie – to wszystko powoduje, że nieraz wolimy zostać w domu niż zrobić trening na maszynach. Na szczęście istnieją zajęcia, które o wiele bardziej podniosą nam poziom endorfin, a jednocześnie zapewnią niezwykle skuteczny trening.

Czym jest bungee fitness?

Fitness na linach podobnych do tych stosowanych podczas skoków na bungee jest w Polsce dyscypliną stosunkowo młodą. Jednak nieustannie zyskuje na popularności. Pomysł na bungee fitness narodził się w Azji. Następnie przez Stany Zjednoczone dostał się do Europy, a dzięki pasjonatkom fitnessu – Natalii Jakule i Paulinie Suduł zawitał także do naszego kraju. Dziś możesz wybierać z oferty kilkudziesięciu różnych placówek. Zaciekawiony postanowiłeś zapisać się na zajęcia. Co czeka Cię na sali?

Każde studio, które chce oferować takie zajęcia, musi posiadać specjalny certyfikat. Potrzebna jest również odpowiednio dostosowana hala – liny wiesza się na hakach na wysokości od 2,6 m do ok. 4 m. Realny nacisk jednej ćwiczącej osoby wynosi ok. 230 kg. Na pierwszych zajęciach zapoznajesz się ze sprzętem, na który składają się elastyczne liny, uprząż i stalowe elementy łączące. Dostaniesz także specjalne neopronowe spodenki, dzięki którym unikniesz odparzeń i przyspieszysz spalanie tłuszczu w okolicach brzucha, bioder i ud. Instruktor dostosuje długość lin i pozostały sprzęt do Twoich paramentów fizycznych, tak aby trening był w stu procentach bezpieczny i przyjemny. Gotowy? Zaczynamy.

Mięśnie ze stali

Podczas treningu na linach poczujesz się lekki jak piórko, ale w rzeczywistości po kilku spotkaniach bliżej będzie Ci do sylwetki ze stali. Zajęcia bungee fitness angażują praktycznie wszystkie grupy mięśniowe. Szczególnie intensywnie pracują mięśnie brzucha i pleców, ponieważ muszą utrzymać naszą sylwetkę w stabilnej pozycji w podwieszeniu. Podczas 50-minutowych zajęć z całą pewnością spalisz kilkaset kalorii, zwiększysz wydolność organizmu i znacznie poprawisz wytrzymałość mięśni. Jest to trening z gatunku bardzo wymagających kondycyjnie, dlatego przed zapisaniem się na bungee fitness warto zdobyć minimalne doświadczenie w fitnessie.

Nie masz się jednak czy martwić – podczas zajęć będziesz bawić się tak dobrze, że zapomnisz o narzekaniu na trudność treningu czy zmęczenie. Ewolucje powietrzne, proste choreografie taneczne, stawanie na rękach, skoki czy pompki – w studiu fitnessu na linach nigdy nie będziesz się nudził!

Czy zajęcia bungee fitness są dla każdego?

Na fitness na linach może zapisać się każdy, nawet dzieci. Zajęcia dla najmłodszych wyglądają oczywiście nieco inaczej – opierają się na zabawie. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do treningów. Z bungee fitness powinny zrezygnować osoby, które w ostatnich miesiącach przeszły operacje okolic brzucha czy bioder. Dyscyplina ta nie jest polecana również dla kobiet w ciąży, a także osób cierpiących na dyskopatię oraz problemy z błędnikiem. Należy pamiętać również o tym, aby dla własnego komfortu na 2 godziny przed zajęciami nie spożywać posiłków.

Co istotne, dyscyplina ta podobnie jak treningi z taśmami TRX jest bardzo bezpieczna, ponieważ nie obciąża stawów i kręgosłupa. Pozwala na rozbudowanie mięśni, utrzymując ich mobilność, a przy tym efektywnie modelując sylwetkę. Wzmacnianie mięśni grzbietu i brzucha, odpowiedzialnych za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i właściwych wzorców ruchu jest szczególnie istotne w przypadku osób prowadzących na co dzień siedzący tryb życia.

Zajęcia bungee fitness są polecane dla wszystkich, którzy nieustannie poszukują nowości, chcą dobrze się bawić i spełnić swoje dziecięce marzenia o lataniu. W poszukiwaniu treningu idealnego warto sprawdzić tę opcję i spróbować swoich sił w systemie treningów, który jednocześnie męczy i relaksuje. Może to być również ciekawa droga zawodowa dla osób poszukujących swojej specjalizacji lub pomysłu na biznes w branży fitness.

Autor: Marta Soroka

*

Polecamy także:

Taśmy TRX – alternatywa dla siłowni?

Taśmy TRX – alternatywa dla siłowni?

x
Zapisz się do newslettera