X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

W trosce o środowisko - eko produkty Decathlon

19 cze 2020

źródło - www.media.decathlon.pl

W Decathlonie jako globalny producent i dystrybutor sprzętu sportowego zdajemy sobie sprawę z naszego wpływu na środowisko naturalne. To dlatego robimy wszystko, aby tworzone przez nas produkty były jak najbardziej ekologiczne.

Odpowiedzią na wyzwania związane z ochroną planety jest dla nas ekologiczny design, który polega na braniu pod uwagę środowiska na każdym etapie tworzenia danego przedmiotu, sprawiając, że ma on najmniejszy możliwy wpływ zarówno na naszą planetę, jak i na społeczeństwo. Uwzględnia on również cały cykl życia produktu – nie tylko jego produkcję, ale i użytkowanie, a nawet myślenie o „jego drugim życiu”. Co ważne dla fanów sportu – to ekologiczne podejście w żaden sposób nie wpływa na jakość sprzętu. W tej kwestii nie możemy przecież chodzić na ustępstwa!

W Decathlonie wierzymy także, że każdy z nas powinien troszczyć się o planetę. Chcemy ułatwiać Wam dokonywanie odpowiedzialnego wyboru w sklepie, dlatego nasze ekologiczne produkty oznaczane są etykietą „eko”. Co to właściwie znaczy? Produkt określony w taki sposób musi być przyjazny dla środowiska przynajmniej o 10% bardziej niż poprzedni model – jest to możliwe np. dzięki zastosowaniu odpowiednich surowców lub procesów mających na celu zminimalizowanie skutków ekologicznych.

W jaki sposób nasze produkty stają się bardziej „eko”?

Po pierwsze: materiały. Co raz częściej sięgamy po poliester, bawełnę, plastik oraz gumę z recyklingu, a także po bawełnę organiczną i produkty niezawierające oleju palmowego czy ołowiu.

Przykładem zastosowania ekologicznego materiału w produkcji są nasze ubrania do jogi (np. spodenki, koszulki), które stworzone zostały z bawełny organicznej uprawianej bez GMO, nawozów chemicznych i pestycydów. W uprawie bio bawełny nie stosuje się żadnych chemikaliów, a rolnictwo ekologiczne pomaga utrzymać różnorodność biologiczną i żyzność gleby oraz zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych.

Po drugie: zrównoważone procesy. Sięgamy po rozwiązania, które pomagają zmniejszyć emisję CO2, a także zużycie wody oraz jej zanieczyszczenie. Doskonałym przykładem są tu procesy barwienia. Chcąc być bardziej odpowiedzialni, sięgamy po barwienie wirowe, dwukolorowe, na sucho, bez barwników i PFC.

Doskonałym przykładem jest produkowany przez nas plecak. Aby zmniejszyć jego niekorzystny wpływ na środowisko i oszczędzać wodę, barwimy tylko 50% przędzy, a tym samym zmniejszamy zużycie wody.

Po trzecie: produkt przyjazny ekologii. Staramy się, aby emisja CO2 związana z wytworzeniem produktu była o 20% mniejsza niż przy poprzednim modelu. W tym celu nasi projektanci często sięgają po materiały z recyklingu lub znacznie wydłużają żywotność nowego produktu.

Przykładem zmniejszenia śladu węglowego w produkcji są buty trekkingowe MH500. Nasi inżynierowie podjęli wiele prób zmniejszenia emisji CO2 w procesie wytwarzania produktu, chcąc zapewnić jednocześnie komfort, estetykę i trwałość. To dlatego do stworzenia go użyto jak największej liczby surowców naturalnych lub pochodzących z recyklingu: prawdziwej skóry bez chromu, 100% poliestru z recyklingu (podszewka języka, cholewki i podszewki), 100% PES z recyklingu (koronki i oczka), 85% recyklowanej pianki PU na wkładkę, 30% gumy z recyklingu na podeszwie.

W Decathlonie chcemy jednak, aby nie tylko nasze produkty były ekologiczne, ale i sklepy. W ubiegłym roku otworzyliśmy w Olsztynie nasz najbardziej przyjazny środowisku sklep w Polsce. Zastosowaliśmy w nim liczne ekologiczne rozwiązania – m.in. latarnie bezpośrednio zasilane przez panele słoneczne, zamontowane na elewacji frontowej, ławki solarne, czy turbiny wiatrowe. Dzięki wprowadzonym innowacjom emisja CO2 w sklepie zmniejszyła się aż o 70%, a koszty eksploatacyjne za wodę i prąd obniżyły się o 60%.

Zachęcamy do tego, aby wspólnie zatroszczyć się o naszą planetę i będąc w Decathlonie wybierać produkty oznaczone etykietą „eko” – w ten sposób razem zrobimy coś dobrego dla środowiska.

x
Zapisz się do newslettera