X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Eurostat alarmuje! Europejczycy tyją na potęgę!

30 lip 2021
Źródło: https://ec.europa.eu/

Według danych unijnego biura statystycznego Eurostat aż 53% dorosłych mieszkańców Unii Europejskiej ma nadwagę, a aż 17% cierpi na otyłość. Dane dotyczą 2019 r. W pandemicznym 2020 r. statystyka prawdopodobnie się jeszcze pogorszyła.

Z raportu wynika, że prawidłową wagę ma tylko 44% dorosłych, 53% waży za dużo, a 3% ma niedowagę. W zestawieniu wykorzystano dane zebrane dzięki wskaźnikowi BMI.

Kraj

Nie wszędzie jednak w UE dodatkowe kilogramy rozkładają się tak samo. Najgrubsi są Chorwaci i Maltańczycy. W tych krajach aż 65% dorosłych ma nadwagę lub otyłość. Na kolejnym miejscu znalazły się Czechy i Węgry z wynikiem 60%, zaś na trzecim miejscu - Słowacja, Finlandia, Rumunia oraz również uwzględniona w tym zestawieniu Turcja. W tych czterech krajach za dużo waży 59% dorosłej populacji.

Polacy niestety także plasują się wysoko. Z wynikiem 58% (ex aequo z Grekami, Słoweńcami i Łotyszami) zajmują w tej niechlubnej statystyce czwarte miejsce. Najszczuplejsi są Włosi (46% dorosłych waży tam za dużo), Francuzi (47%) i Luksemburczycy (48%).

Nadwaga łączy się mocno z wiekiem. Im Europejczycy są starsi, tym częściej mają nadwagę. O ile bowiem w grupie wiekowej 18-24 za dużo waży co czwarta osoba, o tyle wśród osób w wieku 25-34 to już 39%.

W każdej kolejnej – liczonej co 10 lat – grupie wiekowej osób z nadwagą jest coraz więcej. Najwięcej ważą osoby z grupy 65-74 – aż 66% z nich ma BMI powyżej 25. Waga zaczyna spadać dopiero w grupie wiekowej powyżej 75 lat. W tym przypadku nadwagę ma 59% Europejczyków.

Eurostat

Płeć

Drugi istotny czynnik to płeć. To mężczyźni mają w Europie większą tendencję do otyłości. Średnia dla całej UE w przypadku mężczyzn to 60% zaś w przypadku kobiet – 46%.

Największą różnicę między kobietami a mężczyznami jeśli chodzi o wagę zaobserwowano w Luksemburgu – gdzie nadwagę miało 59 % mężczyzn wobec 38% kobiet. W przypadku Czech było to 70% do 51%, a Cypru – 59% do 41%. W Polsce natomiast różnica wyniosła 68% do 50%.

Eurostat

Pandemia

Są to jednak dane za 2019 r. W kolejnym roku, z uwagi na lockdowny, mogło być jeszcze gorzej. Zamknięte były też siłownie, fitness kluby czy wiele krytych obiektów sportowych, co powodowało, że mniej osób uprawiało jakąkolwiek aktywność fizyczną.

Dodatkowo część Europejczyków zajadała (i zapijała alkoholem) stresy wywołane przez pandemię.

Niniejszy raport dotyczący nadwagi i otyłości to część dużego Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (European Health Interview Survey – EHIS), które powtarzane jest przez Eurostat co 5-6 lat.

EHIS dotyczy wielu aspektów stanu zdrowia Europejczyków, a raport dotyczący ich wagi to pierwsze gotowe zestawienie po badaniu przeprowadzonym w 2019 r. przez krajowe ośrodki statystyczne (w przypadku Polski to Główny Urząd Statystyczny).

Eurostat zbiera potem raporty z krajowych ośrodków i sporządza końcowy ogólnoeuropejski raport. Poprzednie badanie przeprowadzane było w 2014 r. Wówczas sytuacja była nieco lepsza.

Prawidłową wagę wykazywało wtedy 46,1% badanych (czyli o 2%. więcej niż w 2019 r.) zaś 51,6% miało nadwagę. Otyłość stwierdzono u 15,9%, a niedowagę u 2,3%.

 

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera