X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Co musisz wiedzieć będąc trenerem personalnym?

02 wrz. 2021
źródło: artykuł sponsorowany

To będzie krótki, acz treściwy artykuł. Wyszliśmy z założenia, że nie ma potrzeby pisania elaboratu, jeśli temat "rozluźnianie mięśniowo-powięziowe" jest prosty i oczywisty dla każdego trenera i pasjonata sportu.

  • Dowiesz się w kilka minut, czym jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe.

  • Pokażemy ci dlaczego ta technika ma znaczenie dla twojej kariery i jak możesz ją wykorzystać we własnym treningu oraz u Twoich klientów.

  • Poznasz najszybszy sposób na zdobycie nowej umiejętności oraz certyfikatu.

Będąc certyfikowanym trenerem personalnym posiadasz już z pewnością odpowiednie certyfikaty, swoich stałych oraz nowych klientów. Prawdopodobnie jesteś zadowolony z tego jak wygląda Twoja kariera.

Jednak każdy z nas zastanawia się na pewnym etapie swojego rozwoju, czy jest jeszcze jakaś dziedzina, która uzupełniłaby naszą wiedzę, umiejętności, przyniosła większy, bądź po prostu lepszy efekt w treningu własnym, lub tym stosowanym u naszych klientów.

Wszystko w naszej branży nieustannie się zmienia i ewoluuje. Każdego roku specjaliści ds. zdrowia i odnowy biologicznej odkrywają coś nowego na temat tego, co jest dobre, a co złe dla naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest, abyś jako certyfikowany profesjonalista był z większością tych nowinek na bieżąco.

Kontynuacja edukacji jest więc koniecznością w karierze każdego trenera personalnego. Banał? Być może, jednak wart powtórzenia, ponieważ wielu spoczywa na laurach, nie doceniając możliwości edukacyjnych jakie są aktualnie dostępne na rynku.

Nie trzeba studiować fizjoterapii, lub nawet medycyny, aby nabyć umiejętności, które pozwolą na szybką i efektywną poprawę samopoczucia nas samych, bądź naszych klientów.

Co ważne, nie jest istotne na jakim etapie kariery aktualnie jesteś. Możesz być początkującym trenerem, lub profesjonalnym specem” od treningu.

Jak się zapewne domyślasz po tytule tego artykułu chcemy polecić ci metodę rozluźniania mięśniowo-powięziowego, które jest częścią kursu Masażu Tkanek Głębokich.

Czy kiedykolwiek spotkałeś się z takimi terminami jak powięź” lub uwalnianie punktów spustowych?

Faktem jest, że trenerzy personalni doskonale znają układ ruchowy. Kości, mięśnie, stawy, więzadła to dla nas mechanizm, którego funkcjonowanie rozumiemy z racji wykonywanego zawodu. Nasi klienci zakładają więc, że oczywiście wiemy dlaczego coś ich boli po treningu, lub dlaczego dany ból jest kłujący i długo się u nich utrzymuje.

I tu pojawia się obszar wiedzy, o którym nierzadko po prostu nie mamy pojęcia. Dotychczas wysyłaliśmy takie osoby do znajomych fizjoterapeutów, masażystów, lekarzy. Jednak w bardzo prosty sposób możemy w dosłownie kilka dni posiąść “tajemną wiedzę” i pracować z takimi osobami na swoich warunkach.

Terminy powięź”, uwalnianie punktów spustowych”, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe” są już od dłuższego czasu wykorzystywane i charakterystyczne dla fizjoterapii, jednak ciągle mocno aktualne i co najważniejsze skuteczne oraz przynoszące ulgę pacjentom.

Zanim wyjaśnimy, dlaczego rozluźnianie mięśniowo-powięziowe ma znaczenie, opiszemy pokrótce, czym ono właściwie jest i dlaczego tak mocno związane jest z samym masażem.

Masaż to metoda terapeutyczna skupiająca się na bezpiecznej manipulacji miękkimi tkankami ciała (tkanka łączna, tkanka mięśniowa, ścięgna, więzadła i skóra). Dzięki swojemu szkoleniu masażyści zdobywają solidną wiedzę z zakresu anatomii i kinezjologii człowieka.

Uwalnianie mięśniowo-powięziowe jest definiowane jako rodzaj fizjoterapii stosowanej w leczeniu bólu mięśniowo-powięziowego, który jest bólem wpływającym w bardzo dużym stopniu właśnie na powięź.

Powięź jest niezwykle ważną, choć często niedocenianą, częścią ciała, która pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu. Można o niej pomyśleć jako o wielkich płatach podskórnej tkanki łącznej. Powięź pomaga między innymi w stabilizacji i oddzielaniu mięśni i narządów wewnętrznych. Jak się pewnie domyślasz, istnieją różne warstwy powięzi. Mamy chociażby powięź głęboką, oraz powięź powierzchowną.

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe [ang. myofascial release - MFR] to rodzaj techniki, która jest ukierunkowana konkretnie na powięź i pomaga złagodzić ból, przywrócić ruch i ogólnie poprawić zdrowie naszego organizmu. Mówi się, że ten rodzaj uwalniania nie tylko leczy unieruchomienie mięśni i ich ból poprzez rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, ale także poprawia krążenie krwi i limfy (co pomaga stymulować rozciąganie mięśni).

No dobra, to co mogę robić już teraz?

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe pomaga złagodzić napięcie mięśni i wpływa pozytywnie na strukturę i zdrowie samej powięzi. Prawidłowa powięź powinna być giętka, elastyczna i ułatwia swobodny ruch we wszystkich przyległych stawach. Jeśli się nią nie zajmujemy, a mięśnie nie są odpowiednio rozciągnięte, istnieje możliwość tworzenia się w mięśniach tzw. węzłów”, utrudniających poruszanie się mięśniom szkieletowym.

Celem rozluźniania mięśniowo-powięziowego jest więc przede wszystkim usunięcie restrykcji tkankowych w naszym ciele. Nie skupiamy się na miejscu bólu lecz znacznie bardziej koncentrujemy się na zaburzeniach w układzie powięziowym. Oczywiście podstawowym jest tu badanie palpacyjne i konkretne techniki manualne.

Teoretycznie wszystko powyższe ma sens, ale pewnie nadal zastanawiasz się, jak dokładnie wyglądają techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Otóż rozluźnianie mięśniowo-powięziowe odbywa się w wielu formach – od wałków piankowych, przez piłki tenisowe, gumowe przyrządy rehabilitacyjne, odpowiednie chwyty i uciski, aż po zaawansowane techniki masażu, charakterystyczne przede wszystkim w masażu tkanek głębokich. Możesz również stosować i zalecać automasaż polegający na uciskaniu i rozmasowywaniu bolącego miejsca kciukiem i palcem wskazującym.

Dlaczego rozluźnianie mięśniowo-powięziowe ma znaczenie dla Twojej kariery trenera osobistego?

Jako trener personalny przykładasz z pewnością ogromną wagę do proponowania Twoim klientom atrakcyjnego programu ćwiczeń, które pomagają wzmocnić nie tylko mięśnie ale również struktury okołostawowe. Nie należy w tym całym procesie wykluczać tak ważnej powięzi.

Z roku na rok obserwujemy pewne charakterystyczne zjawisko. Nasi klienci liczą na to, że zadbasz również o zapewnienie im dostatecznej wiedzy potrzebnej do poprawy ich ogólnego stanu zdrowia. Zdobycie odpowiednich umiejętności (certyfikatu) w zakresie masażu tkanek głębokich i rozluźniania mięśniowo-powięziowego może być dodatkowym atutem w Twoim portfolio trenera personalnego, a dla twoich klientów prawdziwym dobrodziejstwem.

Dodatkowo dodaje Ci konkretną wiedzę i poszerza całe spektrum pracy z klientami, dla których może być to rzecz kluczowa i przesądzająca o wyborze akurat Ciebie na swojego trenera personalnego. Co przekłada się zarówno na większą liczbę spotkań, jak i na aspekt finansowy.

Co teraz?

Nie mamy wątpliwości, że każdy z Twoich klientów skorzysta na wprowadzeniu rozluźniania mięśniowo-powięziowego do rutyny swojego programu ćwiczeń. Jesteśmy pewni, że powyższa metoda oraz certyfikowany kurs z Masażu Tkanek Głębokich przyniesie korzyści każdej ze stron.

Ważne jest, aby szkolić się w firmie, której jesteś pewien. Musi mieć pozytywne opinie absolwentów, którzy kończyli tam swoje kursy. Byłoby również wskazane, aby instruktorzy nauczający danej metody mieli wieloletnie doświadczenie zarówno edukacyjne, jak i kliniczne.

Tylko wtedy będziesz miał pewność, że będąc certyfikowanym specjalistą z Masażu Tkanek Głębokich i rozluźniania mięśniowo-powięziowego posiadasz konkretną i profesjonalną wiedzę oraz umiejętności, które możesz wykorzystać od razu po odbytym szkoleniu.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera