X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Zespół stresu pourazowego (PTSD) - istotne informacje dla trenera personalnego

30 lis 2020
źródło - https://blog.nasm.org/

Od połowy marca większość kraju boryka się z zasadami dystansowania się społecznego, nakazami pozostania w domu, zamykaniem firm, przeludnieniem szpitali i ograniczoną opieką zdrowotną. W rezultacie wiele osób czuje się odizolowanych i samotnych oraz może cierpieć emocjonalnie i finansowo. Nawet gdy niektóre części świata ponownie się otwierają, strach przed bliskim kontaktem z kimś, kto ma wirusa, powoduje, że wiele osób odczuwa niepokój.

Daleko idące skutki i potencjalne traumy związane z COVID-19 wciąż się rozwijają. Niewiele osób nie będzie dotkniętych pandemią, a eksperci zdrowia psychicznego spodziewają się, że zespół stresu pourazowego (PTSD), najczęściej kojarzony z weteranami wojennymi, może stać się bardziej powszechny. Szczególnie osoby, które przeżyły COVID-19, są narażone na wysokie ryzyko rozwoju PTSD.

W tym artykule przyjrzymy się kompleksowo PTSD. Jak profilaktyczne ćwiczenia mogą pomóc i jaka jest rola trenera, aby być wsparciem dla podopiecznego.

Co to jest PTSD?

PTSD to zaburzenie psychiczne, które może rozwinąć się po wystawieniu osoby na traumatyczne wydarzenie, takie jak klęska żywiołowa lub poważny wypadek; akt terrorystyczny; wojna / walka; lub brutalna napaść osobista, taka jak gwałt. Objawy obejmują niepokojące myśli i uczucia, sny związane z wydarzeniem, cierpienie psychiczne lub fizyczne spowodowane wskazówkami związanymi z traumą oraz nasilenie reakcji „walcz lub uciekaj”.

Chociaż objawy zwykle pojawiają się w ciągu pierwszych 3 miesięcy po zdarzeniu, mogą wystąpić dopiero po latach, zwłaszcza jeśli zdarzenie nie zostanie potwierdzone lub przetworzone. Osoby, które przeżyły traumę, często zapadają na depresję, lęk i zaburzenia nastroju. Powszechne jest również nadużywanie leków i alkoholu.

Wydarzenia, które często wywołują PTSD:

• traumy wojenne
• znęcanie się nad dziećmi
• napaść na tle seksualnym
• przemoc fizyczna
• groźby bronią
• pożar
• choroba zagrażająca życiu
• traumatyczne obrażenia
• porwanie
• wypadek traumatyczny (np. Wypadek samochodowy / samolotowy)
• klęska żywiołowa
• atak terrorystyczny
• nagłe, nieoczekiwane zdarzenie, takie jak pandemia

Osoby, które nie mają silnego systemu wsparcia, cierpią z powodu długotrwałej traumy emocjonalnej lub mają problem z alkoholem lub używkami, są szczególnie podatne na PTSD.

Objawy PTSD:

• chroniczny lęk
• trudności z zasypianiem
• drażliwość
• gniew i wybuchy złości
• napady paniki
• nadmierna czujność
• skłonność do łatwego przestraszenia

Trauma, która powoduje PTSD, może wystąpić przez długi czas lub jako pojedyncze wydarzenie . Objawy, takie jak nadmierne pobudzenie (nienormalny stan podwyższonego lęku), zwykle powstają w wyniku nadmiernej reakcji organizmu na reakcję stresową, która powoduje zmiany biologiczne w mózgu.

Wyzwania związane z ćwiczeniami

Podczas ćwiczeń serce bije szybciej, wzrasta ciśnienie krwi, może wystąpić duszność itp. To wszystko objawy związane z lękiem. Klient z PTSD może być odstraszony od ćwiczeń, ponieważ te reakcje są podobne do tych, które występują podczas epizodu.

Pobudzenie może utrzymywać się długo po ustąpieniu urazu; powoduje to, że osoba czuje się nadmiernie reagująca na wszystko, co przypomina jej o wydarzeniu (w tym widoki, zapachy, dźwięki, a nawet słowa lub teksty). Z tego powodu osoby z PTSD mogą unikać czynności stymulujących, zwiększając w ten sposób ryzyko problemów fizycznych, takich jak otyłość, choroby serca, przewlekły ból i cukrzyca.

Inne skutki uboczne PTSD - takie jak depresja, nadmierne picie, palenie - potęgują problemy związane z niską motywacją i niskim poziomem energii, co utrudnia rozpoczęcie lub utrzymanie regularnego programu ćwiczeń. Chociaż ćwiczenia fizyczne oferują wiele korzyści, ich zdolność do wywołania nadpobudliwości może być problematyczna dla osób z PTSD. Trenerzy powinni o tym pamiętać podczas planowania treningu.

Ćwiczenia profilaktyczne w PTSD

Istnieją dowody na to, że zdrowie fizyczne wpływa na zdrowie psychiczne, a fizyczne objawy stresu psychicznego i urazów mogą objawiać się napięciem mięśni, przyspieszeniem akcji serca, kołataniem serca, drżeniem, a nawet bólem. Mając to na uwadze, jeszcze ważniejsze jest zachęcanie ludzi do ruchu, ponieważ ruch jest balsamem, który „nawilża” ciało i może potencjalnie pomóc jednostkom w radzeniu sobie ze skutkami traumy, depresji, lęku i PTSD.

Ćwiczenia są zatem dobrym sposobem na przełamanie barier dla osób z PTSD. Jednak postęp musi być powolny, stopniowy i powtarzalny, aby uniknąć przytłaczania klientów i stworzyć ścieżkę do samoświadomości. Ruch nie musi być nadmierny ani nawet podwyższać tętno. Może to być tak proste, jak skupienie się na oddechu i zwrócenie uwagi na proste zadania i ruchy .

Najważniejszy jest początek, pierwsze kroki we współpracy

Aby jak najlepiej wspierać klienta z zespołem stresu pourazowego, trenerzy muszą zapewnić bezpieczne miejsce oraz prosty, powtarzalny, osiągalny i stopniowy trening - taki, który buduje zakres ruchu i siłę, a także pewność siebie. Ponieważ nadpobudliwość jest potencjalnym wyzwalaczem, wybór skupienia się na umyśle i ciele z oddychaniem jako centralnym aspektem jest rozsądnym podejściem.

Głębokie, przeponowe oddychanie to świetny punkt wyjścia, niezależnie od rodzaju treningu. Poproś klientów, aby zajęli wygodną pozycję siedzącą i powiedz im, aby oddychali w dowolny wygodny sposób. Po kilku głębokich oddechach poproś ich, aby opisali, gdzie czują oddech, a następnie poproś, aby zbadali, co jest dla nich najlepsze (wdech i wydech przez usta lub nos itp.). Zachęcanie klientów do określenia ich preferencji pomoże powstrzymać rozpraszające, destrukcyjne myśli. Pomoże to również ludziom zrozumieć, co czują i sprawi, że będą lepiej reagować na zmiany.

Głębokie, skupione oddechy uspokajają układ nerwowy, spowalniają tętno, obniżają ciśnienie krwi i zwracają uwagę na chwilę obecną. Chociaż głębokie oddychanie może nie wydawać się dużo, to znacznie ułatwia ustalenie pozytywnego sposobu myślenia i zwrócenie uwagi klientów na to, co czują.

Pracując z osobami z zespołem stresu pourazowego, upewnij się, że są oni gotowi słuchać i przyjmować instrukcje. Zrób to, po prostu stawiając im czoła i potwierdzając, że słuchają i są gotowi na Twoje polecenia. Jest to ważne, ponieważ wiele osób z PTSD ma tendencję do dysocjacji, a Ty chcesz, aby Twoi klienci byli w pełni obecni.

Używaj prostego języka podczas coachingu i wskazówek. Podawaj łatwe do wykonania, proste instrukcje krok po kroku i daj klientom czas na reagowanie na wskazówki, zanim przejdziesz dalej. Zbyt szybkie poruszanie się lub podawanie szybkich wskazówek może stworzyć agresywne podejście, które może wywołać nadpobudliwość.

 

Polecamy także:

Darmowe treningi dla wszystkich na Decathlon GO i wsparcie dla trenerów

x
Zapisz się do newslettera