X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Rola trenera w klubie fitness

15 cze 2021
źródło: artykuł eksperta - Patryka Jankowskiego

Rola trenera na siłowni jest niezwykle istotna. O tym fakcie nie trzeba już obecnie nikogo przekonywać. Kojarzony kiedyś z przywilejami ludzi bogatych, zawód trenera personalnego przeszedł niesamowitą ewolucję. Stał się dostępny niemal dla każdego i stanowi obecnie mocny filar wsparcia dla właściwej pracy siłowni.

Podstawowa rola trenera na siłowni jest oczywista. Jego głównym zadaniem jest przeprowadzanie skutecznych treningów dla osób z niej korzystających. To nie ulega żadnej wątpliwości. Trener pokazuje co ćwiczyć, jaką techniką i w jaki sposób. Określa plan działania i pilnuje, aby trening był uszyty na miarę podopiecznego.

Jak we wszystkich zawodach świata, także w zawodzie trenera możemy zauważyć spore różnice pomiędzy podejściem do klienta, umiejętnościami, doświadczeniem czy otwartością. Nie ma dwóch takich samych trenerów. Każdy ma inne podejście i inny pomysł na swojego klienta.

Jednak warto podkreślić, jak dużą odpowiedzialność niesie ze sobą ten zawód. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że zdrowie klienta leży w rękach trenera. Dlatego tak bardzo istotne jest zwiększanie swoich kompetencji, pogłębianie wiedzy, szkolenie się i rozwijanie umiejętności psychologicznych.

Trener to nie tylko nauczyciel i drogowskaz podczas treningu. To także logistyk planujący drogę do sukcesu swoich podopiecznych, psycholog umiejący słuchać problemów i wyciągający wartościowe wnioski, specjalista żywienia, który nauczy odpowiednio się odżywiać, a także mentor, który da pozytywnego „kopniaka”, gdy klient ma gorszy dzień. Właściwa dawka motywacji, dopingowanie, dodanie energii i zadbanie, aby klient poczuł się dobrze we własnej skórze – to wszystko w dużej mierze spoczywa na barkach trenera. Na szczęście, na silnych barkach.

Trener na siłowni – jaką ma rolę?

Pójdźmy jednak o krok dalej. Zastanówmy się nad tym jaką wartość daje trener personalny klubowi fitness. Nie jest tajemnicą, że koszty utrzymania siłowni są ogromne, a żeby mogła ona funkcjonować bez zbędnych przeszkód, konieczna jest obecność tych, dla których powstała czyli klientów.

Aby ocenić czy klub fitness działa efektywnie, określa się wiele wskaźników, które dosłownie spędzają sen z powiek managerom. Jednym z nich jest współczynnik retencji (CRR). Określa on ilość klientów, których udało się zatrzymać w klubie. Chociaż praca trenera nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na retencję, jest ona ważna i nie można o tym zapomnieć. Klient, który pozostanie na siłowni na dłużej, to taki, który będzie zadowolony z obsługi, zaopiekowany i przede wszystkim zauważy u siebie efekty treningów. To taki, który nie będzie oceniany z góry i który dostanie odpowiedź na nurtujące go pytania. I właśnie na tym polu trener odgrywa szczególną rolę. To on buduje relacje, to on opiekuje się klientem i to on przeprowadza trening. Oprócz wiedzy, doświadczenia i merytoryki powinien więc wyróżniać się zaangażowaniem, otwartością i umiejętnością budowania swobodnej atmosfery. Taki trener na siłowni to prawdziwy skarb dla klubu. Warto więc o niego dbać.

Trener jest wizytówką swojego miejsca pracy. Swoją osobą buduje nie tylko swój autorytet, ale również wizerunek klubu jako całości. Pamiętajmy, że nie ma skuteczniejszej formy reklamy niż tzw. marketing szeptany. Żadna płatna reklama na portalach internetowych czy w mediach społecznościowych nie zastąpi wzajemnych poleceń między ludźmi. Trener więc jest w pewnym stopniu magnesem, który przyciągnie do klubu nowych klientów, jeśli obecni będą z niego zadowoleni.

Czyż my sami nie działamy tak, że polecamy innym kogoś, z kogo jesteśmy zadowoleni a odradzamy osoby, które naszym zdaniem się nie sprawdziły? No właśnie! Chociaż czasami opinie bywają krzywdzące i niesprawiedliwe, niestety nie mamy na nie decydującego wpływu.

Często mówi się, że jeśli ktoś jest dobry w swoim fachu, a przy tym umie współpracować w ludźmi, to oni sami do niego lgną. I tak to trochę działa. Niezawodny, pomysłowy, życiowy trener to efektywna reklama sama w sobie. Ludzie będą do niego ciągnąć jak przysłowiowa mucha do miodu. A za tym pójdą lepsze wyniki dla klubu i autentyczny wzrost sprzedaży.

Na koniec może coś nieco patetycznego, ale warto o tym wspomnieć. Pracując codziennie, w ferworze zadań często zapominamy o tym, że mamy bezpośredni wpływ na żywotność naszych podopiecznych. Tak, drodzy koledzy i koleżanki, trenerzy! Nasze działania, treningi, które przeprowadzamy i praca jaką wkładamy w działania z klientem, dosłownie polepszają jakość jego życia, zdrowie, wygląd i pewność siebie. Chyba nic bardziej nie dodaje skrzydeł jak świadomość, że możemy komuś pomóc i wesprzeć go w walce o lepszą przyszłość.

Jak widać trener na siłowni to nie tylko „facet czy babka od treningów” . To także kompan, przyjaciel, promotor zdrowego trybu życia, ale i fundamentalny i bezcenny pracownik, który wpływa na wyniki i pracę całego klubu.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera