Niedawno o konieczności odbudowy kondycji fizycznej dzieci mówił minister edukacji. Dyrektorzy szkół nie wierzą jednak w powodzenie inicjatywy. Na przeszkodzie planu stoją najnowsze wytyczne sanepidu, Ministerstwa Zdrowia i samego resortu edukacji. Zaleca się w nich rezygnację z ćwiczeń i gier zespołowych, jeśli nie można zachować dystansu.
Tymczasem, jak wynika z badania Instytutu Matki i Dziecka, który szacował wpływ pandemii na uprawianie sportu i aktywność fizyczną, aż 64% dzieci przyznało, że ten wpływ jest negatywny. W badaniu okazało się też, że tylko 9,7% dzieci ćwiczy dziś przez 60 minut dziennie. W 2018r było to 15,6%. Jednym z efektów jest nadwaga, która obecnie dotyczy 22,4% młodzieży.
Sport Kluby to z założenia dodatkowe zajęcia, prowadzone w grupach od 15 do 20 uczniów, z podziałem na wiek. Nauczyciel, który dostanie po szkoleniu certyfikat, podpisze umowę z rektorem AWF w Warszawie. Będzie musiał też dołączyć o świadczenie dyrektora szkoły, że udostępnia on obiekty do prowadzenia Sport Klubów. Nauczyciel będzie co miesiąc wystawiał rachunek za prowadzenie zajęć, który opłacony będzie ze środków przekazanych przez MEiN.
Szkoły borykają się jednak z problemem dostępności boisk sportowych i sal gimnastycznych. Większości z nich nie stać też na wynajem innego obiektu. Jeśli jednak zajęcia miałyby odbywać się np. W parku czy w lesie, to warunkiem jest, by zawierający ze szkołą umowę nauczyciel opisał propozycję zajęć tak, by można było potem sprawdzić jakość ich prowadzenia.