X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Medytacja sposobem na lockdown

18 sty 2021
Źródło: Gazeta Wyborcza

Z analiz wynika, że aplikacje relaksujące i medytacja zyskały na pandemii rzesze odbiorców. To efekt narastających problemów psychicznych i izolacji spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Zdaniem psychologów ludzie martwią się nie tylko o swoje zdrowie, ale też o zdrowie swoich najbliższych. Dodatkowo człowiek jest istotą społeczną i od kontaktów z innymi zależy jego pozytywne samopoczucie. To podstawowa metoda łagodzenia stresu i napięć. Stres i niepewność wpływają na jakość snu. Przed pandemią problemy ze snem miało ok. 30% Polaków. Obecnie odsetek ten wynosi blisko 50%.

Wiele osób jednak zamiast się zamartwiać i snuć apokaliptyczne wizje, instaluje aplikacje do medytacji, które redukują stres i bezsenność. Najpopularniejsze to Calm i Headspace. Obie aplikacje zaczynały od kierowanych medytacji, dziś oferują też sesje szczęścia i poprawy snu, a także rozwijają praktyki uważności i kontemplacji. Calm ma ma już łącznie ponad 100 mln pobrań i 4 mln płacących użytkowników. W 2020r jej liczba pobrań podwoiła się w porównaniu z rokiem poprzednim. Headspace, w lutym ub r miał 2 mln płacących użytkowników, a w ciągu ostatnich miesięcy notował rekordową liczbę pobrań.

Zdaniem ekspertów, jednorazowe wysłuchanie sesji medytacyjnej z aplikacją daje 5-10 minutowe odstresowanie, ale nie jest w stanie zredukować stresu na dłużej.

Podobne aplikacje zaczęły w tym roku debiutować na platformach streamingowych. Na Netfliksie można zobaczyć animowany „Poradnik medytacji Headspace”, prowadzony przez byłego mnicha buddyjskiego A. Puddicombe’a. Z kolei Calm zadebiutował z 10-odcinkowym serialem „A World of Calm” na HBO Max o podróży żółwia przez rafę koralową.

Calm i Headspace oferują też swoje usługi korporacjom i ich pracownikom. Korzysta z nich m. in. Google, LinkedIn, Adobe czy Unilever.

Z badań wynika, że w pandemii dużo lepiej radzą sobie osoby aktywne społecznie i wspierające innych. Ważny jest też aspekt wdzięczności wobec życia, tego co nas spotyka i jak się wobec tych zmian zachowujemy. Pandemia sprawia, że ludzkość żyje w nieustannym poczuciu zagrożenia.

Specjaliści radzą więc zadbać o regularny sen, wstawanie i kładzenie się o tej samej porze, spożywanie posiłków o wyznaczonych godzinach oraz dbanie o aktywność fizyczną.

Polecamy także:

kongres FEM

Kongres FEM, czyli najbardziej merytoryczne wydarzenie dotyczące branży fitness.

x
Zapisz się do newslettera