X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Trener mentalny – zawód przyszłości

12 sie 2020
Źródło: materiały prasowe

Czy w świecie maksymalnej eksploatacji fizycznych możliwości ludzkiego organizmu jesteśmy w stanie osiągnąć jeszcze lepszy wynik? Masz wytrenowane ciało – świetnie. Teraz czas na rozwój swojego potencjału psychicznego. Trener mentalny pomoże Ci przekroczyć własne granice.

Według badań naukowych psychika odpowiada w 70-80% za sukces w sporcie. Dlaczego skupiamy się zatem wyłącznie na mięśniach i technice, zamiast trenować swój umysł?

Jak uzyskać przewagę nad rywalami?

Zasada jest prosta – jeżeli dwóch sportowców lub dwie drużyny osiągają niemal identyczny poziom przygotowania technicznego, fizycznego i taktycznego, to właśnie przygotowanie mentalne zadecyduje o zwycięstwie. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdzie wygrana jest kwestią szczęścia lub przypadku. Ale to tylko wyjątki od reguły. Aby zwyciężać potrzebujesz mentalności zwycięzcy. Nie czujesz się w ten sposób? Nic nie szkodzi, nie jesteś w tym odosobniony. Przez całe życie zbieramy doświadczenia, które kształtują w naszym umyśle różne, często negatywne, schematy myślenia. Dzięki treningowi mentalnemu zmienisz sposób myślenia i poprawisz wyniki.

Dużą zaletą treningów mentalnych jest ich interdyscyplinarność. Dziedzina ta korzysta z dorobku m.in. psychologii sportu, coachingu, kinezjologii czy neuronauki. Wiedza o tym jak funkcjonuje umysł ułatwia nam wprowadzanie zmian w myśleniu. Trening mentalny bywa nazywany "legalnym dopingiem". I dokładnie tym jest.

Co może obniżać wyniki sportowców?

Wraz z przechodzeniem przez kolejne etapy kariery sportowiec staje przed różnego rodzaju wyzwaniami. Są to wszelkiego rodzaju obawy związane z własną formą i rozwojem kariery. Od presji, rosnących oczekiwań, przez kontuzje, obniżenie formy, ale też radzenie sobie z sukcesem i dużymi pieniędzmi, na obawach o życie po zakończeniu kariery kończąc. Dodatkowo mamy do czynienia z zagadnieniami, z którymi mierzy się każdy z nas – trudności z koncentracją, niska odporność na stres, obniżenie motywacji czy brak pewności siebie.

Nie od dziś wiadomo, że to co myślimy ma realny wpływ na nasze funkcjonowanie. W momencie gdy jesteśmy doskonale przygotowani technicznie, ale w myślach rozbrzmiewają nam negatywne komunikaty i brak wiary w siebie – nasz mózg będzie sabotował działanie. W efekcie będzie on dążył do tego, abyśmy nie odnieśli sukcesu. Brzmi przerażająco? Wystarczy nauczyć się korzystać z praktycznie nieograniczonych możliwości własnej psychiki. Tutaj z pomocą przychodzi trening mentalny – wykonywany samodzielnie lub z wykwalifikowanym specjalistą.

Od czego zacząć?

Zacznij od wytyczenia celów. Następnie przejdź do określenia drogi prowadzącej do ich realizacji. Nie zapomnij o identyfikacji zagrożeń czyhających na drodze do sukcesu. Ważną sprawą jest uświadomienie sobie i klientom, że odpowiednio przeprowadzony trening mentalny nie tylko poprawi ich wyniki sportowe, ale przełoży się też na pozostałe sfery życia. Wzrost pewności siebie i samoakceptacji, lepsza koncentracja, większa motywacja do działania czy techniki radzenia sobie ze stresem wpłyną bezpośrednio na pozytywne zmiany zauważalne w życiu prywatnym, relacjach rodzinnych czy prowadzeniu własnego biznesu. Łatwiej będzie nam podejmować działanie, realizować wyznaczone cele, a w rezultacie osiągać wymarzone wyniki.

Znanym przykładem znaczenia treningów mentalnych w sukcesach sportowych niewątpliwie jest Michael Phelps. Pływak przez blisko 13 lat nie opuścił żadnego treningu. Od początku równolegle korzystał z narzędzi wizualizacji, ogrywając w głowie każdą sekundę wyścigu. Nie trzeba chyba wspominać, że 23 razy został mistrzem olimpijskim. Ma też na koncie 26 tytułów mistrza świata w pływaniu. Inne metody stosowane w treningach mentalnych to oczywiście rozmowa i wspieranie klienta/zawodnika, ale także coaching czy medytacja (mindfulness).

Jak zostać trenem mentalnym?

Z cała pewnością nie jest to łatwa praca – wymaga przyswojenia wiedzy z wielu różnych dziedzin. Trener mentalny zna narzędzia i techniki przydatne podczas odkrywania potencjału umysłu. Jego zadaniem jest pomoc w skutecznym ich wdrożeniu, a w efekcie osiągnięciu lepszych wyników. W przeciwieństwie do coacha czy psychologa trener mentalny definiuje konkretne działania i postawy, które następnie klient powinien wdrażać w swoim życiu.
Z pomocą przychodzą kursy i szkolenia, na których nauczysz się budowania relacji z ludźmi, poznasz narzędzia i techniki niezbędne do pracy nad rozwojem potencjału umysłu oraz dowiesz się jak efektywnie przekazywać wiedzę. Na rynku czekają też książki, ebooki, artykuły. Warto być cierpliwym, poświęcić na to czas i energię. Jest to bowiem niezwykle opłacalny zawód. Cena za pojedynczą sesję u profesjonalnego trenera mentalnego to zazwyczaj kilkaset złotych.

Jak wygląda praca trenera mentalnego?

W tym zawodzie rozległa wiedza to jednak nie wszystko. Praktyka to ważny filar działalności. Nie istnieje bowiem idealny plan treningu mentalnego. Zaplanowanie i przeprowadzenie treningu zależy od cech indywidualnych, które determinują osobowość i sposób myślenia danego klienta. Analogicznie do treningów personalnych – tutaj również trener ma za zadanie przygotować trening dostosowany do potrzeb konkretnego odbiorcy. Osoba trenera ma stanowić inspirację dla innych, dzielić się swoją energią i pociągać za sobą wzrost motywacji u innych.

Praca trenera mentalnego przyjmuje różne formy. Można pracować z klientami indywidualnie lub grupowo będąc zatrudnionym w klubie, bądź też na własny rachunek. Trener może też zostać poproszony o przeprowadzenie sesji lub warsztatów w dowolnym sztabie szkoleniowym. Coraz bardziej powszechną formą współpracy są treningi online, prowadzone przy pomocy platform takich jak Skype czy Zoom. To świetne rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują albo chcą rozwijać swoją trenerską działalność w innych miastach.

W branży treningów mentalnych tkwi ogromny potencjał. Nie jest tajemnicą, że każdy z nas – czy tego chce, czy nie – zmienia się wielokrotnie w trakcie swojego życia. Wykorzystaj to na swoją korzyść stając się najlepszą wersją siebie. A potem pomóż to osiągnąć innym.

Autor: Marta Soroka

*

Polecamy także:

Jak rozpalić motywację wśród swoich klientów?

x
Zapisz się do newslettera