X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Zamknięcie siłowni a gospodarka – branża na krawędzi

23 paź 2020
Źródło: informacje prasowe

Branża fitness stoi nad przepaścią. Utrzymujący się tygodniami lockdown odczują nie tylko przedsiębiorcy naszego sektora, ale też budżet państwowy i cała polska gospodarka. Polska Federacja Fitness przygotowała propozycje wytycznych dla dalszego funkcjonowania klubów fitness, basenów i aquaparków. Czy władze spełnią obietnicę skonsultowania swojej decyzji z przedstawicielami branży?

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw – Adam Abramowicz jeszcze w ubiegłym tygodniu krytycznie odniósł się do zamknięcia siłowni, basenów i aquaparków. Według Abramowicza wiele obiektów z sektora fitness czeka nieuniknione bankructwo. Do wiosennego lockdownu dodajmy obłożenie na poziomie ok. 60% w stosunku do 2019 roku – bez pomocy publicznej branża nie przetrwa. Co więcej – przy obecnym obrocie spraw, część firm, która skorzystała z pomocy w ramach tarczy antykryzysowej, zwyczajnie nie będzie w stanie jej zwrócić. W przypadku bankructwa tych firm, budżet państwa przypuszczalnie poniesie straty wysokości kilku miliardów złotych. Czy polska gospodarka może pozwolić sobie na taki cios?

*

Propozycja Polskiej Federacji Fitness

*

Nikomu nie trzeba chyba przypominać, że kluby fitness w porównaniu do innych sektorów były i są miejscami stosunkowo bezpiecznymi. W artykułach "Siłownia vs. COVID-19 – czy wizyty w klubie fitness są bezpieczne?" oraz "Na wojennej ścieżce – PureGym pozwie władze za kolejny lockdown w Liverpoolu?" wspominaliśmy już niskim wskaźniku rozprzestrzeniania się COVID-19 w obiektach sportowych, a także o konieczności zachowania zdrowego trybu życia w walce z epidemią. Oprócz braku logiki w podjętej przez rząd decyzji o zamknięciu klubów fitness, rażący jest również brak obiecywanych wcześniej konsultacji z branżą. Branża fitness od początku podjęła zdecydowane kroki w tej sprawie. W poprzednią sobotę w Warszawie przedstawiciele sektora zebrali się na warszawskim Placu Zamkowym (Branża zjednoczona – "NIE" dla zamknięcia klubów fitness).

Co dalej? Polska Federacja Fitness, dbająca o interesy branży zrzeszającej blisko 150 tysięcy osób w naszym kraju, opracowała propozycje zaostrzonych wytycznych dla funkcjonowania obecnie zamkniętych obiektów. Wśród regulacji zaproponowanych przez PPF są:

  • w czerwonej strefie: 1 os./15 m2
  • w żółtej strefie: 1 os./10 m2
  • zachowanie dotychczasowych restrykcyjnych wymogów sanitarnych
  • zmiana dystansu fizycznego na 2 m
  • dostęp 25% maksymalnego obłożenia przy basenach i aquaparkach w czerwonej strefie i 50% maksymalnego obłożenia w żółtej strefie

Zaproponowane wyżej obostrzenia miałyby wejść w życie w sobotę 24.10 wraz z postulowanym otwarciem klubów fitness, basenów i aquaparków. Pełen raport opracowany przez organizację znajdziesz tutaj.

*

Konsekwencje gospodarcze

*

Gospodarka działa jak system naczyń połączonych. Upadek czy też kryzys sektora fitness nie dotknie tylko przedsiębiorców z tej branży. Na temat szerokiego zasięgu negatywnych skutków zamknięcia klubów dla polskiej gospodarki wypowiedziała się organizacja Pracodawcy RP. Niezasadne wstrzymanie działalności klubów będzie miało szerokie konsekwencje także dla tysięcy innych podmiotów na rynku. Właściciele klubów pozbawieni płynności finansowej będą mieli problemy ze spłacaniem bankowych zobowiązań, co z pewnością odbije się na branży finansowej. Kolejny aspekt to wynajem lokali. Po upadku licznych klubów czy studiów jogi, treningu itd. branża fitness pozostawi po sobie wiele pustych przestrzeni użytkowych, co dotknie branżę nieruchomości. Branża fitness, jak każdy z nas, płaci podatki – mniej podmiotów i mniejsze dochody automatycznie oznaczają mniejsze przychody dla miast i spółek państwowych.

Poza konsekwencjami oddziałującymi na szeroką skalę, są też podmioty gospodarcze dotknięte bezpośrednio – mowa tu o wszystkich firmach obsługujących branżę fitness. Firmy usługowe, handlowe, ale również producenci i dystrybutorzy odzieży sportowej, sprzętu, oprogramowania do zarządzania siłownią czy sportowych akcesoriów. Wszyscy oni poniosą znaczne straty finansowe.

Miejmy nadzieję, że polskie władze wezmą pod uwagę rozsądne postulaty zaproponowane przez Polską Federację Fitness. Zwiększanie społecznej świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia i budowanie odporności wszystkich obywateli powinno być teraz kluczowym elementem walki z epidemią COVID-19. Jeżeli natomiast chodzi o kwestie finansowe – równie zastraszające konsekwencje dalszego zamknięcia siłowni odczuje także gospodarka.

Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy cykl "ZAPYTAJ EKSPERTA", w którym nasi Partnerzy dzielą się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat obecnej sytuacji. Kolejne rady i wskazówki na przetrwanie zamknięcia klubów fitness już wkrótce na portalu Zawód Trener.

Autor: Marta Soroka

*

Polecamy także:

ZAPYTAJ EKSPERTA: porady dla trenerów po zamknięciu klubów fitness od Marcina Zaworonka

ZAPYTAJ EKSPERTA: porady dla trenerów po zamknięciu klubów fitness od Marcina Zaworonka

x
Zapisz się do newslettera