X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

59 proc. dorosłych Polaków waży za dużo!

01 wrz 2021
Źródło: Dziennik.pl

Na całym świecie rośnie liczba osób, które walczą z nadwagą i otyłością. Obecnie 2 na 5 mieszkańców globu waży za dużo. WHO szacuje, że na świecie w ciągu roku z tego powodu umiera ponad 2,8 mln ludzi.

Eksperci podają, że otyłość prowadzi do ok. 200 powikłań zdrowotnych. Najpowszechniejsze to cukrzyca, nadciśnienie, zawały i nowotwory. W Polsce za dużo waży 59% dorosłych. Bezpośrednie koszty leczenia otyłości w kraju to 5 mld zł, a łącznie z kosztami pośrednimi to 3 razy tyle. To z kolei stanowi ok. 20% rocznych wydatków na ochronę zdrowia w Polsce.

Ogromna ilość społeczeństwa natomiast nie widzi problemu i otyłość traktuje jedynie jako walor estetyczny. Często zapominają, że otyłość to po prostu choroba, a nie typ sylwetki.

Bardzo często osoby z otyłością zgłaszają się do lekarza zbyt późno, w momencie gdy wystąpią już negatywne konsekwencje ww choroby. Okazuje się, że na nadciśnienie tętnicze cierpi aż 78% mężczyzn i 65% kobiet z otyłością. Dodatkowo szacuje się, że ok. 65% zachorowań na cukrzycę typu 2 spowodowanych jest właśnie zbyt dużą masą ciała. Często też terapia skupia się na leczeniu powikłań, zamiast dotrzeć do źródła.

Problemem jest też to, że często sami medycy nie zawsze postrzegają otyłość jako problem. Tymczasem leczenie otyłości powinno być procesem wielopłaszczyznowym, a jednocześnie dopasowanym do indywidualnej sytuacji pacjenta.

Pierwszym i podstawowym elementem leczenia powinno być wdrożenie odpowiedniego sposobu odżywiania oraz aktywność fizyczna. W przypadku osób z nadmiarem masy ciała nie jest ona jedynie rekreacją czy sposobem spędzania czasu wolnego. Powinna ona odbywać się zgodnie z wytycznymi lekarza.

Czasami także w leczeniu otyłości wskazana jest terapia behawioralna, kiedy otyłość jest efektem zaburzeń zachowania lub farmakoterapia. W przypadku ekstremalnej otyłości lub otyłości powikłanej chorobami współistniejącymi konieczna może okazać się operacja i leczenie chirurgiczne.

Więcej nt otyłości można przeczytać w raporcie dostępnym na stronie Fundacji Republikańskiej.

Przeczytaj także

x
Zapisz się do newslettera