X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Trening medyczny – nowy trend w klubach fitness

07 cze 2021
źródło: artykuł eksperta - fizjoterapeuty Mateusza Kawalca

Branża fitness, mimo zawirowań, rozwija się w niesamowitym tempie. Kto śledzi na bieżąco, ten wie, jak szybko zmieniają się trendy, powstają nowe koncepty czy wprowadzane są nowe sprzęty i urządzenia treningowe. Kierunkiem, który zaczął mocno zaznaczać swoją pozycję w branży fitness jest kierunek medyczny (trening medyczny).

W moim przekonaniu, trening medyczny jest bardzo wartościowy i będzie coraz bardziej dominował w usługach klubów fitness i siłowni.

Zauważmy, że coraz więcej trenerów oferuje treningi prozdrowotne, które mają na celu poprawić nasze zdrowie, pozbyć się bólu czy wyleczyć kontuzję.
Wynika to z potrzeby rynku. Klienci coraz częściej zauważają u siebie problemy związane ze swoim ciałem, bólem kręgosłupa, stawów czy złym samopoczuciem. Aktualna sytuacja na świecie bardzo mocno nasiliła świadomość ludzi i przyśpieszyła ich występowanie dolegliwości.

Tutaj jest bardzo duża „okazja" dla trenerów, którzy specjalizują się w treningach medycznych. Aby zacząć przygodę z tego typu treningami, trener powinien mieć bardzo dużą wiedzę na temat anatomii, fizjologii oraz niezbędne doświadczenie w pracy z klientem.
Jak wiemy, mnóstwo firm oferuje szkolenia „trenera medycznego”, a także znajdziemy tego typu zagadnienia w konkretnych modułach szkoleń dla trenerów personalnych.
Jest to świetna informacja, ponieważ to tylko pokazuje, że jest zapotrzebowanie na tego typu usługi.
Ale jak zawsze, jest jedno ale… wybierajmy szkolenia świadomie i odpowiedzialnie.
Czy uważacie, że dzięki jednemu, jednodniowemu modułowi podczas szkolenia poznacie dokładnie wszystkie zagadnienia z zakresu pracy z ludzkim ciałem?

Trening medyczny wiąże się także z przeprowadzeniem diagnostyki klienta. Przeprowadzeniu wywiadu i konsultacji, na której będziemy w stanie „wyłapać” potencjalną przyczynę dolegliwości. Już po samym wywiadzie, trener powinien mieć pogląd na to, co się dzieje z ciałem klienta. Dodatkowo nieodzownym elementem jest badanie funkcjonalne, podczas którego należy sprawdzić m.in. ruchomość stawów, siłę mięśniową czy wzorce ruchowe, którymi posługuje się nasz klient. Oczywiście to jeszcze nie koniec… Trzeba dobrać i zaprogramować plan treningowy, który ma pomóc naszemu klientowi oraz go zabezpieczyć na przyszłość. Dlatego tutaj kłania się doświadczenie trenera.

W bardzo dużym skrócie tak powinna wyglądać konsultacja z klientem oraz jego trening.

Jak widzicie, trening medyczny jest bardzo złożonym tematem, w którym nie tylko trenujemy klienta ale także musimy go poprawnie zdiagnozować. Dlatego niezbędna jest w tym wypadku wiedza z zakresu anatomii, fizjologii bólu oraz zrozumieniu jak działa ludzkie ciało i reaguje na bodźce.
Szkoleń na rynku z tego zakresu jest mnóstwo. Jeśli planujemy rozwinąć się w temacie treningu medycznego, polecam aby rozpocząć swoją przygodę od pracy jako trener. Następnie wybrać swoją specjalizację i się w niej rozwijać. Ciąży na nas ogromna odpowiedzialność ponieważ w nasze ręce klient oddaje nam swoje zdrowie.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera