X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Odmowa wypłaty środków z PFR – Rzecznik MŚP interweniuje

01 mar 2021
Źródło: materiały prasowe

Rzecznik MŚP, Adam Abramowicz, interweniował w sprawie firmy z branży gastronomicznej, która starała się o subwencję finansową z tarczy finansowej 2.0. Firmie odmówiono wypłaty środków z PFR.

Przedsiębiorca wykazywał jednak, że jego przychody drastycznie spadły – o ponad 90%, po wprowadzeniu ograniczeń w ramach walki z pandemią. Dodatkowo udowadniał, że spełnia wszystkie kryteria przyznania pożyczki w formie subwencji finansowej.

Przedsiębiorca wniósł reklamację do PFR oraz wniosek do Oddziału Terenowego Rzecznika MŚP w Białymstoku, licząc, że taka interwencja przyniesie pozytywny skutek.

Rzecznik zwrócił się do PFR o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw przedsiębiorcy. Podkreślił, że zasadniczym celem tarczy 2.0 jest realizacja podstawowego interesu ekonomicznego Polski, czyli zapewnienie stabilności przedsiębiorstw i gospodarki. Jego zdaniem tarcza, pomimo jej branżowego zasięgu, ma ne celu zapobiegnięcie ryzyku masowej upadłości oraz zwolnień pracowników. Rzecznik MŚP podkreślił także, że jeśli podstawą do odmowy wypłaty subwencji jest istnienie podejrzenia wystąpienia nadużyć, to wskazane jest precyzyjne określenie w decyzji wydanej przez PFR podstaw uzasadniających odmowę wypłaty subwencji.

Po interwencji rzecznika, PFR wydał korzystną dla przedsiębiorcy decyzję i przyznał mu 3,45 mln zł subwencji.

Możliwe subwencje i dofinansowania

Jak już wcześniej pisaliśmy, tarcza 2.0 wystartowała w połowie stycznia. Jest skierowana m. in. do mikro-, małych i średnich firm (w tym dla osób prowadzących działalność gospodarczą) i jest dedykowana do 45 branż dotkniętych jesiennymi i zimowymi obostrzeniami (w tym do branży sportowej, fizjoterapeutycznej czy rozrywkowej).

Trenerzy prowadzący działalność gospodarczą mogą korzystać z Tarczy 6.0 i w jej ramach otrzymać świadczenie postojowe. Tarcza przysługuje tym, którzy prowadzili określoną działalność gospodarczą na dzień 30 września 2020r. Wśród kodów uprawniających do wsparcia jest działalność paramedyczna, fizjoterapeutyczna i pozostała związana ze sportem.

Tymczasem nic nie wskazuje na to, by rząd zamierzał łagodzić obostrzenia i otwierać poszkodowane branże. Prof. A. Horban uważa, że Polska stoi przed faktem znacznego wzrostu zachorowań. Optymistyczny scenariusz przebiegu trzeciej fali zakłada ok. 20 tys zakażeń, a pesymistyczny o połowę więcej. Zdaniem profesora wzrost zakażeń zależy od zachowania społeczeństwa, od tego czy ludzie będą lekceważyć zakazy.

W niedzielę resort zdrowia poinformował o 10 099 nowych zakażeniach. To o ponad 2 tys chorych mniej niż w sobotę, ale o ponad 3 tys więcej niż tydzień temu. Zmarło 114 osób.

Polecamy także:

tarcza finansowa, koronawirus

 

Tarcza finansowa dla branży fitness. Kto i co otrzyma?

x
Zapisz się do newslettera