X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Początek kariery instruktora fitness - jak wybrać swoją specjalizację?

03 gru 2020
źródło - www.acefitness.org

Certyfikat instruktora fitness stanowi solidną podstawę do prowadzenia bezpiecznych i efektywnych zajęć grupowych . Nadszedł czas, aby zastosować swoją nowo zdobytą wiedzę w praktyce. Aby rozpocząć, musisz określić, jakiego typu zajęcia chcesz prowadzić. 

Podczas gdy Twój certyfikat sprawności pomoże ci zaplanować zajęcia ogólne, w tym rozgrzewkę, trening sercowo-oddechowy, kondycję i uspokojenie, najprawdopodobniej będziesz musiał nauczyć się, jak uczyć bardziej szczegółowych formatów.

Z biegiem lat opcje zajęć fitness  stały się dość zróżnicowane i wyspecjalizowane. Większość obiektów, w których będziesz nauczać, ma zazwyczaj kilka formatów (tj. tytuły zajęć z konkretnymi opisami) do wyboru lub możesz zdecydować się na tworzenie własnych, unikalnych formatów. Na początek ważne jest, aby zrozumieć kategorie, do których pasuje większość formatów.

Większość zajęć grupowych fitness można podzielić na jedną z następujących kategorii w oparciu o główny cel zajęć:

Cardio

 • Skupienie na sercu i płucach (układ krążeniowo-oddechowy)
 • Zajęcia cardio mogą być choreograficzne (ruch do muzyki) lub nie-choreograficzne (muzyka jako tło).

Siła

 • Siła i wytrzymałość mięśni
 • Zajęcia siłowe mogą być uważane za tradycyjne lub funkcjonalne i mogą wykorzystywać masę ciała i / lub różnego rodzaju sprzęt.

Mobilność / elastyczność

 • Zwiększenie zakresu ruchu i mobilności, biernie lub aktywnie
 • Niektóre obiekty mogą łączyć tę kategorię z umysłem / ciałem, podczas gdy inne będą zapewniać osobne zajęcia zaprojektowane w celu przyciągnięcia innych odbiorców niż formaty umysł / ciało.

Umysł / Ciało

 • Zajęcia zaprojektowane w celu promowania siły i elastyczności z komponentem uważności.

Wiele obiektów oferuje również zajęcia fusion / hybrydy / kombinacje. Połączenie dwóch lub więcej powyższych kategorii w jeden format jest popularnym wyborem zarówno dla uczestników, jak i instruktorów.

Wybór pierwszych zajęć

Zacznij od określenia, którą kategorię najlepiej znasz i którą chcesz nauczać. Niezależnie od tego, czy są to ulubione zajęcia, z których brałeś w przeszłości, Twoje wykształcenie taneczne czy doświadczenie w lekkoatletyce, wielu nowo certyfikowanych instruktorów skłania się ku stylowi ćwiczeń, który jest im znany. Kiedy zaczynasz od kategorii, w której czujesz się komfortowo, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że po raz pierwszy wejdziesz na scenę z pewnością siebie!

Następnie poszukaj informacji na temat zajęć, które istnieją w każdej z kategorii. Dokładnie przejrzyj tytuły i opisy zajęć, weź udział w różnych zajęciach, których chcesz uczyć, i przyjrzyj się bliżej wymaganiom.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Uczestnicy: będziesz chciał mieć pewność, że uczestnicy, którzy przychodzą na zajęcia, to ci, których możesz zmotywować i poprowadzić.
 • Typ osobowości najlepiej pasujący do zajęć:  Jakiego rodzaju nauczania lub coachingu wymaga ten format? Czy wydaje Ci się to autentyczne dla Twojej osobowości?
 • Wykorzystywany sprzęt: jaki rodzaj sprzętu jest używany na zajęciach? Czy masz doświadczenie ze sprzętem, czy będziesz potrzebować dodatkowego szkolenia lub edukacji w zakresie jego prawidłowego użytkowania?
 • Wsparcie lub edukacja dla zajęć: czy  poza użytkowaniem sprzętu łatwo jest znaleźć innych instruktorów, warsztaty, kursy (na żywo lub wirtualne), certyfikaty specjalistyczne lub dodatkowe zasoby, które mogą wesprzeć Twój rozwój dzięki zajęciom?
 • Wymagane planowanie zajęć : Niektóre zajęcia są w stylu dowolnym (tworzysz własne od podstaw), podczas gdy inne mogą być wstępnie sformatowane (tworzysz zajęcia w ramach konstrukcji) lub wstępnie choreografowane (zapamiętujesz i ćwiczysz zajęcia, które są dla Ciebie przygotowane). Chociaż wszystkie opcje są równie korzystne z punktu widzenia prowadzącego, możesz być naturalnie skłonny/a do jednej z innych. Dowiedz się więcej o tym, czym różnią się te formy planowania zajęć i jakie dają możliwości, zanim dokonasz ostatecznych wyborów.

 

Polecamy także:

Jak ćwiczyć - złota recepta Kamila Malinowskiego

Jak ćwiczyć - złota recepta Kamila Malinowskiego

 

x
Zapisz się do newslettera