X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Sanepid i policja kontrolują kluby

17 sty 2021

Rząd przedłużył obecne obostrzenia do końca stycznia. Mimo to zniecierpliwieni przedsiębiorcy, w tym właściciele niektórych siłowni, coraz częściej otwierają swoje obiekty. Policja i sanepid nie mają jednak podstaw prawnych do wydania mandatu, więc kontrole kończą się zwykle fiaskiem.

W internecie można znaleźć przykłady kilku kontroli w siłowniach czy studiach treningu personalnego. Głośny jest przykład studia treningu personalnego z Leszna, które kontrolowane było przez policję aż 5 razy. Argumentem sanepidu za zamknięciem studia było, że skoro wszyscy są zamknięci to studio też powinno. Przedsiębiorcy wymieniają się między sobą informacjami, jak legalnie otwierać, jak postępować w trakcie kontroli Inspekcji Sanitarnej oraz jak złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez inspektora sanepidu. Dostępne są już nawet gotowe wnioski w tej sprawie, które wystarczy tylko uzupełnić o swoje dane.

Tymczasem z badań wynika, że aż 56% Polaków nie chce wydłużania restrykcji. Powoli otwierają się restauracje, dyskoteki czy sale zabaw. Podobne decyzje podejmują także przedsiębiorcy w innych krajach UE. We Włoszech 50 tys właścicieli barów i restauracji w piątek protestowało przeciwko rządowym restrykcjom. W ramach akcji „ja otwieram” obsługiwali klientów przez cały dzień, także poza dozwolonymi godzinami. Do protestu dołączyła także branża fitness. Niektórzy właściciele klubów, siłowni i basenów zapowiedzieli, że otworzą je wbrew zakazowi wprowadzonemu w listopadzie.

Pandemiczne obostrzenia przedłużane są w całej Europie. We Francji godzina policyjna będzie obowiązywała od godz. 18, obostrzenia przedłużono m. in. we Włoszech, Holandii i Szwajcarii, a w Niemczech kwarantanna może zakończyć się dopiero w kwietniu. W Portugalii, w nocy z czwartku na piątek weszła w życie przewidziana na co najmniej miesiąc ogólnokrajowa kwarantanna. W Szwajcarii trwające obostrzenia, w tym zamknięcie obiektów sportowych i restauracji, zostaną utrzymane do końca lutego. Siłownie i fitness kluby pozostają zamknięte także w Belgii, Anglii czy Hiszpanii.

Polecamy także:

larwy

Larwy mącznika młynarka na europejskich stołach

 

x
Zapisz się do newslettera