X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Gimnastyka słowiańska, czyli "joga dla czarownic"? – pomysł na zajęcia

30 wrz 2020

Gimnastyka słowiańska czy też "gimnastyka dla czarownic" to z pewnością interesująca alternatywa dla pań, które nie znalazły dla siebie nic w standardowej ofercie zajęć grupowych. W związku z tym może być to ciekawa nisza dla instruktorów, którzy poszukują inspiracji do prowadzenia nowego typu zajęć. Czym wyróżnia się "słowiańska joga" dla kobiet?

Coraz częściej w ofercie szkół jogi lub butikowych studiów fitness można trafić na zajęcia gimnastyki słowiańskiej. Mówi się o tym, że te niecodzienne zajęcia w naturalny sposób "wzmacniają kobiecość". Czym jest "słowiańska joga", skąd wzięła swoją genezę i dlaczego zyskuje na popularności?

*

Czym jest gimnastyka słowiańska?

*

"Gimnastyka czarownic" nie ma zbyt wiele wspólnego z tradycyjnymi zajęciami fitness. Powstała ona na skutek rekonstrukcji systemu ćwiczeń wykonanej na podstawie relacji kobiet oraz legend. Podania zebrali na Białorusi badacze w latach 90. XX wieku. Zapowiada się ciekawie? To dopiero początek...

"Joga dla czarownic" jest zestawem ćwiczeń rozciągająco-wzmacniających, który dopasowany jest do kobiecej budowy ciała. System opiera się na czerpaniu sił natury poprzez 27 ćwiczeń przyporządkowanych do trzech światów. Według tradycyjnych podań słowiańskich Świat Górny odpowiada za emocje, Średni za uczucia, a Dolny za działania związane z ciałem. Do każdej uczestniczki przypasanych jest 7 ćwiczeń, które według wytycznych powinna praktykować każdego dnia. Indywidualny zestaw ćwiczeń przypisuje się do każdej z pań na podstawie daty oraz miejsca urodzenia (jest to odwołanie i ukłon w stronę tradycyjnej kultury słowiańskiej).

W wykonywaniu gimnastyki ważna jest swoboda, warto zatem ubrać się w luźne ubrania i ćwiczyć boso. Ćwiczenia można wykonywać w domu, jednakże – analogicznie jak w przypadku jogi – zaleca się rozpoczęcie praktyki z instruktorem. Profesjonalista zadba o poprawną technikę wykonywanych ćwiczeń i całościową pracę ciała. To co wyraźnie odróżnia gimnastykę słowiańską od wschodniego systemu jogi to fakt, że jest ona przeznaczona wyłącznie dla kobiet. Powodem jest wpływ 27 ćwiczeń na kobiecy układ hormonalny.

*

Korzyści fizyczne czy duchowe?

*

Nie ma znanych przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju ćwiczeń. Niektóre źródła podają, że praktykę gimnastyki słowiańskiej najlepiej będzie rozpocząć po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Według informacji podawanych przez niektóre szkoły tej dyscypliny – regularne ćwiczenia gimnastyki słowiańskiej wysmuklają sylwetkę, poprawiają koordynację ruchową, ruchomość stawów oraz sprawność fizyczną.

Słowiańska gimnastyka ma na celu wspieranie prawidłowego działania gruczołów i gospodarki hormonalnej. To swojego rodzaju masaż dla stawów i kręgosłupa. Wykonując te ćwiczenia dotleniamy mięśnie i narządy, zwiększamy odporność, a nasze ciało staje się elastyczne i wolne od napięć. Niektóre źródła wspominają również o normalizacji procesu przemiany materii oraz przyspieszeniu oczyszczania organizmu z toksyn.

Do pozostałych korzyści dla uczestniczek zalicza się redukcję stresu. Jest to szczególnie istotny aspekt, ponieważ "słowiańska joga" to dla wielu praktyka wspomagająca rozwój duchowy czy osobisty. Zgodnie z przekazami ludowymi każde z ćwiczeń niesie ze sobą określone znaczenie. Dzięki temu możemy wykonywać je z wybraną intencją, rozszerzając postrzeganie świata i nas samych. To swego rodzaju medytacja wykonywana w trakcie ruchu. Podczas zajęć możemy pracować nad osiągnięciem stanu spokoju i harmonii.

Inne nazwy pod jakimi spotkacie gimnastykę słowiańską to "gimnastyka czarownic", "stojąca woda", "siła Bieregini", a nawet "narodziny gwiazdy". W zależności od potrzeb i oczekiwań można traktować ją jako prostą, lecz efektywną aktywność fizyczną lub głęboką praktykę duchową. Ten holistyczny system odnowy fizycznej i psychicznej wywodzący się ze słowiańskiego dziedzictwa etnicznego jest praktyczny i nie zajmuje wiele czasu. Bez wątpienia jest to ciekawa alternatywa dla prowadzenia standardowych zajęć grupowych.

Autor: Marta Soroka

Polecamy także:

Fusion fitness – instruktorzy w poszukiwaniu inspiracji

Fusion fitness – instruktorzy w poszukiwaniu inspiracji

x
Zapisz się do newslettera