X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Metabolizm nie zwalnia na „starość”!

07 wrz 2021
źródło: materiały prasowe

Według nowych badań podstawowa przemiana materii (metabolizm), z jaką organizm spala kalorie, osiąga szczyt w znacznie młodszym wieku niż wcześniej sądzono.

W badaniu zatytułowanym Dzienny wydatek energetyczny w ciągu życia człowieka, opublikowanym w czasopiśmie Science, przeanalizowano dużą, zróżnicowaną bazę danych mężczyzn i kobiet w wieku od 8 dni do 95 lat w 29 krajach.

Odkrycia rzucają nowe światło na rozwój człowieka i proces starzenia się oraz mogą pomóc w tworzeniu bardziej ukierunkowanych strategii żywieniowych i zdrowotnych.

Jednym z najbardziej nieoczekiwanych odkryć jest to, że metabolizm osiąga szczyt około pierwszego roku życia.

Po ukończeniu pierwszego roku życia metabolizm zmienia się z tego samego, co u matki, „delikatnie zwalniając”, aż do 20 roku życia.

Badanie sugeruje, że nie ma gwałtownego wzrostu podczas wszystkich zmian dojrzewania i – co być może najbardziej zaskakujące – nie ma znaczącej zmiany między 20 a 60 rokiem życia, kiedy spada. Nie jest to jednak znaczący i gwałtowny spadek.

Sugeruje to, że nie ma znaczących zmian w okresie dorosłości, więc osoby „gromadzące kilogramy” w średnim wieku nie mogą już obwiniać spowolnienia metabolizmu.

W badaniu czytamy: „Całkowite wydatki wzrosły wraz z beztłuszczową masą w sposób zgodny z prawem, z czterema różnymi etapami życia.

„Wydatki skorygowane o masę beztłuszczową przyspieszają gwałtownie u noworodków do około 50 procent powyżej wartości dla dorosłych w wieku jednego roku.

„Następnie spada powoli do poziomu dorosłego w wieku 20 lat i pozostaje stabilna w wieku dorosłym (20 do 60 lat), nawet w czasie ciąży; następnie trochę spada u osób starszych.

„Zmiany te rzucają światło na rozwój człowieka i starzenie się i powinny pomóc w kształtowaniu strategii żywieniowych i zdrowotnych przez całe życie”.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera