X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Karta zdrowia sportowca – po co i komu potrzebna?

27 sie 2021
Źródło: prawosportowe.pl

Karta zdrowia sportowca jest formą książeczki zdrowia lub formularza zdrowia wypełnianego dla każdego sportowca przez lekarzy różnych specjalizacji. Większość polskich związków sportowych posiada swój wzór takiego dokumentu.

Karta zdrowia to dokument, który każdy przynależący do związku zawodnik przedkłada organizatorom lub odpowiednim władzom związku do wglądu przed dopuszczeniem do udziału w zawodach sportowych. W ten sposób związki sportowe mają pewność, że dany zawodnik jest zdrowy i lekarz zezwolił mu na uprawianie sportu.

Czy jednak istnieje jakiś ogólny wzór takiej książeczki/karty lub wymagane prawem obowiązkowe badania lekarskie, które muszą być wykonane aby zawodnik mógł uprawiać wyczynowo sport?

Art. 37 ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r. Stanowi, że:

„Zawodnik uczestniczący we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy jest obowiązany do uzyskania orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczne uczestnictwo w tym współzawodnictwie.”

Obowiązek otrzymania orzeczenia lekarskiego przez zawodnika uczestniczącego we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy jest więc obligatoryjne.

Jak wskazano w treści uzasadnienia do projektu ustawy o sporcie: „Jednym z podstawowych warunków prawidłowej organizacji i uprawiania sportu jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w tego rodzaju aktywności. W zakresie bezpieczeństwa należy uznać prymat obowiązujących przepisów prawa, dlatego też zawarte w projekcie ustawy przepisy dotyczące bezpieczeństwa w sporcie ograniczono do niezbędnego minimum wynikającego ze specyfiki sportu. Uznano za konieczne utrzymanie obowiązku poddawania się badaniom lekarskim przez zawodników oraz uzyskania orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczne uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym, organizowanym przez polski związek sportowy” (str. 21 uzasadnienia do projektu ustawy o sporcie).

Uprawnienie zawodnika do zgodnego z prawem udziału w zawodach sportowych jest możliwe dzięki orzeczeniu lekarskiemu. Dopuszczenie zawodnika do udziału w takim współzawodnictwie bez ważnego orzeczenia lekarskiego będzie więc działaniem niezgodnym z prawem.

Art. 37 ust. 2 ustawy o sporcie, dodatkowo wspomina o delegacji ustawowej dla ministra do spraw zdrowia do wydania rozporządzenia określającego dokładne kwalifikacje lekarzy uprawnionych do wydawania orzeczeń lekarskich, a także zakres i częstotliwość wymaganych badań lekarskich, uwzględniając specyfikę danego współzawodnictwa sportowego (art. 37 ust. 2 ustawy o sporcie). Na mocy wspomnianej delegacji, minister ds. zdrowia wydał Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń z dnia 22 lipca 2016 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 812) dalej: „Rozporządzenie”.

§ 1. ww rozporządzenia stanowi, że „Zawodnik uczestniczący we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy (…) podlega ogólnym badaniom lekarskim oraz badaniom specjalistycznym i diagnostycznym w zakresie niezbędnym do wydania orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczne uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym (…) w szczególności uczestnictwo w treningach lub zawodach sportowych.”

Zgodnie z §2 Rozporządzenia orzeczenie wydaje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej, a w odniesieniu do zawodników niepełnosprawnych orzeczenie może wydać także lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej (§1 ust.1 Rozporządzenia).

Zakres obowiązkowych badań lekarskich obejmuje m.in.: ogólne badanie lekarskie wraz z oceną stanu uzębienia i oceną ostrości wzroku przy pomocy tablic Snellena badanie ortopedyczne czy badanie ogólne moczu.

Lekarz ponadto, może zlecić wykonanie innych, niż określone wyżej, badań specjalistycznych lub diagnostycznych, wynikających z oceny stanu zdrowia osoby ubiegającej się o wydanie orzeczenia oraz specyfiki współzawodnictwa sportowego.

Badanie wstępne powinno być przeprowadzane u osób ubiegających się po raz pierwszy o wydanie orzeczenia, natomiast badania okresowe – w zależności od badania średnio co 12 lub co 6 miesięcy. Badanie kontrolne natomiast obejmuje ogólne badanie lekarskie oraz badania specjalistyczne i diagnostyczne uwarunkowane stanem zdrowia. Badania kontrolne wykonuje się u zawodników, którzy podczas uprawiania sportu doznali urazów, w tym urazów głowy, zmian przeciążeniowych, utraty przytomności lub porażki przez nokaut (§4 ust. 5 Rozporządzenia).

Jak można więc zauważyć, każdy zawodnik powinien dbać o swoje zdrowie i wykonać szereg badań niezbędnych do wykonywania danej dyscypliny sportowej. Klub sportowy, do której należy zawodnik powinien zaś kontrolować i czuwać nad aktualizacją i rzetelnością tych badań. Karta zdrowia powinna więc być jednym z podstawowych dokumentów wypełnianych i kontrolowanych przez zainteresowane strony.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera