X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Sanepid - sporo kontroli, ale mało kar

16 lut 2021
Źródło: materiały prasowe

Z informacji zebranych ze wszystkich wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych wynika, że od początku roku sanepid nałożył blisko 50 kar na łączną kwotę przekraczającą 565 tys zł.

Najwięcej – stacja w woj. łódzkim, która do końca stycznia użyła tego środka 9 razy. Kary były jednak symboliczne – ich łączna kwota to zaledwie 3,4 tys zł. Najbardziej dotkliwe były kontrole w woj. mazowieckim. Sanepid nałożył tu 6 kar na kwotę 115 tys zł. Największą karę nałożono w Wielkopolsce – 141 tys zł.

W wielu województwach toczą się postępowania, ale jest ich i tak niewiele w porównaniu z liczbą przeprowadzonych kontroli. Natomiast w niektórych województwach nie wskazano na uchybienia w żadnym z otwartych lokali. W innych zaś nakładane są symboliczne kary – jak np. na szkołę tańca działającą w woj. pomorskim. Z kolei w kilkunastu przypadkach doszło do unieruchomienia obiektów. Dotyczy to m.in. 13 obiektów w woj dolnośląskim czy dwóch w opolskim.

Sami przedsiębiorcy przyznają, że kontroli jest sporo. Trwa też sporo procedur wyjaśniających, do których muszą odnieść się sami przedsiębiorcy. To znacznie wydłuża reakcję urzędową. Powiatowy inspektor sanitarny w Białymstoku, W. Kulesza informuje, że w tym roku nie doprowadzono do nałożenia na przedsiębiorców kary administracyjnej, ponieważ wszystkie 6 postępowań (w tym jedno z branży fitness) jest na etapie wszczęcia.

A. Obuchowska, zastępca pomorskiego inspektora sanitarnego podkreśla, że sytuacja jest nowa dla wszystkich. Sanepid nie ingeruje w działalność siłowni, jeśli trenują na nich profesjonalni sportowcy bądź przedstawiciele kadry narodowej. Wskazuje, że to wyjątek wprowadzony przez ustawodawcę, a nie obejście prawa.

Tymczasem branża fitness, która na pandemii straciła 2,5 mld zł, częściowo decyduje się na otwarcie swoich obiektów. Sektor proponuje także wprowadzenie bonu covidowego, który na wzór bonu turystycznego wsparłby przedsiębiorców. W przygotowaniu przez Senat jest też ustawa odszkodowawcza. Celem ustawy jest określenie podstawy, zakresu i trybu wyrównywania strat majątkowych, powstałych w następstwie „ograniczenia wolności i praw człowieka oraz obywatela w czasie stanu epidemii Covid-19”. Ustawa miałaby być rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu Senatu, 17-19 lutego.

Polecamy także:

wirtualne wydarzenie

Future of Fitness - wirtualne wydarzenie branżowe

x
Zapisz się do newslettera