X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Trenerzy, kursy, konsultacje online. Jak wybrać?

13 wrz 2021
źródło: artykuł eksperta Partyka Jankowskiego

W ciągu ostatnich miesięcy na polskim rynku internetowym dość intensywnie pojawiła się możliwość zakupienia kursów internetowych o tematyce dietetycznej i treningowej.

Jak grzyby po deszczu mnożą się oferty trenerów, konsultantów, coachów motywacyjnych i innych doradców, którzy chcą pomóc. Każdy z nich chce nauczać, każdy szuka swojego miejsca na rynku. W obecnej sytuacji to zupełnie normalne. Przeciętny konsument, osoba potrzebująca pomocy i wsparcia czuje dezorientację. Kogo wybrać? Które kursy online są najlepsze? Kto faktycznie pomoże? Czy będą widoczne rezultaty? Co robić?

Jak wybrać kursy online?

Zamęt i mętlik w głowie. Nawał informacji, z którymi nie wiemy do końca co zrobić. Nie wiadomo kogo wybrać. Większość z nas, poszukując czegoś, automatycznie wpisuje dane hasło w wyszukiwarkę internetową. Wyskakują nam tam reklamy, obiecujące hasła. I w sumie nic dalej z tego nie wynika. Co z tego, że ktoś pojawi się nam na pierwszej stronie przeglądarki? Nie daje to żadnej pewności, że ta osoba będzie dla nas odpowiednia. Można przecież kupić opinie, recenzje, polubienia. Można zrobić świetną reklamę i dobrać słowa, po wpisaniu których będzie się na pierwszych miejscach wśród wyszukiwań. Istnieją różne haczyki marketingowe, o których wiemy wszyscy, ale wielu z nas i tak się na nie nabiera. Ładne zdjęcia, przyciągająca uwagę grafika, duża popularność fanpage’a potrafią zrobić niesamowite wrażenie. To, że ktoś chwali się osiągnięciami i sukcesami jeszcze nie oznacza, że może nam skutecznie pomóc.

Jak więc wybrać kursy online? Warto przeanalizować na co zwrócić uwagę wybierając szkolenie i co dla Was jest priorytetem. Czego konkretnie oczekujecie. Odpowiedź ta te pytania jest wyznacznikiem w wyborze dopasowanego dla Was kursu.

Świetnie zbudowany trener, mający dużo „lajków” i prezentujący wyretuszowane zdjęcia nie musi oznaczać, że osiągnął to ciężką pracą. Może nie wiedzieć, ile wysiłku przeciętną osobę, będzie kosztować to, aby wyglądać tak jak on.

Każda osoba, która chce Was czegoś nauczyć, każdy program czy książka powinny wnosić do Waszego życia swoją wiedzę popartą doświadczeniem. Poza tym ważne jest odpowiednie nakierowanie Was na właściwą drogę. Informacje, porady i zasady powinny mieć źródło we własnych przeżyciach. Trener czy coach działa po to, aby faktycznie sprawić, byście byli jak najlepszą wersją samego siebie.

Jeśli tak się nie dzieje, to znaczy, że akurat u Was zwyczajnie ta osoba, ten kurs, czy te konsultacje po prostu nie zdają egzaminu. Nie oznacza to, że nie macie próbować dalej. Nic z tego! Na rynku jest ogromny wybór i na pewno znajdziecie kogoś lub coś, co u Was się sprawdzi. Sama wiedza to nie wszystko. Musicie się również nauczyć jak wdrożyć ją w życie.

Jak zweryfikować trenera online?

Postarajcie się jak najwięcej dowiedzieć o osobie, od której chcecie zasięgnąć informacje. Jej wzloty, upadki, troski, problemy i osiągnięcia – to wszystko ma wpływ na to, kim jest. To pozwala jej również na zrozumienie źródła Waszych problemów i na postawienie się na Waszym miejscu. Dzięki temu plan będzie skuteczny. Dobrze byłoby, gdyby ułożyła go osoba, które borykała się z podobnymi doświadczeniami do Waszych. Łatwiej wtedy będzie się Wam z nią utożsamić. Wiedza poparta doświadczeniem i własnymi przeżyciami jest kluczem do Waszego sukcesu.

Kiedy zobaczysz kogoś, kto pokonał własne słabości i udało mu się zrealizować swoje cele, poprawił swoją kondycję i zdrowie pomyślisz pewnie: Wow! Jemu się udało. Będzie wiedział, co powinienem robić. Znalazł wyjście z sytuacji u siebie, znajdzie i u mnie”.

Nie przeczę, ja również mam ciekawą stronę internetową, reklamę i książki. Muszę przecież jakoś do Was dotrzeć. Jednak wraz z moją wiedzą, idzie mój nieco pogmatwany życiorys. O moich porażkach, walkach ze sobą, ale i wzlotach, przeczytasz we wcześniejszych artykułach.

Spójrz na moje media społecznościowe. Nie przepełniam ich zdjęciami i filmami z mojego prywatnego życia. Kiedyś chciałem umieszczać tam więcej informacji, ale nie zrobiłem tego, bo zwyczajnie nie chcę być ciągle przyklejony do telefonu. Wolę zjeść w spokoju, spędzić czas z rodziną czy wyjść na miasto nie robiąc ciągle zdjęć. Chcę wtedy odpocząć.

Bo czy to jest takie ważne jak ja spędzam dzień? Chyba nie. Najważniejsze to to, co Wam chcę przekazać i czego nauczyć. Już parę razy zdarzyło mi się, że moi klienci dzięki pracy ze mną, sami stali się trenerami. Jestem liderem i na co dzień kreuję następnych liderów. Koniec z naśladowaniem.

Ja również wiele razy korzystałem z pomocy w formie kursów, podcastów, filmów czy konsultacji. I co z tego wyciągnąłem dla siebie? Bruce Lee kiedyś powiedział: „Przyswajaj to, co użyteczne, odrzucaj to, co zbędne”.

I tak właśnie zrobiłem. Metodą prób i błędów, wszystkie porady, wskazówki i wiedzę sprawdziłem na sobie. Starałem się zrozumieć, dlaczego nie robiłem postępów, co na mnie działa, a co nie. Dzięki temu pomogłem sobie, a teraz pomagam Wam. Odniósłbym porażkę, gdyby osoba, która mi płaci za wsparcie, nie miała rezultatów. Moja wiedza, którą ja teraz posiadam wynika z moich upadków, błędów i sukcesów. Codziennie się czegoś uczę, codziennie czytam i poszerzam horyzonty. Potem dzielę się wszystkim z Wami.

Niestety, Wy też musicie wyciągnąć to, co Wam służy. Obojętnie z czego będziecie korzystać: czy to forma konsultacji, rozmowa, książka – musicie w tym odnaleźć was samych, określić problemy i cele. Każdy z nas ma inną drogę i używa innych narzędzi, aby poradzić sobie z przeciwnościami losu. Należy odnaleźć to, co na Was działa.

Jestem przekonany o tym, że znajdą się osoby, które spełnią Wasze oczekiwania. Jestem pewny, że traficie na „coś”, dzięki czemu osiągnięcie swoje marzenia. Czy to będzie kurs online, rozmowa, seminarium, czy jeszcze inna forma wsparcia.

Kursy online to dopiero początek

Ja też korzystam z różnych form i nadal podnoszę swoje kwalifikacje, aby być jeszcze lepszym w tym co robię, a moja wiedza była nowatorska i aktualna. Z każdego treningu czy konsultacji z Wami wyciągam wnioski. Doskonalę się i uczę. Znajduję odpowiedzi na pytania, które mnie nurtują. Dzisiaj rano czytałem książkę poświęconą rozwojowi osobistemu. Zrozumiałem, jakie błędy popełniam w kontaktach międzyludzkich. Co jakiś czas, nawet ja, muszę wrócić do własnych książek. Przypominam sobie wtedy zasady życia. Ja też popełniam błędy i miewam gorsze dni.

Pamiętajcie, że najważniejsze nie jest osiągnięcie celu, ale droga jaką musicie przemierzyć. To ona czyni z Was walecznych, zmotywowanych ludzi, którzy nie poddają się przy pierwszej z brzegu porażce. To żaden wstyd, poprosić o pomoc. W końcu, kto pyta ten nie błądzi. Wstydem jest narzekanie i stagnacja. Pamiętajcie jednak, że to czy osiągnięcie swoje cele, zależy w dużej mierze od Waszej motywacji, pasji i zaangażowania. Nikt ani nic za Was tego nie zdziała. Trenerzy, szkolenia, kursy online i poradniki to tylko narzędzia. Jak je wykorzystacie, zależy od Was.

Na rynku istnieją różne alternatywy – możemy spotkać kursy rozwojowe, treningowe czy kupić gotowe diety. W sieci znajdziemy dosłownie wszystko. Do wyboru podejdźmy jednak świadomie i ze spokojem. Dokładne wskazówki o treningach online opisałem tutaj.

Pamiętajcie, że nauka i kształcenie są niezbędne do polepszania komfortu własnego życia. To nie wydatek a inwestycja w siebie. I tak to potraktujcie.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera