X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Osoby sprawne fizycznie są mniej narażone na rozwój choroby Alzehimera

10 maja 2022

Zgodnie z nowym badaniem, sprawność fizyczna może zmniejszyć ryzyko demencji aż o 33%, a osoby sprawne fizycznie są mniej narażone na rozwój choroby Alzheimera.

Szacuje się, że dziś na chorobę Alzheimera na świecie choruje od 15 do 21 milionów ludzi, a w Polsce liczba ta przekroczyła już 350 tysięcy. Jeśli doliczymy do tego inne formy otępienia, to w Polsce mamy ponad pół miliona chorych. Według organizacji Alzheimer's Disease International co trzy sekundy na świecie rozwija się u kogoś demencja . Chociaż największym czynnikiem ryzyka jest wiek, to nie można uznać demencji za naturalny objaw starzenia się.

Wyniki 9-letniego badania

Dr Zamrini, dyrektor neurologii w Irvine Clinical Research i adiunkt w dziedzinie badań klinicznych oraz przywództwa na Uniwersytecie George'a Washingtona, wraz ze swoim zespołem przebadał 649 605 weteranów wojskowych w bazie danych Veterans Health Administration Database.

Uczestnicy byli w wieku od 30 do 95 lat. Średnia wyniosła  61 lat.

W badanej grupie nie zdiagnozowano choroby Alzheimera i pokrewnych demencji (ADRD). Grupa wzięła udział w badaniu, wykonując test na bieżni wysiłkowej (ETT). Testy na bieżni zostały wykorzystane do oceny sprawności serca i układu oddechowego uczestników, a następnie podzielono je na kategorie od najmniej do najbardziej dopasowanego.

Następnie naukowcy badali grupę pod kątem występowania ADRD przez średnio prawie dziewięć lat. Dr Zamrini, prof. Qing Zeng-Teitler i zespół porównali następnie wyniki ETT z występowaniem ADRD u wspomnianych uczestników.

Wyniki wykazały, że u osób sprawnych rzadziej rozwija się demencja

Badanie wykazało, że osoby mniej sprawne są bardziej narażone na ADRD, podczas gdy osoby o dobrej kondycji wręcz przeciwnie. „Nasze badanie wykazało silny, stopniowany odwrotny związek między sprawnością sercowo-oddechową a zmniejszeniem ryzyka [choroby Alzheimera]. Oznacza to, że im bardziej sprawna jest dana osoba, tym bardziej prawdopodobne jest, że gdyby rozwinęła się AD, rozwinęłaby się ona później” – podzielił się dr Zamrini z Medical News Today.

Jednym z ograniczeń badania był brak zróżnicowania zakresu populacji. Uczestnikami byli głównie biali mężczyźni.

Martwisz się chorobą Alzheimera? Oto, co sugeruje dr Zarrini

Dr Zarrini radzi, że dla tych, którzy martwią się chorobą Alzheimera, zdrowy tryb życia może być korzystny. Wskazuje na ćwiczenia, dietę, odpowiedni sen i zachowanie aktywności umysłowej jako metody zmniejszające ryzyko zachorowań. Poprawa sprawności sercowo-oddechowej może łatwo nastąpić dzięki rozsądnemu programowi ćwiczeń.

Czytaj również: KONOPIE. O CO CHODZI?

Ograniczenie spożycia alkoholu i palenia papierosów pomoże również obniżyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

„Jednym z ekscytujących odkryć tego badania jest to, że wraz z poprawą sprawności fizycznej ludzi zmniejszało się ryzyko choroby Alzheimera” – mówi dr Zamrini z badania . „To nie była propozycja typu „wszystko albo nic”.

Sprawdź nas także na Facebooku
Zawód Trener

x
Zapisz się do newslettera