X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Rządowa pomoc ruszyła zbyt późno – ratunkiem jest tylko natychmiastowe odmrożenie branży fitness!

29 sty 2021
Źródło: dziennik.pl

Wczoraj odbyła się debata ekspercka zorganizowana przez Dziennik Gazetę Prawną, która poświęcona była temu, jak wygląda obecnie i będzie wyglądała branża fitness po pandemii.

Bartosz Józefiak, członek zarządu Benefit System

Ekspert podaje, że przychody branży, z powodu pandemii, spadły o 3 mld zł. Zamknięcie w zasadzie należy liczyć od marca. Co prawda w sezonie letnim kluby otworzyły swoje placówki, ale wakacje to zawsze gorszy okres dla sektora, dlatego nie udało się odrobić strat powstałych po pierwszym lockdownie. Dodatkowo szacunki strat obejmują tylko okres do końca 2020r, a zamrożenie gospodarki trwa nadal. Straty mogą być jeszcze większe, gdyż początek roku to zwykle żniwa dla branży. Ludzie realizują noworoczne postanowienia i od nowego roku zmieniają często swój tryb życia na bardziej aktywny. Branży nie pomagają też wciąż ponoszone koszty stałe funkcjonowania obiektów, jak wynagrodzenia, czynsze i kredyty. Dodatkowo środki z Tarczy 6.0 zostały uruchomione zbyt późno. Lockdown trwa od października, a pieniądze są wypłacane dopiero w tej chwili. Do tego wsparcie nie wystarczy na pokrycie wszystkich strat i nie obejmie wszystkich przedsiębiorców.

Na zamknięciu branży cierpią także klienci klubów pozbawieni możliwości realizacji swojej pasji i wzmacniania odporności. Regularny ruch jest bowiem elementem profilaktyki zdrowotnej.

Na całe szczęście większość podmiotów przetrwała, a upadłości to tylko pojedyncze przypadki. Mimo to, bez wznowienia działalności, bankructw może przybywać. Branża sama zaproponowała reżim sanitarny, w jakim można by wznowić działalność. Tym bardziej dziwi opór rządu.

Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Podobnego zdania jest Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Jego zdaniem w tej chwili można wręcz mówić o wchodzeniu w zapaść. Tym bardziej, że najprawdopodobniej duże podmioty poradzą sobie z sytuacją, ale już mniejsze obiekty mogą mieć problemy. Antidotum na obecne problemy jest wyłącznie kontrolowane odblokowanie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zresztą to także kwestia zdrowia publicznego. Codzienna porcja ruchu jest istotna dla zachowania komfortu psychicznego i fizycznego. Poza tym wszelkie badania potwierdzają, że ryzyko zarażenia w siłowniach jest znikome.

Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców podkreśla, że Związek od kilku tygodni apeluje, by zakończyć lockdown i wrócić do działania. Zwłaszcza, że wg statystyk – sytuacja epidemiczna poprawia się. Mim o to, część firm z branży fitness, by przetrwać, została zmuszona do obchodzenia przepisów.

Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Stasica

Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Stasica uważa, że rząd zamykając branżę, nie uwzględnił czynników łagodzących. To branża, która daje zatrudnienie ogromnej liczbie osób i jest w stanie zapewnić działanie placówek w oczekiwanym reżimie sanitarnym. Do tego to sektor, w którym tylko 15% stanowią duże, sieciowe kluby fitness. Reszta to małe, lokalne, rodzinne biznesy.

Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Specjalista zapewnia, że Polska jest pierwszym krajem w UE, który wprowadzając tarczę finansową, skorzystał z możliwości pokrycia kosztów stałych. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą posługiwać się mechanizmem straty brutto, sięgając po pomoc, a PFR z Tarczy Finansowej 2.0 zrefunduje im 70% kosztów stałych, czyli straty brutto. W tarczy 2.0 zmieniono nieco zasady w stosunku do Tarczy 1.0. Tym samym wejście do programu pomocy nie jest uwarunkowane tym, że w grudniu 2019r zatrudniało się osoby na etacie. Do środy z Tarczy Finansowej 2.0 skorzystało prawie 16 tys firm. Z 13 mld zł przewidzianego wsparcia zostało już im wypłacone niemal 2,6 mld zł. Jeśli chodzi o branżę obiektów sportowo-rekreacyjnych, to subwencja została skierowana do w sumie ponad 1 tys podmiotów. Niewykluczone też, że do dużych firm popłynie większe wsparcie z KE. Firm mogłyby starać się o pożyczkę preferencyjną, umarzaną w 75%.

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców uważa, że nie należy mówić o pomocy dla przedsiębiorców, a rekompensatach i odszkodowaniach dla nich za działania podjęte przez rząd. Poza tym tarcze nie obejmują wszystkich firm, które poniosły straty w związku z zamknięciem gospodarki. Rzecznik apeluje już od dłuższego czasu o to, by dołączyć przedsiębiorców, którzy mają spadek obrotów większy niż 70% bez względu na PKD. Poza tym dalsze utrzymywanie lockdownu będzie też miało konsekwencje dla obywateli – pieniądze zarezerwowane na rekompensaty też trzeba skądś wziąć. To może spowodować wzrost kosztów życia.

Eksperci zgodnie uważają, że branżę fitness należy jak najszybciej odmrozić. W przeciwnym razie grożą poważne skutki ekonomiczno-gospodarcze.

Polecamy także:

Les Mills

Les Mills uruchamia usługę Les Mills Content, jako uzupełnienie On Demand

x
Zapisz się do newslettera