X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Jak złożyć skargę na karę za naruszenie lockdownu?

03 mar 2021
Źródło: materiały prasowe

Coraz więcej przedsiębiorców odwołuje się od kar nałożonych na nich przez sanepid za naruszenie obowiązujących obostrzeń. Jak prawidłowo złożyć skargę na karę, tak by została ona rozpatrzona?

Ostatnio wydane dwa głośne wyroki (z Opola oraz Szczecina) uwzględniły skargi przedsiębiorców, na decyzje, mocą których nałożono na nich kary pieniężne. W wyrokach sędziowie podkreślali, że w sytuacji, w której władza nie zdecydowała się na ogłoszenie stanu nadzwyczajnego, konstytucja zabrania ingerowania w istotę wolności gospodarczej aktem niższego rzędu. Zgodnie bowiem z art 22 Konstytucji, ograniczenie działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko ustawą i tylko ze względu na ważny interes publiczny.

Jak podkreślają analitycy, w ocenie sądu rządowe rozporządzenie przekracza również upoważnienie z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Uprawnia ono RM jedynie do czasowego ograniczenia określonych zakresów działalności przedsiębiorców.

Wcześniej WSA w Gliwicach uznał, że nałożenie rozporządzeniem obowiązku kwarantanny na wszystkie osoby przyjeżdżające do kraju, łamie konstytucyjną wolność przemieszczania się i również wykracza poza delegację z ustawy o chorobach zakaźnych.

W tym roku WSA w Warszawie uchylił lub stwierdził nieważność 6 kar pieniężnych za niedostosowanie się do obowiązku kwarantanny, zasłaniania ust, nosa lub zakazu przemieszczania się. Kilka dni temu z kolei uprawomocniła się decyzja sądu, który postanowił nie wszczynać postępowania w sprawie kary, jakiej domagała się policja wobec właściciela jednej z dyskotek.

We wszystkich sprawach sądy wskazują na niekonstytucyjność podstawy prawnej wprowadzonych nakazów i zakazów.

Jak więc złożyć skargę, by była skuteczna?

Adwokat przypomina, że w postępowaniu administracyjnym, a więc gdy do akcji wkracza np. Sanepid, kara jest nakłada decyzją, która na dodatek jest natychmiast wykonalna. Oznacza to, że organ może wszcząć egzekucję, zanim jeszcze decyzja będzie ostateczna. Nie powstrzymuje jej więc ew odwołanie od wymierzonej grzywny, od którego może rozpocząć się droga do sądu.

Od decyzji wydanej w pierwszej instancji, czyli przez powiatowego inspektora sanitarnego, przedsiębiorcy przysługuje odwołanie do drugiej instancji. Jest nią właściwy miejscowo wojewódzki inspektor sanitarny. Praktyka pokazuje jednak, że odwołania nie są uwzględniane i postępowania kończą się utrzymaniem w mocy decyzji organu pierwszej instancji. Strona ma wówczas prawo złożyć do WSA skargę na werdykt.

Polecamy także:

tarcza 8.0

Tarcza 8.0 dla branży fitness. Kto i z czego skorzysta?

x
Zapisz się do newslettera