X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Fizjoterapeuta w klubie fitness-nowy trend czy standard ?

19 kw. 2021

źródło: artykuł eksperta mgr Mateusz Kawalec

Od dłuższego czasu obserwujemy rosnący trend pracy fizjoterapeuty w klubie fitness, siłowni czy klubach sportowych. Rola fizjoterapeuty przestała ograniczać się jedynie do pracy w gabinecie i bardzo mocno przeniosła się na salę treningową. Fizjoterapeuta zaczął odgrywać znaczącą rolę wśród osób trenujących amatorsko jak i zawodowo.

Bardzo cieszy fakt, że osoby trenujące przestały skupiać się jedynie na kwestiach związanych z sylwetką. Zwracają także uwagę na takie rzeczy jak wzorce ruchowe, aktywacje mięśni, słabe ogniwa czy ćwiczenia akcesoryjne w celu poprawy stabilizacji czy mobilności. A jeszcze bardziej zwracają uwagę kiedy pojawi się ból. Już nie wystarcza pozbyć się tylko bólu ale dotrzeć do przyczyny i ją usunąć.

Tutaj bardzo mocno swoją pozycję zaznacza fizjoterapeuta. Dlaczego jest to takie ważne?

Jak wiemy, aktualnie trenerzy personalni są kształceni nie tylko w kierunku treningu ale także w celu pomocy klientom podczas kontuzji. Niestety często program szkoleniowy jeśli chodzi o kwestie związane ze zdrowiem są przedstawiane pobieżnie. Wtedy przychodzi czas na dodatkowe szkolenia, które chciałbym zauważyć, że często prowadzą fizjoterapeuci. Dlatego praca fizjoterapeuty w klubie fitness powoli staje się standardem.

Fizjoterapeuta zatem, w klubie fitness odgrywa znaczącą role w pracy z osobami zdrowymi jak i kontuzjowanymi. Siłownie stały się miejsce nie tylko dla osób dbających o swój wygląd, ale także o swoje zdrowie. Aktualnie trening oporowy zalecany jest dla osoby kontuzjowanej, po zabiegu chirurgicznym czy wracającej do pełnej sprawności. Znając anatomię, biomechanikę i fizjologię ludzkiego ciała, fizjoterapeuta śmiało ułoży plan treningowy dostosowany do każdego przypadku. Zwracając uwagę na takie kwestie jak taśmy mięśniowo- powięziowe, niewydolne grupy mięśniowe czy obszary nadmiernej kompensacji, fizjoterapeuta potrafi poprowadzić trening dla takiej osoby. Zawracając uwagę na technikę wykonywanych ćwiczeń, a co najważniejsze potrafi zaprogramować cykl treningowy, manipulując parametrami treningowymi.

Od czego zacząć?

Trening nie byłby efektywny w momencie, w którym osoba nie zostanie poprawnie zdiagnozowana. Diagnostyka jest chyba najważniejszym elementem terapii oraz treningu. Dlatego aby skutecznie pracować z klientem należy rozpocząć pracę od obszernego wywiadu odnośnie stanu zdrowia, przeszłości sportowej i kontuzji. Dodatkowo w proces diagnostyki wchodzi także badanie przedmiotowe, które opiera się na obserwacji, badaniu ruchomości, siły mięśniowej itp. Sprawne oko fizjoterapeuty potrafi wyłapać mankamenty w ciele klienta i zaplanować proces treningowo- rehabilitacyjny. Co znacznie skraca czas rekonwalescencji lub sprawnie zabezpiecza ciało sportowca.

Dodatkowo fizjoterapia stała się nieodłącznym elementem dla sportowców, którzy nie mogą sobie pozwolić na zaprzestanie treningów z powodu kontuzji. Dlatego coraz częściej zgłaszają się do fizjoterapeuty aby jak najszybciej wrócić do treningów. Co jest ważne, fizjoterapeuta oprócz pracy indywidualnej w gabinecie, potrafi zmodyfikować jednostki treningowe w taki sposób aby zawodnik nie wypadał z cyklu treningowego. Dzięki temu nadal może wykonywać zaplanowany trening. Szeroki wachlarz terapeutyczny sprawia, że po wizycie u fizjo, zawodnik powraca o wiele szybciej do pracy, niż w przypadku kiedy by nie zastosował żadnej terapii. Także ryzyko kontuzji lub jej odnowienia minimalizuje się, co znacznie przekłada się na wyniki sportowe i psychikę sportowca. Aktualnie, dzięki metodom z zakresu fizjoterapii, terapeuta nie tylko pracuje z ciałem ale także z układem nerwowym czy układem oddechowym, co znacznie wpływa na proces regeneracji.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera