X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

ZAPYTAJ EKSPERTA: Lockdown? Plan działania według Marka Prusińskiego

25 paź 2020

"Skoncentruj się na tym, na co masz wpływ". Ponowny lockdown klubów fitness to czas, który możesz, a nawet powinieneś, wykorzystać na autorefleksję oraz poprawienie swojej strategii zawodowej. W ramach cyklu "Zapytaj eksperta" specjalnie dla Ciebie Marek Prusiński przygotował 7 kroków działania trenera personalnego w obecnej sytuacji.

Czas, w którym się teraz znajdujesz z pewnością łatwy nie jest. Nikt z nas nie oczekiwał, że nastąpi ponowny lockdown naszej branży. To, co mogę dzisiaj zasugerować, to skoncentrowanie się na tym, na co masz wpływ. A możesz zrobić naprawdę wiele. Najważniejszy jest spokój wewnętrzny. To dobry moment na przeanalizowanie własnej strategii, schematów działań, kierunków rozwoju osobistego oraz swoich zasobów finansowych (wpływów oraz wydatków). Czasami taka autorefleksja jest potrzebna, aby wyznaczyć sobie klarowną ścieżkę dalszej kariery.

Jak więc działać? Proponuję Ci przejść przez poniższy proces.

*

Krok 1:

Na start warto określić do czego dążysz w swoim życiu. Gdzie widzisz siebie za 20 lat? Tak. Dokładnie o tym mówię. Nie dzisiaj, ale daleko w przyszłości. Chodzi o Twój życiowy cel. Pomyśl jakimi wartościami się kierujesz, co napawa Cię energią do działania? Co powoduje, że się uśmiechasz, co powoduje, że serce bije Ci szybciej? Co chciałbyś osiągnąć w życiu? Jako przykład  – moją misją jest pomaganie i wspieranie innych. Mam nawet swoje motto: "to help and empower others". Od tego wszystko się zaczyna.

*

Krok 2:

Kolejnym krokiem jest analiza swojego biznesu. Jak wygląda baza twoich klientów? Ile niewykorzystanych sesji PT mają twoi klienci? Rozpisz sobie na kartce papieru cele każdego klienta – gdzie oni są w swojej drodze sukcesu? Jak często z nimi trenujesz? Co jest dla nich największym wyzwaniem? Co ich motywuje? Jak wygląda ich życie codzienne? Co jest dla nich tak naprawdę ważne w życiu? Jakie mają kluczowe wartości? Z czym sobie nie radzą? Co się kryje pod celami fitness, które razem realizujecie?

*

Krok 3:

Zbuduj swojego idealnego awatara. Jeżeli masz już swój cel, to kim powinieneś być? Jaką wiedzę i kompetencje powinieneś posiadać? Ile powinieneś zarabiać? Nie myśl tutaj, czy to możliwe, czy też nie. Tutaj nie ma ograniczeń. Sposób w jaki to osiągniesz też nie jest teraz ważny. Nie buduj barier na tym etapie. Wypisz wszystko w czasie teraźniejszym, tak jakbyś już to wszystko miał. Przykład: jestem czołowym ekspertem branżowym w dziedzinie..., którego zapraszają najbardziej liczące się organizacje na świecie, piszę właśnie kolejną książkę na temat..., mam własny kanał na YouTube, a tematem jest... Mam własną firmę, która..., zarabiam...

*

Krok 4:

Przemyśl gdzie teraz jesteś, jakie są Twoje kluczowe umiejętności, jaką specjalistyczną wiedzę posiadasz na tę chwilę. Te elementy muszą być spójne z Twoim USP (unique selling point), czyli tym, czym chcesz się wyróżniać na rynku – Twoją przewagą konkurencyjną. Pamiętaj o swoim życiowy celu opisanym w kroku nr 1.

*

Krok 5:

To etap, kiedy może troszkę zaboleć. Określ dokładnie czego Ci brakuje, co kuleje, co Cię spowalnia, z czym masz problemy? Jaką wiedzę oraz kompetencje powinieneś uzupełnić? Co robią najlepsi, którzy są Twoją inspiracją, a czego nie robisz Ty? Musisz być bezwzględny i obiektywny wobec siebie. To nie jest czas na tłumaczenie się, szukanie wymówek. Czysta prawda. Jak zbudować most, aby przejść z punktu 2 do 3? To będzie właśnie Twoim celem od dzisiaj.

*

Krok 6:

Zacznij działać. Małymi kroczkami. Zbuduj strategię wdrożenia. To wszystko Cię przerośnie, jeśli będziesz patrzył na efekt końcowy. Tak to nie działa. Zrób pierwszy krok, zacznij czytać pierwszą książkę, zapisz się na odpowiedni kurs, zacznij odkładać, poznawaj ludzi sukcesu z Twojej branży. Zacznij angażować się w społeczność, w której chcesz zaistnieć.

*

Krok 7:

Każdego dnia rob coś co przybliża Cię do Twojego celu, który określiłeś w punkcie 1. Nigdy nie przestawaj. Liczy się samodyscyplina. Będą chwile, że nie będzie Ci się chciało – takie jest życie. Nie możesz tego jednak zaakceptować. Zbuduj swój tzw. daily flow. Ja działam właśnie w ten sposób – codziennie rano określam 3 cele, które chcę dzisiaj osiągnąć. Poranek to czas na samorozwój, czytanie książek, słuchanie podcastów. Poranki to także czas na afirmacje – mówienie o tym, za co jestem wdzięczny. Wieczory natomiast to czas na analizę moich dziennych założeń oraz tego, jak mój dzień mógłby być lepszy. To wdrażam natychmiast. I tak codziennie. Nie ma znaczenia czy to dzień powszedni, czy też weekend, czy świeci słońce, czy pada deszcz. Nikt za mnie tego nie zrobi.

*

Artykuł eksperta – Marek Prusiński

Head of Fitness w Xtreme Fitness Gyms oraz właściciel firmy konsultingowej GRIT Laboratory oferującej specjalistyczny wachlarz usług branży fitness zarówno dla indywidualnych właścicieli klubów fitness jak i dużych operatorów. Ponad 20-letnie międzynarodowe doświadczenie w branży Health & Fitness. Marek rozpoczynał swoją karierę zawodową w 1994 roku w Nowej Zelandii pracując jako trener personalny oraz instruktor fitness, będąc jednych z pionierów zajęć LesMills. Jako Jatomi Group Head Of Fitness w Europie oraz w Azji współuczestniczył w otwarciu ponad 30 klubów, stworzył cały know-how działu fitness, zaprojektował przestrzenie treningowe, przeprowadził setki godzi szkoleniowych dla kadry fitness, managerskiej oraz sprzedażowej. Pracował też jako Fitness Director w MarsSportif w Turcji, senior GM w FitnessFirst Kuala Lumpur oraz Fitness Director na statkach turystycznych z bazą w Miami, USA.

*

Polecamy także:

ZAPYTAJ EKSPERTA: porady dla trenerów po zamknięciu klubów fitness od Marcina Zaworonka

ZAPYTAJ EKSPERTA: porady dla trenerów po zamknięciu klubów fitness od Marcina Zaworonka

x
Zapisz się do newslettera