X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Wczoraj ruszyło 1700 klubów fitness, a dziś branża składa przedsądowe wezwanie do odmrożenia

02 lut 2021
Źródło: money.pl

Analiza sytuacji prawnej branż zamkniętych, w tym branży fitness wskazuje, że wprowadzone przez rząd restrykcje mogą być traktowane jako przejaw faktycznego wywłaszczenia. Tak będzie w przypadku tych przedsiębiorców, którym na skutek działań administracji rządowej zakazano prowadzenia działalności.

Specjaliści uważają, że rząd znalazł się w trudnej sytuacji, gdyż musi walczyć z pandemią, co oznacza konieczność zamykania określonych branż i wprowadzania lockdownów. Koszty tej walki powinny jednak obciążać całe społeczeństwo, a nie jedynie pewne grupy. Tym bardziej, że wprowadzone mechanizmy wsparcia, realizowane głównie przez PFR nie pokrywają całości szkód i dostępne są jedynie dla części przedsiębiorców. To oznacza, że nieuniknione są kolejne pozwy przedsiębiorców branż zamkniętych.

Kilkudziesięciu największych operatorów fitness planuje dziś złożyć w kancelarii premiera przedsądowe wezwanie do odmrożenia branży fitness i zawarcia ugody w sprawie pokrycia dotychczasowych szkód. To działanie jest zapowiedzią pozwów, które już wkrótce składane będą na niespotykaną dotąd skalę.

Odpowiedzią na większość problemów może okazać się projekt ustawy o odszkodowaniach dla branż zamkniętych przygotowywany w Senacie. W ostatni piątek odbyło się pierwsze czytanie w komisjach senackich i przy wsparciu zarówno senatorów opozycyjnych, jak i kilku Zjednoczonej Prawicy. Przyjęto kolejne poprawki i skierowano go do dalszych prac. Szanse na przyjęcie tego projektu przez niższą izbę parlamentu wydają się jednak niewielkie.

Tymczasem wczoraj otworzyło się ok. 1700 siłowni i fitness klubów. Sanepid ruszył z kontrolami, ale żaden klub nie został ukarany. Zdaniem Polskiej Federacji Fitness to efekty doskonałego przygotowania klubów do otwarcia. Dopisali też klienci, spragnieni ruchu i ćwiczeń w swoich ulubionych obiektach.

T. Napiórkowski z PFF tłumaczy, że z badań Uniwersytetu Stanforda z 5 stycznia wynika, że lockdown nie ma bezpośredniego wpływu na rozwój pandemii w poszczególnych krajach. Dodatkowo Polski nie stać na lockdown, a przedsiębiorcy mają nóż na gardle. Stąd branża planuje kolejne otwarcia.

Polecamy także:

zimno

Ekspozycja na zimno, czyli tzw. "morsowanie" - przegląd interesujących badań naukowych

x
Zapisz się do newslettera