X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Dlaczego mój trening jest lepszy niż Twój? Czyli, jak planować trening.

06 wrz 2021
artykuł eksperta Mateusza Kawalca

Ile razy zmieniałeś trening, kombinując, ulepszając czy szukając „najlepszych” ćwiczeń? Koniec końców, coś tam zadziałało ale nie do końca. Efekt taki sobie… Twój trener przecież rozpisał Ci 4 serie po 12 powtórzeń (bo 15 już nie można bo to już na rzeźbę). Musisz trenować do upadku albo żeby bolało i najlepiej dokładaj ciężar co trening. Znajome prawda?

No więc, dlaczego mój trening jest lepszy niż Twój?

1. Patrzę długofalowo.

Trening, budowanie sylwetki czy siły to proces długotrwały. Trzeba nastawić się na gorsze i lepsze dni. Także trzeba zaplanować moment odpoczynku i mieć plan co potem.

2. Wybieram priorytety.

Zaczynając każdy cykl treningowy trzeba ustalić na czym Ci najbardziej zależy. Nie zbudujesz od razu muskularnego ciała jednocześnie budując siłę i wytrzymałość. Trenując pod hipertrofie, wybieram maksymalnie dwie partie mięśniowe, które chcę najbardziej poprawić w danym cyklu treningowym.

3. Trzymam tempo ćwiczeń.

Przyznać się, kto ma rozpisane tempo w treningu? Dzięki temu parametrowi możemy skupić się na czuciu mięśniowym, trenować eksplozywnie czy postawić na budowanie siły.

 

4. Ustalam bloki treningowe i progresywne przeciążanie.

Trening musi być zaplanowany dużo do przodu. Musimy wiedzieć, co wykonujemy na danym treningu, jakim obciążeniem oraz w jakiej ilości serii i powtórzeń. Pamiętajmy, że to zależy od tego nad czym chcemy pracować na przestrzeni tygodni czy miesięcy.

Faza akumulacji? Super! Dokładamy serie i powtórzenia.

Faza intensyfikacji? Też super! Dokładamy ciężar. Ale ile, co jaki czas i jak zwiększamy? Ja to wiem, a Ty?

5. Planuję przerwy w treningu.

Wiem kiedy zrobić przerwę. Nie zawsze to oznacza, że odpoczywamy kiedy jesteśmy przemęczeni. Dobrze zaplanowany trening do tego nie dopuści. Dobrze też jest wiedzieć, po jakim czasie warto wprowadzić zmiany w treningu aby ciągle stymulować ciało i uniknąć stagnacji. Trzeba wiedzieć po jakim czasie odpuścić i wrócić z większą siła i masą.

6. Trzymam się planu.

To bardzo ważne. Na pewno znacie kogoś, kto ciągle zmienia treningi, systemy treningowe czy ćwiczenia. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja i realizacja założeń treningowych.

7. Notuję i wyciągam wnioski.

Jest to mega istotne. Zapisywać swoje treningi i prowadzić dziennik treningowy. Wiemy wtedy jakim obciążeniem operowaliśmy, ilością serii i powtórzeniami. Wtedy uczymy się, co na nas najlepiej działa oraz czy trening jest dobrze zaplanowany.

Na pewno znalazłoby się jeszcze trochę punktów. Tak naprawdę wiele rzeczy jest istotnych w dobrym planie treningowym. Dlatego zachęcam was do analizowania, planowania i trzymania się założeń.

A wy jak przygotowujecie swoje treningi ? Dajcie znać, z chęcią się dowiem.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera