X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Dieta ketogeniczna dla sportowców – mit czy hit

22 gru 2020

Diety nieskowęglowodanowe cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Ich główną zaletą jest szybka utrata wagi oraz rzekome właściwości zdrowotne. Dieta ketogeniczna ma jednak tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Decydując się na taką dietę należy pamiętać, że powinna być ona prowadzona pod kontrolą dobrego dietetyka lub lekarza. Głównym jej założeniem jest spożywanie w odpowiedniej proporcji tłuszczy, węglowodanów i białka. Te pierwsze powinny stanowić ok 80% składników diety. Przy takich proporcjach składników, organizm nie może czerpać energii z węglowodanów, więc zaczyna się proces rozpadu tłuszczów (tzw. ketoza).

ZALETY

Głównym celem, dla którego coraz więcej osób decyduje się na stosowanie tej diety, jest szybka utrata masy ciała. To jednak nie jedyna zaleta diety keto. Jest ona polecana bowiem pacjentom chorującym na padaczkę, szczególnie dzieciom zmagającym się z padaczką lekooporną. Wskazaniem do jej stosowania jest także: zespół Retta, Dravet, Doose czy stwardnienie guzowate. Zdaniem ekspertów ciała ketonowe chronią komórki nerwowe przed atakiem wolnych rodników.

Dieta ketogeniczna zapewnia także uczucie sytości na długi czas, wspomaga układ trawienny i reguluje wydzielanie insuliny.

Wyniki badań na zdrowych ochotnikach wskazują jednak, że diety niskowęglowodanowe zmniejszają ryzyko chorób serca, zwiększając poziom HDL, zmniejszając poziom triglicerydów oraz ciśnienie krwi, jednocześnie nieznacznie zwiększając poziom LDL oraz cholesterolu całkowitego.

Ponadto wyniki badań wskazują na pozytywny wpływ diety niskowęglowodanowej na markery zapalne we krwi związane z ryzykiem chorób układu krążenia.*1

WADY

Okazuje się jednak, że w dłuższym okresie stosowania dieta ta może doprowadzić do kamicy moczanowej oraz zwiększenia kwasu moczowego. Diety nie powinny więc stosować osoby z chorobami nerek, wątroby i trzustki.

Okazuje się także, iż dieta ta może zaburzyć gospodarkę hormonalną. Pod względem intensywności i szoku dla organizmu przypomina dietę Dukana.

Wieloletnie badania naukowe dowodzą, że dieta wysokotłuszczowa nie ma wpływu na budowę masy mięśniowej, a nawet może ją hamować. Kilka badań porównawczych udowodniło też, że nie ma większych różnic w parametrach wydolnościowo-siłowych osób stosujących przeciwstawne diety. Dostępne wyniki badań wykazały jednak poprawę wydolności tlenowej i odporności na zmęczenie.*2*3

Wydaje się, więc, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy dieta keto dla sportowca jest idealnym rozwiązaniem. Prawdopodobnie u każdej osoby efekty wynikające z jej zastosowania będą różnić się od siebie. Należy więc obserwować swój organizm, wykonywać regularne badania i dostosowywać swój sposób odżywiania do założonych celów i efektów.

*1 Wpływ diety niskowęglowodanowej na stan zdrowia człowieka The impact of a low-carbohydrate diet on human health Martyna Zielińska, Jadwiga Buczkowska-Radlińska, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Studium Doktoranckie Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji, al. Powstańców Wlkp. 72, 70-111 Szczecin, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji, al. Powstańców Wlkp. 72, 70-111 Szczecin

*2 https://www.focusnauka.pl/artykul/dieta-ketogeniczna-180108050049

*3 https://pulsmedycyny.pl/dieta-ketogeniczna-zasady-i-przeciwwskazania-951544

 

Polecamy także:

 

Apple rusza z nową aplikacją Fitness+

x
Zapisz się do newslettera