X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

"Na treningu domowym można tylko podtrzymać formę" - Norbert Tymczak, Fenix Team

18 lut 2021

Rozmawiamy dziś z Norbertem Tymczakiem, założycielem Fenix Team, trenerem wielu medalistek krajowych i zagranicznych i wicemistrzem Polski w kulturystyce klasycznej.

1. Norbert powiedz proszę, jak wyglądają przygotowania do zawodów w dobie pandemii? Czy zawodnicy z mają mocno utrudnione zadanie?

Przygotowania Fenix Team wyglądają generalnie tak samo jak zawsze od strony technicznej, jednak osoby z którymi pracuje zamieszkałe poza granicami Polski mają często utrudniony mocno dostęp do siłowni i profesjonalnego sprzętu. To stwarza dość spory problem, gdyż na tzw. "treningu domowym" można przez jakiś czas podtrzymać formę, jednak na poziomie zawodniczym ciężko mówić o jakimś progresie w takich warunkach. W kraju, zawodniczki w większości mają dostęp do siłowni z tytułu posiadania licencji sportowych i zrzeszenia w federacjach ogólnopolskich różnych związków sportowych. Takie osoby nie są objęte u nas obostrzeniami dotyczącymi treningu w siłowni.

2. Czy wielu Twoich podopiecznych musiało zweryfikować swoje plany startowe i sposób przygotowań w związku z koronawirusem?

W sezonie wiosennym 2020 nie odbyły się praktycznie żadne zawody, więc wszystko zostało przeniesione na jesień, a i wtedy były problemy w różnych krajach z tytułu obostrzeń, testów covid itd.

Także, tak było grono zawodniczek, które musiały zmienić swoje plany całkowicie, te osoby które zastanawiały się nad startem a sytuacja była już mniej więcej wiadoma od razu decydowały się na przeniesienie startów na sezon jesienny. Obecnie liczymy że sytuacja nie pogorszy się i zawody krajowe zaplanowane na kwiecień i maj będą odbywać się wg planu.

3. Czy planujesz obecnie razem ze swoim teamem jakieś szkolenia online lub stacjonarne?

Tak, regularnie co jakiś czas organizuje Webinary o tematyce przygotowań do zawodów, dotyczące żywienia, treningu, suplementacji, samych przygotowań i pozowania. Obecnie wraz z moją partnerką Eweliną Szala przygotowujemy stacjonarne seminarium bikini npc i ifbb, a więc skupiające się na zagadnieniach związanych ściśle z nauką pozowania i prezencji scenicznej w kategorii bikini. Szkolenie odbędzie się 20-21.02 w Poznaniu. Gośćmi specjalnymi będą m. in Sędzia NPC i IFBB PRO LEAGUE, zawodniczka z TOP 2 zawodów Mr Olympia Jennifer Dorie, nasze polskie medalistki i zawodniczki Team Fenix - Natalia Machowicz, Wiktoria Gąsior i Ewelina Weiss.

Kolejne planujemy w marcu i kwietniu, być może w innych miastach, oraz z innych dywizji startowych.

4. Czy zaobserwowałeś zmniejszone zainteresowanie dołączeniem do Twojego teamu w przeciągu ostatniego roku? A może jest wręcz odwrotnie?

Raczej nie zaobserwowałem jakiegoś spadku, w tym temacie jest dość stabilnie. Dodam, że nie przyjmujemy wszystkich, trzeba spełniać pewne kryteria, jeśli dana osoba chce szykować się do zawodów. Inaczej wygląda sprawa jeśli po prostu ktoś chce poprawić sylwetkę, wtedy nasze wymagania są dużo mniejsze.

5. Kogo przyjmujesz do Fenix Teamu?

Częściowo odpowiedziałem w poprzednim pytaniu, Team Fenix to grupa zawodniczek oraz kobiet dopiero szykujących się do zawodów, które są w stanie rzeczywiście przez ten czas podporządkować się pewnym zasadom, reżimowi sportowemu, wiele innych spraw odstawić na bok, poświęcić się celowi, tylko tak można osiągnąć sukces lub choć zbliżyć się do niego. Moim zdaniem start tylko dla startu to strata czasu, zdrowia i pieniędzy, jeśli już ktoś chce to zrobić powinien zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności. To nie zabawa, to naprawdę ciężka praca, która daje ogromną radość i satysfakcję, ale i uczy pokory, wytrwałości, dyscypliny. Nie każdy może sobie na to pozwolić, nie każdy się do tego nadaje. Tak samo jak nie każdy mężczyzna może być zawodowym piłkarzem mimo, że kocha piłkę i nawet sobie gra okazyjnie.

Druga grupa ludzi w Team Fenix, (też głównie kobiety) to te osoby, które nie chcą startować w zawodach ale chcą bardzo dobrze wyglądać, zmienić się, zmienić nawyki i potrzebują planu działania i kogoś kto będzie go egzekwował.

6. Jakie są największe osiągnięcia Fenixa?

- 9 tytułów Mistrzyń Polski

- 3 złote medale z zawodów Olympia Amateur

- Wielokrotne mistrzostwo w debiutach w bikini i body fitness

- Medalistki Mistrzostw Europy i Świata

- Złoto na Mistrzostwach Świata Juniorek w bikini

- Brąz w Mistrzostwach Świata Masters

- 3 krotna kwalifikacja do zawodów Mr Olympia w kategorii figure

- top 10 na zawodach Mr Olympia 2020 w figure

- 4 krotne zwycięstwo w zawodach PRO

- 4 karty IFBB PRO LEAGUE

- top 5 na zawodach Arnold Classic Ohio 2020

7. Na rynku jest obecnie spora konkurencja, jeśli chodzi o trenerów czy teamy sportowe. Czym Wy się wyróżniacie? Jaka jest Wasza przewaga?

Team Fenix działa od 2003 roku, a więc doświadczenie. Nie tylko obserwujemy zawody krajowe i zagraniczne ale i jeździmy na nie, w ciągu roku to kilkanaście wyjazdów od Polski po Europę i USA. Obserwujemy bieżące trendy i kanony w tym sporcie, które szczególnie w kategoriach kobiet potrafią się dość szybko zmieniać.

Bierzemy udział w seminariach zagranicznych sędziów i trenerów. Wymieniamy się wiedzą i uwagami. To ważne, sama wiedza teoretyczna to za mało, trzeba połączyć to z intensywną praktyką.

Druga sprawa to sami jesteśmy (z Eweliną) zawodnikami, a więc znamy blaski i mroki tego sportu na własnej skórze, dużo rozmawiamy z podopiecznymi, tutaj wkracza często praca z psychologii sportowej, sportowcy to nie maszyny, mają swoje mocne i słabe strony, wzloty i upadki, trener musi wiedzieć jak reagować na takie chwile i jak pomóc takiej osobie, aby ta nie zmarnowała np. wielu miesięcy wspólnej pracy lub nie narobiła sobie często większych problemów.

Kochamy to i robimy od lat.

8. Czy Ty planujesz w najbliższym czasie jakieś starty?

Tak, wstępnie druga połowa 2021, może nawet końcówka roku. Chce być na 100% gotowy zanim wyjdę na scenę, muszę mieć spokój i absolutne skupienie na celu.

Dzięki i powodzenia!

Polecamy także:

PCA, Pulik

Trener kadry PCA - Marcin Pulik o sytuacji organizacji poza granicami Polski.

x
Zapisz się do newslettera