X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Nowe podejście do liczenia i rozumienia kalorii

23 cze 2021

Dr Giles Yeo, genetyk z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii, napisał nową książkę, w której twierdzi, że obecne podejście do liczenia i rozumienia kalorii jest „całkowicie błędne”.

W swojej książce „Dlaczego kalorie się nie liczą” Yeo, który od ponad 20 lat bada otyłość i jej przyczyny, pisze, że zamiast skupiać się na tym, ile kalorii zawiera żywność, należy położyć nacisk na jej „dostępność kaloryczną”. Obecne podejście do liczenia i rozumienia kalorii zostało bowiem zakwestionowane w kilku badaniach.

Dostępność kaloryczna „jest miarą tego, ile kalorii w pożywieniu jest dostępnych do wchłonięcia przez organizm.”

„Nie licz na ślepo kalorii – ponieważ wszystkie produkty spożywcze mają różne poziomy dostępności kalorii”.

„Jest to liczba kalorii, którą trawieniem można wydobyć z pożywienia, w porównaniu z liczbą rzeczywistych kalorii w tym pożywieniu.

Na przykład dostępność kaloryczna białka wynosi 70%, co oznacza, że wchłaniamy średnio 70 kcal na każde 100 kcal, które spożywamy. Różni się to od ponad 95%, które wchłaniamy, jeśli chodzi o węglowodany i tłuszcze”.

Według Yeo „może to – i powinno – mieć wpływ na wytyczne dotyczące odchudzania, które prawie zawsze wykorzystują kalorie jako prostą miarę tego, ile energii zużywamy.”

Yeo informuje też, że „chociaż kalorie są użytecznym miernikiem, uproszczone podejście do liczenia kalorii, zgodnie z którym im więcej kalorii dana osoba spożywa, tym więcej przybierze na wadze, jest nieaktualne”.

Zależność między kaloriami a „dostępnością kalorii” mogą częściowo wyjaśniać wyniki badań, które udowodniły, że ludzie, którzy spożywają tę samą liczbę kalorii, ale pozyskują je z różnych pokarmów – przybierają na wadze w różnym stopniu.

Przykładowo badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health wykazało, że osoby jedzące wysoce przetworzoną żywność przybierali na wadze więcej niż wtedy, gdy spożywali minimalnie przetworzoną dietę.

Różnica była widoczna, mimo że posiłki dostarczane ochotnikom zarówno w diecie bardzo przetworzonej, jak i minimalnie przetworzonej miały dokładnie taką samą liczbę kalorii i makroelementów.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera