W badaniu zatytułowanym Dzienny wydatek energetyczny w ciągu życia człowieka, opublikowanym w czasopiśmie Science, przeanalizowano dużą, zróżnicowaną bazę danych mężczyzn i kobiet w wieku od 8 dni do 95 lat w 29 krajach.
Odkrycia rzucają nowe światło na rozwój człowieka i proces starzenia się oraz mogą pomóc w tworzeniu bardziej ukierunkowanych strategii żywieniowych i zdrowotnych.
Jednym z najbardziej nieoczekiwanych odkryć jest to, że metabolizm osiąga szczyt około pierwszego roku życia.
Po ukończeniu pierwszego roku życia metabolizm zmienia się z tego samego, co u matki, „delikatnie zwalniając”, aż do 20 roku życia.
Badanie sugeruje, że nie ma gwałtownego wzrostu podczas wszystkich zmian dojrzewania i – co być może najbardziej zaskakujące – nie ma znaczącej zmiany między 20 a 60 rokiem życia, kiedy spada. Nie jest to jednak znaczący i gwałtowny spadek.
Sugeruje to, że nie ma znaczących zmian w okresie dorosłości, więc osoby „gromadzące kilogramy” w średnim wieku nie mogą już obwiniać spowolnienia metabolizmu.
W badaniu czytamy: „Całkowite wydatki wzrosły wraz z beztłuszczową masą w sposób zgodny z prawem, z czterema różnymi etapami życia.
„Wydatki skorygowane o masę beztłuszczową przyspieszają gwałtownie u noworodków do około 50 procent powyżej wartości dla dorosłych w wieku jednego roku.
„Następnie spada powoli do poziomu dorosłego w wieku 20 lat i pozostaje stabilna w wieku dorosłym (20 do 60 lat), nawet w czasie ciąży; następnie trochę spada u osób starszych.
„Zmiany te rzucają światło na rozwój człowieka i starzenie się i powinny pomóc w kształtowaniu strategii żywieniowych i zdrowotnych przez całe życie”.