X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Fusion fitness – instruktorzy w poszukiwaniu inspiracji

08 wrz 2020
Źródło: https://www.healthclubmanagement.co.uk/

Entuzjaści fitnessu nieustannie poszukują nowych sposobów na ulepszenie swoich treningów. Rosnące zapotrzebowanie na multidyscyplinarne treningi wymusza coraz większą kreatywność podmiotów w branży fitness. Właściciele klubów i trenerzy w Wielkiej Brytanii tworzą nowatorskie kombinacje metod treningowych – fusion fitness, aby zachęcić nowych i obecnych członków do korzystania z oferty siłowni.

  • Fusion fitness to połączenie różnych metod treningowych, takich jak cardio, trening siłowy, ćwiczenia z masą ciała czy mobility
  • Zajęcia typu fusion są odpowiednie dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy poziomu umiejętności
  • Dzięki syntezie elementów różnych dyscyplin uczestnicy mogą osiągnąć znacznie lepsze wyniki podczas pojedynczej sesji treningowej
  • Unikalne zestawienie ćwiczeń grupowych i treningu siłowego pozwala na docieranie do nowych grup docelowych
Fusion fitness łączy różne elementy treningowe w jeden format. Popularne przykłady to „Piloxing” – połączenie pilatesu i boksu oraz połączenie ćwiczeń grupowych z treningiem cardio i siłowym. „Zajęcia typu fusion łączą w sobie cardio, trening siłowy, ćwiczenia z masą ciała i mobility” – wyjaśnia Matt Cottle, główny trener w firmie Precor. Takie zajęcia są dostępne dla każdego, ponieważ są dostosowane do różnorodnych potrzeb każdego członka społeczności siłowni. Nowatorskie treningi z kategorii fushion umożliwiają klubowiczom ciągłe doskonalenie formy poprzez trening interwałowy o wysokiej intensywności. A dzięki temu nigdy nie przestają się rozwijać.
*
***
W poszukiwaniu nowych doznań

***

Branża fitness w ostatnim czasie przeszła na bardziej eksperymentalny model działania, w dużej mierze napędzany przez przedstawicieli pokolenia Milenialsów i pokolenie Z. Te grupy społeczne cenią doświadczenia bardziej niż aktywa materialne. „Fitness Fusion jest elastyczny i szczególnie atrakcyjny dla każdego, kto chce poznać nowych przyjaciół, jednocześnie ciesząc się multidyscyplinarnym treningiem” – mówi Marc Edwards z Jordan Training Academy. „Możliwe jest wyćwiczenie każdego wzorca ruchu podczas jednej sesji. Występuje też interakcja społeczna, a następnie poczucie integracji”.

Innym czynnikiem powodującym wzrost popularności innowacyjnych treningów jest ich efektywność. Treningi typu fusion pozwalają ćwiczącym osiągnąć znacznie więcej podczas każdej sesji. Jak wyjaśnia Matt Gleed z Matrix Fitness: „Dawno minęły czasy, kiedy klienci spędzali długie godziny w siłowni wykonując trening cardio, ćwiczenia siłowe, a następnie pływanie, poszukując maksymalnej efektywności ruchu w danych ramach czasowych. Właśnie dlatego łączenie różnych technik stało się popularne, szczególnie w przypadku treningu w małych grupach ”.

***

Uniwersalny trening

***

Uważa się, że do wzrostu popularności tej formy aktywności fizycznej przyczynia się również powszechna atrakcyjność tak interdyscyplinarnego połączenia. „Jest odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych, płci i poziomów umiejętności. Fitness fusion oferuje coś dla każdego” – mówi Ben Steadman z Pulse. „Dodaj do tego świetną lokalizację i studio, a rynek fusion kwitnie. Niesamowite oświetlenie i dźwięk w połączeniu z wciągającym doświadczeniem napędzają ten trend biznesowy”.

Według Jamesa Andersona z Physical Company należy pamiętać o szerszej perspektywie – ​​połączenie form treningowych oferuje różnorodność, której pragną ludzie. Jak twierdzi: „Trening funkcjonalny to także fitness fusion. Chociaż wielu postrzega to jako serię ćwiczeń siłowych, jest to uniwersalny termin obejmujący szeroką gamę ćwiczeń i dyscyplin. Dzięki temu jest to najlepszy trening angażujący całe ciało."

„Zachęcamy managerów klubów do zmiany sposobu myślenia” – mówi Anderson. „Ćwiczenia z hantlami i grupowe, trening funkcjonalny lub w małych grupach to style, których coraz częściej poszukują klienci." To z kolei wymaga nowego podejścia do projektowania klubów fitness. Warto zapewniać w studiu treningowym otwarte przestrzenie zamiast tłoczyć klientów zainteresowanych tego typu treningiem w kącie sali zastawionej ciężkim sprzętem.

***

Nowe grupy docelowe

***

Lista korzyści wynikających z treningu siłowego jest długa. Zwiększa on gęstość kości, poprawia metabolizm i masę mięśniową, jednocześnie usprawniając mechanikę ciała i zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Jednak statystyki Ukactive sugerują, że tylko 24 % kobiet i 34 % mężczyzn w wieku 19-65 lat wykonuje 2 treningi siłowe w tygodniu. Pytanie brzmi, dlaczego?

Najbardziej prawdopodobnymi przyczynami są obawa przed kontuzją czy byciem ocenianym przez innych klubowiczów, a także brak wiedzy na temat treningu siłowego. Oprócz tego wymienia się brak funduszy na zatrudnienie trenera personalnego, niechęć do tego rodzaju aktywności lub kombinacja powyższych.

Trening siłowy, tak istotny dla ogólnej kondycji organizmu, wykonywany na zajęciach grupowych lub w małej grupie treningowej ma moc pokonywania wyżej opisanych barier. Według Jill Drummond z Freemotion Fitness: „Treningi Fusion oferują zalety wielu formatów, nie wymagając od uczestników bycia ekspertem w żadnym z nich". Jak twierdzi M. Gleed: „Łącząc ćwiczenia grupowe i siłowe, docierasz do nowych grup docelowych. Członkowie, którzy nigdy nie traktowali priorytetowo treningu siłowego na sali gimnastycznej, uważają go za zabawny i bardziej dostępny w grupie ” – mówi.

***

Łamanie stereotypów

***

„Fusion fitness sprawił, że trening siłowy stał się ekscytujący, wciągający i inny” – mówi B. Steadman. „Historycznie rzecz biorąc, siła była postrzegana jako domena mężczyzn, a ćwiczenia grupowe były domeną kobiet. Dzięki fusion jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich. Istnieje wiele niesamowitych ofert ćwiczeń grupowych, które są tak samo skuteczne dla mężczyzn, jak dla kobiet i odwrotnie ”.

Tom Rooke z Indigo Fitness mówi: „Trening siłowy istnieje od lat, ale ostatnio zainteresowanie nim wzrosło ze względu na treningi typu CrossFit i ich obecność w mediach społecznościowych. To właśnie zwiększona wiedza szerszej opinii publicznej pozwoliła przeciwdziałać stereotypom i przezwyciężyć je."

W związku z powyższym, treningi z kategorii fusion fitness to trend na stałe wpisany w przyszłość branży fitness. Chcąc nadążyć za rządnymi wrażeń i efektów klientami właściciele klubów i instruktorzy muszą wykazywać się coraz większą pomysłowością. Największą zaletą takiego typu aktywności fizycznej jest ich dostępność – przybliżenie sportu siłowego nowej grupie odbiorców, ale też przełamywanie stereotypów i zapobieganie nudzie na sali treningowej. W przypadku wymyślania nowych form fitnessu jedyną barierą jest nasza wyobraźnia. Może właśnie Ty wpadniesz na genialne połączenie treningowe i ustanowisz nowe trendy na polskim rynku fitness?

Autor: Marta Soroka

*

Polecamy także:

Bungee fitness, czyli sztuka latania dla każdego

x
Zapisz się do newslettera