X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Program treningowy – prawo autorskie

01 kw. 2021
Źródło: prawosportowe.pl

W dobie pandemii na popularności zyskały nie tylko treningi online ale także trening z indywidualnie stworzonym programem treningowym. Programy treningowe tworzą trenerzy prowadzący własną działalność, ale także ci, zatrudnieni w klubach sportowych. Jak w takich sytuacjach zatem rozstrzygać spory dotyczące własności intelektualnej? Jak wygląda prawo autorskie w przypadku programu treningowego?

Kluczowym aktem prawnym w temacie "prawo autorskie" jest ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Aby w pełni korzystać z zabezpieczenia oferowanego przez ustawę należy w pierwszej kolejności ustalić, czy ćwiczenia przygotowane przez trenera mogą być traktowane jako „utwór”. Zgodnie z art 1 ust 1 ww ustawy:

„Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia”

W praktyce okazuje się, że to, na co szczególnie należy zwrócić uwagę to działalność twórcza oraz indywidualny charakter utworu. Ostateczny wygląd utworu powinien być zupełnie nowym wytworem intelektu. Utwór powinien być wytworzony samodzielnie, a jego twórca powinien umieć wykazać istotne różnice w porównaniu z uprzednio wytworzonymi produktami intelektualnymi.

To oznacza, że jeśli trener personalny sam wymyśli jakiś zestaw ruchów lub np. wykorzystanie sprzętu sportowego to takie ćwiczenia będą mogły uzyskać status utworu.

Klasyczny program treningowy

Jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia z klasycznym programem treningowym, układanym przez większość trenerów, sprawa nie jest prosta. Każdą sytuację należy bowiem rozpatrywać indywidualnie. Jeśli taki program zostałby zakwalifikowany jako utwór zależny (opracowanie) bądź zbiór, wówczas do jego rozpowszechniania wymagana byłaby zgoda autora utworu pierwotnego. Dodatkowo w prawie autorskim nie ma dobrej definicji opracowania.

Prawnicy często więc w przypadku programów treningowych porównują je do układu choreograficznego, który został wymieniony w ustawie, jako rodzaj utworu. Temat ten doprecyzował w 2010r Sąd Apelacyjny zaznaczając, że:

„utwór choreograficzny może być przedmiotem prawa autorskiego (…). Jednakże by podlegał ochronie prawa autorskiego niewątpliwie musi posiadać cechę oryginalności i indywidualności. Nawet zresztą uznanie, iż dany rezultat korzysta z ochrony, nie oznacza, że ochroną tą objęte są wszystkie jego elementy (składniki). Dany utwór chroniony jest wyłącznie w zakresie elementów indywidualnych i oryginalnych. Pozostałe składniki utworu nie wykazujące cechy twórczości, mimo że występują w chronionym utworze, same nie są przedmiotem prawa autorskiego"*

Zgodnie z powyższym, program treningowy może uzyskać ochronę jako utwór. Można go bowiem zakwalifikować jako układ choreograficzny z wykorzystaniem sprzętu sportowego. Oczywiście program musi być twórczy i wyjątkowy.

Natomiast, jeśli stworzony program treningowy będzie korzystał z ochrony przez prawo autorskie, to inny trener personalny nie będzie mógł go w całości wykorzystać! Za przywłaszczenie takiego programu grozić będzie kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

*wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 29.12.2010 r., sygn. akt. I ACa 975/10.

Polecamy także:

kontrole siłowni

Kontrole siłowni i fitness klubów oraz szanse na luzowanie obostrzeń

x
Zapisz się do newslettera