X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Samozatrudnieni, w tym trenerzy, zapłacą więcej!

26 sie 2021
Źródło: Dziennik.pl

Z nowych założeń makroekonomicznych, które znalazły się w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok wynika, że samozatrudnieni, czyli prowadzący działalność gospodarczą, zapłacą więcej na ubezpieczenia społeczne.

W projekcie prognozuje się, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniesie 5922 zł. 60% tej kwoty to podstawa wymiaru składek na ub społeczne płacone przez przedsiębiorców (w tym samozatrudnieni).

Jak przypominają eksperci to kwota wyższa, niż pierwotnie zakładano. Wcześniej rząd podawał, że będzie to 5836 zł. Wówczas składki na ubezpieczenie miały wynieść 1193,70 (bez zdrowotnej i z dobrowolnym ub chorobowym). Byłoby to więcej o 118,02 zł miesięcznie niż w tym roku.

Z nowych wyliczeń wynika, że składki wzrosną o 12,6% w stosunku do obecnego roku i wyniosą 1211,28 zł (wzrost o 135,60 zł miesięcznie). Szczegółowo, podział składek będzie wyglądał następująco:

- składka emerytalna - 693,58 zł,

- składka rentowa - 284,26 zł,

- składka chorobowa - 87,05 zł,

- składka wypadkowa - 59,34 zł,

- składka na Fundusz Pracy - 87,05 zł

Podwyżka może być jednak jeszcze wyższa, bo wyliczenia nie obejmują składki zdrowotnej, której podstawa wymiaru będzie znana dopiero w styczniu 2022r. Poza tym, w Polskim Ładzie znalazły się zmiany w składce zdrowotnej, nad którymi wciąż trwają prace.

Obecnie składka zdrowotna wynosi 9% podstawy jej wymiaru, przy czym 7,75% można odliczyć od podatku. Składka jest stała - zryczałtowana, a przedsiębiorcy, niezależnie od dochodów, płacą składkę w wysokości 382 zł.

Polski Ład zakłada, że składka pozostanie na poziomie 9%, ale u przedsiębiorców podstawą wymiaru będą rzeczywiste dochody. Po zmianach zapłacą 9% swojego rzeczywistego dochodu - bez możliwości odliczenia od podatku.

Zmiany dotkną m. in. trenerów i instruktorów fitness, z których część jest właśnie na własnej działalności. Wzrost składek może też po prostu powiększyć szarą strefę.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera