X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Rynek suplementów diety pod większą kontrolą

24 sie 2021
Źródło: Dziennik.pl

W Komisji Europejskiej ruszyły prace przygotowawcze zmierzające do ustalenia minimalnych i maksymalnych dawek witamin i składników mineralnych obowiązujących we wszystkich państwach członkowskich. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów oraz stworzenie jednolitego rynku suplementów diety.

Za przeprowadzenie procesu odpowiedzialna jest Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (SANTE). Konsultacje społeczne mają ruszyć w II kw 2023r, a data przyjęcia nowych przepisów dot suplementów diety planowana jest na I kw 2024r.

Nowe przepisy pozwolą przedsiębiorcom wprowadzić produkty w niezmienionym składzie we wszystkich państwach członkowskich. Ustanowione też zostaną dawki substancji, które będą możliwie bezpieczne dla konsumentów. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi także o zablokowanie biznesów tym producentom, którzy dodają do swoich produktów tak dużo witamin i składników mineralnych, że powinny one być traktowane nie jak żywność, lecz jako produkty lecznicze.

Część producentów krytykuje nowe przepisy, podając, że Europejczycy mają różne nawyki żywieniowe i zapotrzebowanie na witaminy oraz składniki mineralne. Stąd konsumenci mogliby otrzymać suplementy nieuzupełniające w pełni ich braków dietetycznych.

Inni specjaliści uważają, że określenie maksymalnych ilości dałoby pewność prawa, znosząc bariery handlowe i umożliwiając uczciwą konkurencję.

Zmiany popiera m.in. PASMI – Polski Związek Producentów Leków bez Recepty. Branża będzie apelować o to, aby zmiany były poprzedzone co najmniej rocznym okresem przejściowym (chodzi o to, by producenci zdążyli sprzedać wytworzone już towary).

Specjaliści z Centrum Prawa Żywnościowego uważają, że ograniczenia mogą się przełożyć na uregulowanie sytuacji na rynku suplementów diety. W Polsce obecnie nie funkcjonują limity substancji w suplementach i żywności wzbogacanej. Są tylko ogólne przepisy, które mówią, że ich poziomy muszą być bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera