X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

ZAPYTAJ EKSPERTA: Maciej Boczkowski o obecnej sytuacji – szukaj rozwiązań

27 paź 2020

Niestety stało się... nikt się tego nie spodziewał, ale podjęto radykalne kroki i z dnia na dzień zamknięto branżę fitness. Przykre jest to, że nawet nie mogliśmy się do tego za bardzo przygotować – każdy z nas ustala swój grafik, przygotowuje się do zajęć, ustala cele podopiecznych, tak samo jak restauracje robią zakupy, marynują mięsa na weekend. Pomimo niewątpliwie trudnej sytuacji trzeba jednak walczyć – szukać pomysłów i rozwiązań.

W tym czasie najprawdopodobniej będziemy mieli mniej pracy. Jest to dobry okres na przemyślenie wielu kwestii odnośnie naszego zawodu, kierunku, w którym idziemy. To także okazja do nadrobieniu braków w webinarach, podcastach, kursach czy książkach. Zastanówmy się jakiej wiedzy nam brakuje i gdzie możemy ją zdobyć (więcej o inspirujących lekturach przeczytasz tu: Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem Ci kim jesteś).

*

Dbaj o siebie i podopiecznych

Z zawodu jestem fizjoterapeutą, co daje mi niby zielone światło do pracy, czyli powinno mi być trochę łatwiej, jednak w dzisiejszych czasach nie wiadomo jak długo to potrwa. Swoich pacjentów/klientów uczę zmiany wzorców oddechowych, przestawiam ich na oddychanie nosem. Namawiam również do dezynfekowania rąk i chodzenia w maseczce w celu uniknięcia zarażenia i umożliwienia dalszych ćwiczeń, ponieważ mamy kilka możliwości.

*

Próbuj różnych rozwiązań

Niektóre fitness kluby są otwarte w konkretnych godzinach, co daje nam możliwość prowadzenia treningów personalnych stacjonarnie. Kolejną opcją, która co ciekawe trafiła do „grupy podwyższonego ryzyka“, są studia treningu personalnego, gdzie tak naprawdę pracujemy 1 na 1 z podopiecznym. Co więcej – sufit w takich pomieszczeniach jest zwykle wystarczająco wysoki. Takie obiekty są niekiedy równie dobrze wyposażone jak siłownie. To rozwiązanie może być kluczowe dla klientów, którzy obawiają się przebywać w pomieszczeniu z większą ilością osób.

Podobnym rozwiązaniem będzie prowadzenie treningów personalnych z dojazdem do klienta. W tym przypadku wygodnie jest jednak posiadać samochód lub chociaż prawo jazdy (auto można pożyczyć). Moim zdaniem w obecnym czasie trzeba zainwestować w podstawowy sprzęt do ćwiczeń w postaci mat, gum, taśm, rozkręcanych sztangielek czy sztangi. Oczywiście można wykonać fenomenalny trening z wykorzystaniem masy ciała, jednak również taką aktywność fizyczną warto urozmaicić. Wśród rozwiązań spróbuj uwzględnić też uruchomienie słynnych już w marcu treningów online.

*

Nie przerywaj współpracy

*

Podsumowując, nie wolno tracić głowy – z każdym podopiecznym powinniśmy przeanalizować plan działania. Postaraj się dalej realizować cele i założenia Twoich klientów. Kolejną istotną kwestią, o której nie należy zapominać, jest fakt, że nie tylko my znaleźliśmy się w trudnej sytuacji zawodowej, jak i finansowej. Naszych dotychczasowych klientów może nie być stać na kontynuowanie współpracy z nami. Należy to zrozumieć i zabezpieczyć klienta o plan treningowy, który będzie mógł realizować we własnym zakresie. Wróci on do nas, jeżeli tylko o nim nie zapomnimy. Bardzo lubię pewien cytat, który mnie zawsze motywuje i często do niego wracam: „Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku”. Pierwszy krok zrobiliśmy w marcu, teraz czas na kolejny. Głowa do góry.

Siła i zdrowie.

*

Artykuł eksperta – Maciej Boczkowski

Trener idealny? Maciej Boczkowski o pracy trenera-fizjoterapeutyTrener personalny, terapeuta ruchowy, ukończył fizjoterapię na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Instruktor SFG2, SFL, SFB, DNS, FS, prelegent oraz uczestnik licznych szkoleń zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Prowadzi warsztaty oraz wykłady. Prowadzi zajęcia grupowe metodą Pavla Tsatsouline’a, podczas których uczy podopiecznych jak poprawnie się poruszać i przełamywać swoje słabości. Zajmuje się trenowaniem oraz przygotowaniem motorycznym zawodowców i amatorów – zarówno budowaniem ich formy fizycznej, koordynacji oraz precyzji ruchu, jak i rehabilitacji po kontuzjach. Głęboko wierzy, że zdrowe ciało to zdrowy duch, a odpowiednie podejście to klucz do sukcesu.

*

Polecamy także:

ZAPYTAJ EKSPERTA: Lockdown? Plan działania według Marka Prusińskiego

ZAPYTAJ EKSPERTA: Lockdown? Plan działania według Marka Prusińskiego

x
Zapisz się do newslettera