X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Popularny mit 30 minut obalony!

14 lip 2021
źródło: materiały prasowe

Popularne trenerki wszystkich Polek często promują ideę 30 minut, codziennych ćwiczeń, które mają wystarczyć do zachowania zdrowia i pięknej sylwetki. Międzynarodowi naukowcy obalili tę tezę.

Nowe badanie pokazuje, że aktywność fizyczna przez 30 minut dziennie, pięć dni w tygodniu, nie wystarczy dla tych, którzy resztę czasu spędzają w pozycji siedzącej.

Badania przeprowadzone przez Columbia University i międzynarodowy zespół naukowców przeanalizowały dane z sześciu badań, które obejmowały ponad 130 000 dorosłych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Szwecji.

Autorzy zastosowali technikę zwaną analizą kompozycyjną, aby określić, w jaki sposób różne kombinacje czynności – od umiarkowanych do intensywnych ćwiczeń (aktywności zwiększające tętno) i lekkiej aktywności fizycznej (takiej jak swobodny marsz) po siedzący tryb życia – wpływają na śmiertelność.

Okazało się, że korzyści płynące z 30 minut umiarkowanych do intensywnych ćwiczeń zależą wyłącznie od tego, jak spędza się resztę dnia.

Obecne zalecenie dotyczące umiarkowanej do intensywnej aktywności fizycznej dziennie przez 30 minut zmniejszyło prawdopodobieństwo wcześniejszej śmierci nawet o 80%. To jednak tylko w przypadku osób, które siedziały krócej niż siedem godzin dziennie. Nie zmniejszyło się jednak ryzyko zgonu dla osób, które prowadziły bardzo siedzący tryb życia (ponad 11 do 12 godzin dziennie).

Co ciekawe, naukowcy zidentyfikowali wiele sposobów na osiągnięcie takich samych korzyści zdrowotnych z ćwiczeń dla wszystkich.

Jednym ze sposobów jest połączenie kilku minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej oraz sześciu godzin innej, lekkiej aktywności fizycznej.

„Od dziesięcioleci mówimy ludziom, że sposobem na zachowanie zdrowia jest wykonywanie co najmniej 30 minut ćwiczeń przez pięć dni w tygodniu”, mówi dr Keith Diaz, adiunkt medycyny behawioralnej i dyrektor laboratorium testów wysiłkowych w Centrum Behawioralnego Zdrowia Sercowo-Naczyniowego na Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons.

„Ale nawet jeśli jesteś jedną z nielicznych osób dorosłych, które mogą trzymać się tej rady, 30 minut to zaledwie 2% twojego całego dnia.

„Czy to naprawdę możliwe, że nasze nawyki związane z aktywnością przez zaledwie 2% dnia to wszystko, co ma znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie?”.

„To nie jest tak proste, jak zaznaczenie pola „ćwiczenia” na liście rzeczy do zrobienia.

„Zdrowy profil ruchu wymaga ponad 30 minut codziennych ćwiczeń. Poruszanie się i nie siedzenie przez cały dzień również ma znaczenie”.

Dr Sebastien Chastin, profesor dynamiki zachowań zdrowotnych na Glasgow Caledonian University w Szkocji i główny autor badania, dodał: „Wykonywanie 30 minut aktywności fizycznej dziennie lub 150 minut tygodniowo jest obecnie zalecane, ale nadal możesz cofnąć całą tę dobrą pracę, jeśli siedzisz zbyt długo.”

Badanie zostało opublikowane w British Journal of Sports Medicine - znajdziesz je TUTAJ.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera