X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Intermittent fasting, czyli dieta IF, nic nie daje?

29 kw. 2022

W ostatnim czasie intermittent fasting, czyli dieta IF, zyskał na popularności. Stosujący ją chwalą za uregulowanie pracy żołądka, które ma się wiązać z oknami żywieniowymi. Najnowsze badania naukowców dowodzą jednak, że dieta ta nie musi być tak skuteczna, jak zapowiadano.

Intermittent fasting, czyli dieta IF - zasady

Na czym polega intermittent fasting, czyli dieta IF? Jest to świadome spożywanie pokarmu w ciągu dnia w wąskim okienku czasowym. Dla niektórych to przykładowo 12 godzin, jednak jest to raczej rzadziej obierana opcja. Zazwyczaj wybór pada na osiem lub dziesięć godzin. Im bardziej restrykcyjne okno, tym lepiej. Jednym z założeń tego sposobu żywienia jest to, że można spożywać de facto większość rzeczy, na które ma się ochotę. Regulacja i jednostajność przyjmowania posiłków w określonym przedziale czasowym ma uspokajać pracę żołądka i tym samym pomóc uzyskać szczuplejszą sylwetkę.

Czytaj również: NAJLEPSZY TRENER WSZECH CZASÓW - JOSÉ MOURINHO

Ten typ diety wskazywany jest również jako skuteczna metoda redukcji tkanki tłuszczowej, a przy tym ma mieć szereg innych zalet, jak choćby poprawa funkcji kognitywnych. Organizm ma dzięki niemu otrzymać więcej czasu na trawienie produktów i spalenie zgromadzonych kalorii. Jednocześnie jest on też regulowany i nieprzeciążony w czasie, w którym przyjęto, że trawi się trudniej, czyli w nocy.

Intermittent fasting/dieta IF nic nie daje?

Ostatnie badania przeprowadzone w Chinach nie napawają jednak miłośników postu czasowego optymizmem. "New England Journal of Medicine" podał, że w próbie przeprowadzonej na grupie 139 ochotników (ukończyło 118) różnice między ograniczeniem kalorii, a ograniczeniem ich w połączeniu z oknem żywieniowym były niewielkie. Wymagania badanych? BMI pomiędzy 28 a 45. Mężczyźni przyjmowali dziennie 1800 kcal, a kobiety 1500 kcal. Jedna część jadła posiłki gdy chciała, druga stosowała intermittent fasting - spożywała jedzenie wyłącznie między 8:00 a 16:00.

Czytaj również: KONOPIE. O CO CHODZI?

Po roku okazało się, że różnice między grupami były niewielkie - rzędu dodatkowo straconych 1,7 kg przez stosujących okno żywieniowe. Czy to oznacza, że dieta IF nie działa? Naukowcy zastrzegli, że wszystko jest kwestią indywidualną. Jeśli ktoś czuje się lepiej, stosując okno żywieniowe, nie widzą powodów, by tego nie kontynuować. W końcu liczy się indywidualne podejście do potrzeb pacjenta.

Sprawdź nas także na Facebooku
Zawód Trener

x
Zapisz się do newslettera