X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Jaki sprzęt powinien mieć trener personalny?

17 sie 2020
Źródło: materiały prasowe

Każdy trener wie, że spotkanie na siłowni z klientem zawsze musi składać się z trzech podstawowych elementów – rozgrzewki, zasadniczej części treningu oraz ćwiczeń rozciągających. Jak urozmaicić sobie i podopiecznemu kolejny podobny trening z serii, a przy okazji ułatwić sobie pracę i wyglądać na profesjonalistę? Oto zestaw sprzętów, które powinien posiadać każdy trener personalny.

Zestaw gum oporowych

Mini i power bands – te uniwersalne narzędzia to niemal podstawa, a na pewno znaczne ułatwienie w pracy trenera. Po pierwsze, gumy można stosować niezależnie od poziomu zaawansowania podopiecznego. Działają one na prostej zasadzie – służą do aktywacji partii mięśniowych, poprzez stawianie oporu. Posiadanie całego zestawu o zróżnicowanym poziomie oporu pozwoli Ci na zaplanowanie ćwiczeń o rozmaitym stopniu trudności, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości klienta. Warto kupić szersze gumy, tak aby nie rolowały się podczas treningu.

Gumy oporowe mini i power bands są wykonane z lateksu, dzięki czemu są nie tylko trwałe, ale też lekkie. Wykorzystuje się je przy ćwiczeniach wzmacniających i stabilizujących, w treningu funkcjonalnym oraz do budowania i rzeźbienia mięśni. Można ich używać również po rekonwalescencji – pomagają przywrócić prawidłowe wzorce ruchowe i poprawić mobilność stawów. Gumy power bands są dłuższe, grubsze i bardziej elastyczne. Warto wprowadzić je do treningu podczas ćwiczeń rozciągających, wspomagających przy nauce podciągania czy martwego ciągu. Co więcej, opór każdej gumy ma swój odpowiednik w kilogramach – dzięki czemu możemy obserwować stopniowy postęp w treningach, co pozytywnie oddziałuje na klientów. Czy istnieje lepsza motywacja do dalszej pracy nad własną formą niż efekty widoczne gołym okiem?

Wałek i piłka do rolowania

Piankową piłkę czy wałek do rolowania można wykorzystywać zarówno przed, jak i po treningu. Szybkie rolowanie ciała podczas rozgrzewki wpływa na uelastycznienie mięśni. Dzięki temu bezboleśnie przygotowujemy ciało do wysiłku fizycznego bez spadku siły mięśniowej. A jak wiadomo, elastyczne mięśnie i powięzi, to mniejsze ryzyko kontuzji. Z kolei automasaż po treningu ma zbawienny wpływ na regenerację mięśni, rozbija zgrubienia tkanki łącznej i wspomaga produkcję kolagenu. Dzięki zastosowaniu wałka rozluźnimy mięśnie, zwiększymy mobilność stawów i poprawimy kurczliwość mięśni naszych podopiecznych. Dodatkowo, regularne rolowanie wpływa pozytywnie na wzrost przepływu krwi, a w efekcie na odżywienie tkanek.

Piłka, ze względu na mniejszy rozmiar, będzie wygodniejsza w użyciu i pozwoli na rozmasowanie mięśni czy punktów, do których trudno jest sięgnąć wałkiem. Będzie też oddziaływała z większą siłą na masowane miejsce. Warto przy jej pomocy rozmasować punkty spustowe, mięśnie klatki piersiowej, pleców czy pośladkowe. Piłka nie tylko złagodzi napięcie mięśniowe, ale też poprawi samopoczucie – często stosuje się ją również podczas zajęć Body & Mind.

Rurka PCV

Coraz częściej jako bohater treningu personalnego pojawia się także rurka PCV. Rurką wspomożesz się podczas prowadzenia rozgrzewki ramion, nauki różnych ćwiczeń wykonywanych z obciążeniem, w których rurka początkowo zastępuje sztangę, a także przy wyznaczaniu prawidłowej pozycji ciała klienta podczas treningu. Jest bardzo lekka, dlatego świetnie sprawdzi się podczas nauki techniki podnoszenia ciężarów. Pozwoli też na zwiększenie mobilności poszczególnych stawów.

Sprzęt do treningu poza siłownią

Formą treningów zyskującą coraz większą popularność (szczególnie w okresie pandemii) są treningi prowadzone online lub na świeżym powietrzu. Jeżeli jako postępowy trener personalny chcesz dostosować się do tego rozwijającego się trendu, nie zapomnij o uzupełnieniu sprzętu o kilka dodatkowych elementów. W tym wypadku niezbędna będzie także mata. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w wielofunkcyjne hantle, na które będziesz mógł nakładać dodatkowe, regulowane obciążenie.

Ceny wymienionych produktów są stosunkowo niskie, a można wykorzystać je zarówno do rozgrzewki, jak i treningu siłowego, a nawet do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Niewielkim kosztem poprawisz zatem komfort pracy, ale przede wszystkim zwiększysz komfort ćwiczeń klienta. A to warte jest każdej inwestycji.

*

Opisując sprzęt, którego potrzebuje trener personalny nie sposób nie wspomnieć o zegarkach sportowych. Taki zegarek m.in. zmierzy tętno, wyświetli plan treningowy, a niekiedy nawet odtworzy muzykę. Więcej o tym ciekawym narzędziu przeczytasz w poniższym artykule.

Autor: Marta Soroka

*

Polecamy także:

Zegarek sportowy - narzędzie pracy trenera

Zegarek sportowy – narzędzie pracy trenera

x
Zapisz się do newslettera