X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Raport UE na temat starzenia się społeczeństwa

07 lip 2021

Komisja Europejska opublikowała niedawno raport na temat starzenia się społeczeństwa 2021, podtytuł „Prognozy gospodarcze i budżetowe dla państw członkowskich UE (2019-2070)”.

Raport opiera się o nowe prognozy dotyczące populacji dostarczone przez Eurostat i przedstawia długoterminowe skutki gospodarcze i budżetowe starzenia się społeczeństw, podkreślając bezpośrednie i przyszłe wyzwania polityczne dla krajów UE. Prognozy zawarte w raporcie na temat starzenia się stanowią wkład w szereg debat politycznych i procesów na szczeblu UE oraz wspierają analizę makroekonomicznego wpływu starzenia się społeczeństwa na rynek pracy, wzrost gospodarczy, prognozowane wydatki na emerytury, opiekę zdrowotną, opiekę długoterminową, edukację itp.

Długoterminowe prognozy demograficzne pokazują, że w nadchodzących dziesięcioleciach UE będzie „coraz bardziej szara”. Całkowita populacja UE zmniejszy się o 5% między 2019 r. (447 mln) a 2070 r. (424 mln). Populacja ta nie tylko ulegnie zmniejszeniu, ale także doświadczy znaczących zmian w swojej strukturze wiekowej, przy czym do 2070 r. mediana wieku dla mężczyzn i kobiet wzrośnie o 5 lat (osiągając 47,3 dla mężczyzn i 50,3 dla kobiet). Szacuje się, że do 2060 r. jedna trzecia populacji UE będzie miała powyżej 65 lat.

Te trendy demograficzne powodują wysoki poziom braku aktywności fizycznej w całej Europie. Całkowity koszt starzenia się społeczeństwa (w tym wydatki na emerytury, opiekę zdrowotną, opiekę długoterminową i edukację), który w 2019 r. wyniósł 24% PKB, ma wzrosnąć o 1,9 punktu procentowego do 2070 r.

Jak wskazywano w poprzednim dokumencie informacyjnym EuropeActive, europejski sektor sprawności i aktywności fizycznej ma ogromny potencjał, aby skutecznie zwiększyć poziom aktywności fizycznej wśród starzejącego się społeczeństwa europejskiego. Oprócz korzyści zdrowotnych i społecznych aktywność fizyczna ma również istotny pozytywny wpływ na zmniejszenie wydatków na zdrowie państw członkowskich.

Zwiększenie poziomu aktywności fizycznej osób starszych jest ambicją projektu EuropeActive Active Aging Communities, który ma na celu zaangażowanie 500 obecnie nieaktywnych osób w wieku 65+ z 6 krajów UE w dostosowany program stymulujący długotrwałą regularną aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera