X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Rząd uspokaja, że nie chce lockdownu

24 sie 2021
Źródło: PAP

Każdego dnia słychać doniesienia, że wciąż rośnie dzienna liczba zakażeń Covid-19. Zdaniem naukowców z Politechniki Wrocławskiej, dynamika zakażeń jest obecnie zbliżona do tej sprzed roku. Rząd uspokaja jednak, że nie chce lockdownu.

Prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która doradza rządowi w ramach działalności Rady Medycznej poinformowała, że "Rozmawialiśmy z rządem m.in. na temat trzeciej dawki szczepionki. Mamy jako Rada wydać rekomendację w tej sprawie. Wyszczególnimy grupy, które takie szczepienie powinno objąć. Na pewno będą to osoby z niedoborami odporności. Prawdopodobnie damy też taką możliwość dla chętnych osób z personelu medycznego, jako grupy narażonej na kontakt z chorymi. Rząd po tej rekomendacji rady ma szybko wydać przepisy w tej sprawie".

Wśród poruszanych tematów był także problem nadal niewystarczającego wyszczepienia osób powyżej 90. roku życia. Zdaniem ekspertów problem może być taki, że wielu najstarszych seniorów nie ma jak dotrzeć na szczepienie, a często także nie docierają do tych osób przekazy medialne.

Profesor przyznała, że ani członkowie Rady, ani rząd, nie chcą wprowadzać jesienią lockdownu.

"Jeżeli będą jakiekolwiek ograniczenia, to będą one strefowe - uwzględniające liczbę zakażeń i procent wyszczepienia w danym powiecie. Reagowanie ma być na możliwie jak najmniejszym terenie. Zostanie to zrobione za pomocą znanych już społeczeństwu stref czerwonych, żółtych i zielonych. Progi mają, jak mówiłam, uwzględniać także procent zaszczepionych osób na danym terenie. Liczby zakażeń kwalifikujące dany powiat do określonej strefy będą wyższe niż rok temu. To dlatego, że przykłady innych krajów pokazują obecnie mniejszy procent osób trafiających do szpitali spośród zakażonych" - dodała prof. Marczyńska.

„Możemy być pewni tego, że pewne obostrzenia się pojawią, w większości w tych województwach, które mają bardzo niski poziom zaszczepienia” - powiedział z kolei rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Chodzi m.in. o woj. podkarpackie lubelskie czy opolskie.

Możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień uznano na tym etapie dyskusji pomiędzy rządem i Radą za raczej zniechęcający do akcji szczepień niż przynoszący wymierne efekty pozytywne.

Dla branży fitness kolejny lockdown byłby gwoździem do trumny. Sektor podnosi się obecnie z kolan, a Polacy powoli wracają do ćwiczeń. Przychody największych operatorów rosną.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera