X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Najlepszy trener wszech czasów - José Mourinho

27 sty 2022
źródło: artykuł sponsorowany

Mówi się o nim „The Special One”, czyli jedyny i najlepszy pod wieloma względami trener piłkarski, który dwukrotnie sięgnął po trofeum Ligii Mistrzów z dwoma różnymi drużynami.

Taki opis może wskazywać tylko na jednego szkoleniowca – Portugalczyka José Mourinho.

Rys biograficzny

José Mourinho, a właściwie pełne nazwisko znanego na całym świecie trenera brzmi José Mário dos Santos Félix Mourinho, urodził się 26 stycznia 1963 roku w Portugalii, w miejscowości Setubal. Od najmłodszych lat miał kontakt z futbolem, ponieważ jego ojciec Felix Mourinho był w młodości bramkarzem, a później trenerem. W ślady ojca poszedł również i syn, choć nie odniósł dużych sukcesów. Zaczynał swoją przygodę z piłką nożną na boisku jako zawodnik na pozycji pomocnika, ale szybko uznał, że nie jest to coś, co chciałby robić na dłużej. Dlatego zainteresował się sferą zarządzania drużyną i początkowo pracował jako pomocnik trenerów,  a później nawet jako tłumacz trenera FC Barcelona.

Kariera trenerska

Pierwszymi zespołami, jakie trenował José Mourinho w swojej karierze to Benfica SL i Uniao de Leiria. Prawdziwe sukcesy na tym stanowisku zaczął jednak osiągać dopiero w momencie, gdy objął drużynę FC Porto. Miało to miejsce w 2002 roku. W pierwszym sezonie, w którym szkolił drużynę FC Porto wraz z zespołem sięgnął po mistrzostwo Portugalii. Zdobyli też Puchar UEFA oraz Puchar Portugalii. Jeszcze lepiej dla José Mourinho i dla FC Porto zakończył się sezon 2003/2004, kiedy to Porto obroniło swój tytuł mistrzowski, a następnie wygrało Ligę Mistrzów. Dla trenera było to pierwsze tak znaczące osiągnięcie.

Kiedy jego kontrakt z FC Porto się zakończył, w 2004 roku podpisał umowę z Chelsea FC, gdzie pozostał do 2007 roku. W 2005 i 2006 roku Chelsea FC zdobyła dwukrotnie mistrzostwo Anglii oraz kilka mniejszych trofeów krajowych. Indywidualnym sukcesem José Mourinho w sezonach 2004/2005 i 2005/2006 było to, że Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu uznała go za najlepszego trenera na świecie.

Niestety, kiedy Chelsea FC przestało osiągać przyzwoitych wyników, Mourinho został zwolniony. Przeniósł się wówczas do Włoch, gdzie objął pracę trenera przed sezonem 2008/2009 w drużynie Inter Mediolan. Z klubem podpisał trzyletni kontrakt, a już po trzech miesiącach osiągnął pożądane wyniki, kiedy jego klub sięgnął po Superpuchar Włoch. Sezon 2008/2009 zakończyły się tytułem mistrzowskim dla Inter Mediolanu, ale jeszcze lepszy okazał się kolejny sezon, gdy drużyna wygrała swoją krajową ligę, krajowy puchar Włoch oraz Ligę Mistrzów. Tym samym Murinho został trzecim menedżerem w historii futbolu, któremu udało się wygrać dwukrotnie Ligę Mistrzów, z dwoma różnymi zespołami.

Kolejnym przystankiem w jego karierze było trenowanie od 2010 roku drużyny „Królewskich”, czyli Realu Madryt. Podpisał kontrakt na 4 lata, ale odszedł po sezonie 2012/2013. Wrócił wówczas do Chelsea, które prowadził do 2015 roku. Z powodu słabych wyników drużyny został zwolniony, a wówczas w maju 2016 roku został nowym menedżerem Manchesteru United. Do 2018 roku pozostał w tej drużynie, a w listopadzie 2019 roku rozpoczął pracę w Tottenhamie. Od 1 lipca 2021 roku przeniósł się do Włoch i został trenerem AS Romy.

Ambasador marki XTB - José Mourinho

Imponuje Ci dorobek trenera i menadżera piłkarskiego José Mourinho? A może chciałbyś być taki jak on? Możesz to zrobić nie tylko na boisku, ale także przy inwestowaniu. W ostatnim czasie jednym z ambasadorów brokera XTB został nie kto inny, jak właśnie José Mourinho. XTB to wiodący, globalny broker Forex i rynku CFD notowany na giełdzie papierów wartościowych. Połączył on swoje siły z José Mourinho, by dotrzeć jeszcze lepiej do nowych klientów z ofertą tradingową.

Portugalczyk José Mourinho ma status globalnego ambasadora XTB na dwa kolejne lata, licząc od 2020 roku. Broker podkreśla, że wartości i strategie, jakimi kierował się w swoim zawodowym życiu José Mourinho, są aktualne i tożsame dla XTB, które chce pomagać swoim klientów w osiągnięciu celów, jakie sobie stawiają. Nawiązanie współpracy z José Mourinho jednocześnie zapoczątkowało globalną kampanię marketingową „Be like Jose” dla XTB. Reklama poszła w parze z konkretnymi propozycjami dla inwestorów, bowiem XTB umożliwiło klientom inwestowanie w akcje i fundusze ETF bez prowizji.

Więcej: https://www.youtube.com/c/xtbpl/videos

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera