X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Dziesięć istotnych faktów, które trzeba wiedzieć o fibromialgii

19 listopad 2020
źródło - www.fitness.com

Czy wiesz co to Fibromialgia ? Jak ją rozpoznać? Jak postępować w przypadku jej rozpoznania. Na te i inne pytania odpowiemy Wam w poniższym artykule. Znajdziecie w nim dziesięć faktów o fibromialgii, które każdy trener powinien znać.

"Fibromialagia - (fibromyalgia syndrome – FMS) charakteryzuje się przewlekłym, uogólnionym bólem mięśni i stawów oraz występowaniem tzw. punktów tkliwych, czyli miejsc ciała o nadmiernej wrażliwości na ucisk ."

Oto dziesięć najważniejszych faktów :

1.

Podstawowe objawy fibromialgii obejmują rozległy ból w miękkich tkankach włóknistych w organizmie (mięśnie, więzadła i ścięgna), głębokie zmęczenie i zaburzenia snu. Praktycznie niemożliwe do wykrycia przez nieprzeszkolonych obserwatorów, choroba zazwyczaj powoduje, że ludzie cierpią na coś, co wydaje się być stanem po-wirusowym, w którym ich źródło energii zostało odłączone

2.

Fibromialgia i zespół chronicznego zmęczenia mają wiele wspólnych podobieństw. Obie mają tendencję do dotykania młodych dorosłych kobiet, wynikają z nieznanych przyczyn, mają charakter przewlekły, nie mają patologii, wykazują normalne wyniki laboratoryjne i charakteryzują się prawie identycznymi objawami. Te podobieństwa prowadzą wielu ekspertów do przekonania, że ​​te dwie choroby mogą w rzeczywistości być tym samym stanem.

3.

Podstawowe przyczyny fibromialgii pozostają nieznane. Obecna opinia dotycząca podstawowych mechanizmów tego stanu skupia się wokół teorii określanej jako „sensytyzacja centralna”. Ta teoria zakłada, że ​​osoby z fibromialgią mają niższy próg bólu z powodu zwiększonej wrażliwości na sygnały bólu w mózgu.

4.

Chociaż środowisko medyczne nie wie dokładnie, co powoduje fibromialgię, zidentyfikowano określone czynniki ryzyka, które mają tendencję do predysponowania osoby do zarażenia się chorobą. Na przykład fibromialgia występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ma również tendencję do rozwijania się we wczesnej i średniej dorosłości, chociaż udokumentowano przypadki dotknięcia nią dzieci i osób starszych. Osoba, która ma krewnego z fibromialgią, również jest bardziej narażona na ten stan.

5.

Ze względu na nieco źle zdefiniowaną chorobę, osoby z fibromialgią są często określane jako „ranni chodzący”. Dotykając szacunkowo od trzech do sześciu milionów Amerykanów, stan ten wywołuje medyczną zagadkę - pacjenci „pionowo chorzy”, którzy są zbyt chorzy, aby normalnie funkcjonować, ale zazwyczaj nie są na tyle chorzy, aby faktycznie zostać przykutym do łóżka („chorzy poziomo”).

6.

Właściwie wykonywane ćwiczenia mogą pomóc osobom z fibromialgią zachować sprawność i doświadczyć lepszej jakości życia. Kluczem jest zaangażowanie się w program ćwiczeń, który nie zaostrza ani nie powoduje zaostrzenia stanu. W związku z tym, początkowo schemat ćwiczeń powinien mieć umiarkowaną intensywność, obejmować stosunkowo krótkie okresy aktywności i powoli postępować w czasie. Preferowane są zajęcia, które powodują minimalne obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego (np. pływanie, jazda na rowerze i spacery).

7.

Żadna dieta, bez względu na to, jak dobrze zaplanowana, nie „wyleczy” fibromialgii. Z drugiej strony dieta bogata w przeciwutleniacze (np. bogata w owoce i warzywa) może pomóc osobom z tym schorzeniem zmaksymalizować ich zdrowie, minimalizując poziom stresu oksydacyjnego, który może wystąpić w tkankach organizmu. Zbyt wysoki poziom tego stresu może prowadzić do obniżenia progu bólu, wyższego poziomu bólu mięśni i większego poziomu zmęczenia.

8.

Stwierdzono, że kilka witamin i suplementów diety pomaga zmniejszyć objawy fibromialgii. Niestety, rynek jest również pełen pomocy dietetycznych, które zawierają nieuzasadnione roszczenia i oferują niespełnione korzyści. W związku z tym osoby z fibromialgią powinny upewnić się, że wszelkie witaminy lub suplementy diety, które zdecydują się przyjmować, są poparte badaniami, a nie chciwością.

9.

Osoby z fibromialgią powinny utrzymywać poziom aktywności w stosunkowo równym tempie. Robienie zbyt wiele w ich dobre dni może prowadzić do kolejnych złych dni. Robienie zbyt małej ilości może pozbawić ich fizycznego i psychicznego wzmocnienia, które może wynikać z aktywności.

10.

Osoby z fibromialgią, które chcą zmaksymalizować swoje wysiłki w celu opanowania ich stanu, powinny zrobić wszystko, co w ich mocy, aby utrzymać zdrowy styl życia. W związku z tym wśród kroków, które mogą podjąć, jest zmniejszenie poziomu stresu, wystarczająca ilość snu, aktywność fizyczna, spożywanie odpowiednich pokarmów, ograniczenie spożycia kofeiny i angażowanie się w czynności spełniające emocjonalnie.

 

Polecamy także :

Jakie płyną korzyści fizyczne z treningu triathlonowego?

x
Zapisz się do newslettera