X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Co wiesz o oleju rybnym? Który na rynku jest najlepszy dla organizmu?

01 gru 2020

Korzyści płynące z oleju rybnego są dobrze znane i wspierane przez wiele renomowanych badań naukowych. Nic dziwnego, że ludzie kupują suplementy oleju rybnego, aby zaspokoić różne potrzeby zdrowotne. Na rynku jest masa różnych dostępnych olejów, który z nich wybrać? Jak możesz je rozróżnić? A który da Ci maksymalne korzyści zdrowotne? Jak dobry jest olej rybny o potrójnej mocy?

Eksperci w dziedzinie suplementacyjnej  ustalili dwa ważne czynniki wyróżniające jakość oleju rybnego:

a) czystość i moc

b) wysokie stężenie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega 3.

Suplementy oleju rybnego dostępne na rynku można podzielić na dwie szerokie kategorie:

  • Suplementy o jakości spożywczej

Niektóre suplementy oleju rybnego o jakości spożywczej są poddawane ograniczonej destylacji molekularnej, która usuwa część cholesterolu z olejów rybnych. „Koncentrat oleju rybnego” to inny rodzaj oleju rybnego o jakości zgodnej ze zdrową żywnością, który został częściowo schłodzony. To frakcyjne chłodzenie usuwa zestalone, nasycone tłuszcze i pozostawia wyższe stężenie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega 3. Metoda chłodzenia frakcyjnego może nie usunąć wszystkich toksyn, takich jak PCB. Ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia zanieczyszczeń, oleje spożywcze nie są zalecane.

  • Suplementy farmaceutyczne

Ten suplement rybny jest produkowany z wysokiej jakości ryb, zwykle łowionych na wyższych szerokościach geograficznych, gdzie wody są mniej zanieczyszczone przez wysypiska przemysłowe. Jest przetwarzany termicznie przy użyciu doskonałych metod rafinacji, które usuwają zanieczyszczenia, takie jak PCB, metale ciężkie i inne zanieczyszczenia. Gotowy produkt z oleju rybiego to niezwykle czysty i odpowiednio zbilansowane stężenie EPA i DHA.

Olej z wątroby dorsza? 

Olej z wątroby dorsza nie ma takiego samego profilu EPA i DHA jak olej rybny pochodzący z tłustych ryb, takich jak łosoś. W rzeczywistości, gdyby próbować spożywać kwasy omega 3 z wątroby dorsza, trzeba by wziąć wiele kapsułek. Eksperci twierdzą, że skoro wątroba dorsza jest bardzo bogata w witaminy A i D, może dojść do toksycznego poziomu tych dwóch witamin. Kolejną wadą tranu z dorsza jest to, że pochodzi z wątroby, a wątroba jest narządem filtrującym toksyny. Istnieje większe prawdopodobieństwo znalezienia zanieczyszczeń w oleju z wątroby ryb, zwłaszcza tych, które nie przeszły wysokiej jakości procesu oczyszczania

Olej rybny o potrójnej mocy - Triple Strength

Olej rybny o potrójnej mocy zawiera trzykrotnie większe stężenie EPA i DHA, które występują w zdrowych olejach rybnych, dzięki wysokiemu poziomowi oczyszczania.

• Szukając suplementu oleju rybnego, na etykietach znajdziesz różne poziomy EPA i DHA. Zdrowy stosunek EPA do DHA wynosi 2: 1. Jest to stosunek występujący w naturalnych źródłach żywności i powinien to być stosunek, który zawiera Twój olej rybny.

• Olej rybi o potrójnej mocy, dzięki szybszemu procesowi oczyszczania, zawiera 90% stężenia kwasów tłuszczowych omega 3. Oznacza to również, że zawiera najmniej zanieczyszczeń. Inne kapsułki oleju rybiego składają się na ogół z około 30% do 60% EPA i DHA i dlatego mogą zawierać dużo więcej produktów ubocznych, takich jak nasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol, metale ciężkie, aby uzyskać odpowiedni poziom EPA i DHA w organizmie.

• Ponownie, ze względu na wysokiej jakości oczyszczanie, olej rybny o potrójnej mocy jest bardziej biodostępny. Doskonały proces rafinacji usuwa również długołańcuchowe monomery z oleju rybnego, o których wiadomo, że powodują podrażnienia żołądka.

• Większość olejów rybnych o potrójnej mocy jest wzmocniona witaminą E, która działa jako przeciwutleniacz, utrzymując świeżość suplementu

Wybierając suplement oleju rybnego, wybierz taki, który może zapewnić maksymalne korzyści zdrowotne wynikające z oleju rybnego. Olej rybi o potrójnej mocy zawiera odpowiednią proporcję EPA w stosunku do DHA oraz najwyższe stężenie kwasów omega 3.

 

Polecamy także:

W tym artykule przyjrzymy się kompleksowo PTSD. Jak profilaktyczne ćwiczenia mogą pomóc i jaka jest rola trenera, aby być wsparciem dla podopiecznego.

Zespół stresu pourazowego (PTSD) - istotne informacje dla trenera personalnego

 

x
Zapisz się do newslettera