X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Fizjoterapeuci i dietetycy nie odprowadzą VAT

13 sty 2021
Materiały źródłowe

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że masaże oferowane w SPA i porady żywieniowe udzielane przez prywatnych dietetyków są zwolnione z podatku VAT. Zwolnienie wynika z art. 43 ust 1 pkt 19 ustawy o VAT. Przepis ten traktuje o usługach opieki medycznej służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Dietetycy

Rozpoznawana sprawa dotyczyła dietetyczki, która prowadzi prywatny gabinet. Zgłaszają się do niego osoby z chorobami będącymi następstwem nieprawidłowego żywienia, czyli np. z cukrzycą czy otyłością. Porady udzielane są także osobom zdrowym, które pragną poprawić swoje żywienie w celu zapobiegania chorobom. Dodatkowo ścisłe przestrzeganie porad dietetycznych może warunkować rekonwalescencję po różnego rodzaju zabiegach lekarskich. Od dietetyczki pacjenci dostają więc plany dietetyczne oraz analizę składu ciała. Sama dietetyczka ukończyła podyplomowe studium dietetyki oraz posiada tytuł doktora nauk medycznych z zakresu dietetyki. Podatniczka chciała się upewnić, że świadczone przez nią ww usługi są zwolnione z podatku.

Zawód dietetyka nie został uregulowany w ustawie, tak samo jak zawód trenera. Zdaniem jednak dietetyków, powszechne jest, że mianem zawodów medycznych można określać także zawody nieuregulowane, służące profilaktyce zdrowotnej. Potwierdza to także wyrok WSA w Szczecinie, gdzie sąd zaznaczył, że "z definicji osoby wykonującej zawód medyczny wynika, że jest nią zarówno osoba uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych na podstawie odrębnych przepisów prawa, jak i osoba legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. Racjonalizm ustawodawcy nakazuje przyjąć, iż definiując ww. pojęcie miał on świadomość, że są takie zawody medyczne, których wykonywanie regulują odrębne przepisy oraz zawody medyczne, dla których nie ma takich odrębnych przepisów". Z taką interpretacją zgodził się dyrektor KIS.

Masażyści, fizjoterapeuci

Tu sprawa dotyczyła masażysty prowadzącego własny zakład kosmetyczny i pracującego dodatkowo w SPA. Posiada on licencjat z fizjoterapii i wykonuje różnego rodzaju masaże. Mają one na celu pozbycie się przez pacjenta bólu, wspomaganie rehabilitacji czy poprawę sprawności. Dodatkowo poprawiają krążenie krwi, rozbijają tkankę tłuszczową i redukują napięcie.

Dyrektor KIS uznał, że masażysta ma prawo do zwolnienia z VAT, ale tylko wówczas, gdy masaże rzeczywiście służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Do rodzajów usług służących profilaktyce i leczeniu można też zaliczyć np. falę uderzeniową, endermologię, żelazko antycellulitowe.

Przypomnijmy w tym miejscu, że usługi świadczone przez trenera personalnego są również zwolnione z VAT, ale tylko do limitu osiąganego przychodu, czyli kwoty 200 000 tys zł. W momencie przekroczenia w danym roku podatkowym tej kwoty, zobowiązany będzie do zgłoszenia się do VAT.

Polecamy także:

Biznes online w czasach pandemii - rozmowa z twórcami Gym Break

x
Zapisz się do newslettera