X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Doping w sporcie rekreacyjnym - trwa europejskie badanie

07 cze 2021
źródło: europeactive.eu

Dostępne jest już europejskie badanie FAIR+ nt stosowania środków poprawiających wydajność (doping) w sporcie rekreacyjnym. Będzie ono otwarte dla respondentów do 30 czerwca 2021r.

Projekt FAIR+ (Forum do walki z dopingiem w sporcie rekreacyjnym+) jest współfinansowany przez program Erasmus+ i jest w połowie swojego trzyletniego cyklu życia (styczeń 2020-grudzień 2022). Koordynowany przez EuropeActive projekt opiera się na silnym konsorcjum, które wspólnie zajmuje się problemem dopingu w sportach rekreacyjnych w całej Europie.

Powód badania i ankiety

Przez ostatnie 20 lat organy antydopingowe i badacze analizowali stosowanie dopingu w sporcie zawodowym, ale wiele wątpliwości pozostaje, jeśli chodzi o sport rekreacyjny, sport masowy i sport rekreacyjny. Do pewnego stopnia zbadano stosowanie leków poprawiających wydajność i wizerunek na siłowniach i fitnessie, chociaż niewiele wiadomo na temat większej populacji uprawiającej sport i rywalizującej na niższych poziomach.

Chociaż często dyskutuje się, nadal nie jest jasne, w jakim stopniu narkotyki są używane w sportach rekreacyjnych, aby osiągnąć cele osobiste lub związane ze sportem, takie jak poprawa wyników, zmiany wyglądu fizycznego lub po prostu zdolność do wykonywania określonych ćwiczeń. W sportach zawodowych określa się to mianem dopingu, który często wywołuje silne emocje. Z prawnego punktu widzenia zażywanie narkotyków i leków, czyli doping w sporcie rekreacyjnym, nie jest dobrze zdefiniowane.

Cel ankiety

Niniejsza ankieta jest przeprowadzana w celu zapewnienia dyskusjom publicznym i akademickim solidniejszej bazy dowodowej. Podstawowym celem jest jak najrzetelniejsze określenie odsetka sportowców rekreacyjnych, którzy stosują leki (legalne lub nielegalne) w związku z uprawianiem sportu i treningami.

Szczegóły ankiety i informacje

Ankieta jest otwarta do 30 czerwca 2021r. i chociaż jest otwarta dla wszystkich krajów europejskich oraz dla różnych sportów i aktywności fizycznych, analiza danych będzie koncentrować się w szczególności na wynikach z Danii, Włoch, Niemiec, Grecji, Norwegii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W tym celu ankieta jest dostępna w języku duńskim,  angielskim,  włoskim, niemieckim, greckim, norweskim i   hiszpańskim. Ankietę opracowali partnerzy projektu – doświadczeni badacze z Uniwersytetu Saarland (Niemcy), Uniwersytetu Sapienza (Włochy) i Uniwersytetu Aarhus (Dania).

Aby jak najlepiej przybliżyć delikatną kwestię używania narkotyków w rekreacyjnych zajęciach sportowych, ankieta gwarantuje pełną anonimowość wszystkich respondentów. Wybrana metoda – Randomized Response Technique (RRT).

Ankietę możecie wypełnić na stronie internetowej.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera