X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

TOP 5 trendów w technologii fitness na rok 2020

09 wrz 2020
Źrodło: https://www.gyymi.com/blog

Po okresie lockdownu świat fitnessu stopniowo powraca na pełne obroty. To świetny czas na to, by zastanowić się nad przyszłością branży z punktu widzenia optymalizacji doświadczeń treningowych bywalców siłowni. Koncerny technologiczne i kreatywne start-upy prześcigają się w dostarczaniu na rynek fitness rozwiązań nowej generacji. Bądź na bieżąco! Sprawdź 5 najciekawszych trendów w technologii fitness na 2020 rok zebranych przez firmę GYYMI.

  • Firma GYYMI to twórca innowacyjnej aplikacji na smartfony wyposażonej w wiele funkcji pomocnych w pracy trenera personalnego, np. możliwość planowania i rezerwacji sesji treningowych
  • Wśród najważniejszych trendów w technologii fitness na 2020 r. firma wymienia: rozwój elektronicznych akcesoriów do noszenia (zegarki, okulary, odzież technologiczna), drony używane w treningu oraz wirtualne platformy do grywalizacji
  • Dodatkowo, przyszłością jest łączność Bluetooth sprzętów w klubie z aplikacjami stosowanymi przez klientów (Smart Gym) oraz specjalistyczne sprzęty do trenowania w domu

GYYMI to australijska innowacyjna aplikacja na smartfony, która bez wątpienia może usprawnić otwarcie studia treningu czy klubu fitness. Twórcy aplikacji wyposażyli ją w takie funkcje jak: planowanie i rezerwacja sesji treningowych, wyszukiwanie siłowni na mapie danego miasta, pośrednictwo w wynajmie przestrzeni w klubie czy płatności zbliżeniowe. Jakie jeszcze rozwiązania technologiczne będą oferować kluby, aby poprawić jakość doświadczeń treningowych obecnych i przyszłych bywalców siłowni? Sprawdź, które trendy w technologii fitness przykuły uwagę firmy GYYMI.

*

1. Akcesoria do noszenia: technologia nowej generacji

*

Elektroniczne urządzenia, które na stałe weszły do naszej garderoby są znane już od kilku lat. Od czasu ich rozwoju w kierunku dotyczącym zdrowia i sprawności, akcesoria do noszenia są szeroko stosowane przez kluby fitness, trenerów personalnych i ich klientów. Ludzie pragną odpowiedzi i uwielbiają analizy. Chcą zrozumieć własne postępy. Klienci pragną na bieżąco śledzić zmiany takich parametrów jak: tętno spoczynkowe, BMI, elastyczność mięśni, wytrzymałość, szybkość czy siła. Śledzenie wyników jest czymś normalnym w wielu środowiskach branży fitness. Użytkownicy są jednak dopiero na początku wykorzystywania możliwości, jakie dają takie informacje przechwytywane w czasie rzeczywistym. Przemysł technologiczny oferujący tego typu akcesoria jest ogromny. Szacuje się, że jego wartość do 2022 r. osiągnie ponad 27 miliardów dolarów (Forbes). Wśród popularnych przykładów tego typu technologii należy wymienić urządzenia śledzące aktywność noszone na nadgarstku, zegarki, okulary czy odzież technologiczną.

*

2. Dron – asystent treningu

*

Coraz częściej drony są włączane do programów fitness i ćwiczeń na świeżym powietrzu, ponieważ mogą nadawać tempo biegaczom długodystansowym oraz pływakom na basenie lub w naturalnych zbiornikach wodnych. Jednocześnie utrzymują stałe tempo ustalane w zależności od panujących warunków i zaleceń treningowych. Obecnie dronów używa się także w klubach fitness. Funkcja widok 360 jest bardzo pomocna przy analizie wyników programów treningowych. Pozwala na nieustanne przeglądanie, dostosowywanie i przesuwanie granic w celu osiągnięcia określonych wyników. Nagrania 360 stopni mogą również wyłapywać poprawki techniczne i przesyłać je na żywo do oceny trenera. Urządzenia reagują na wahania tętna i wielu innych parametrów treningowych podczas wysiłku fizycznego. Drony mogą być niewidocznym, w pełni zaangażowanym partnerem treningowym, cennym szczególnie w przypadku zdalnych sesji treningowych.

*

3. Grywalizacja

*

Grywalizacja to stosunkowo nowa koncepcja w siłowni. Polega na zestawianiu ze sobą klientów podczas regularnych sesji treningowych w celu stworzenia tablicy wyników. Takie tablice budzą w trenujących poczucie spełnienia i rywalizacji. Odbiorcami tego typu technologii fitness są osoby, dla których osiąganie coraz lepszych wyników to za mało. To co ich motywuje, to możliwość konkurowania z innymi, niezależnie od tego, czy są obok nich na sali treningowej, czy w dowolnym miejscu na świecie. Do najbardziej znanych platform internetowej rywalizacji sportowej należą Fitbit, Zombie-Run oraz Fitocracy. Na rynku jest też kilku nowych graczy, np. Zwift, który oferuje wachlarz doświadczeń treningowych, takich jak bieganie, jazdę na rowerze i kolarstwo górskie.

*

4. Sprzęt i łączność – Smart Gym

*

Nowe technologie szybko stają się przedmiotem zainteresowania producentów sprzętu do ćwiczeń. Amatorzy fitnessu mogą przenosić się z jednej siłowni do drugiej i nadal jednakowo wprowadzać wyniki do własnego banku danych dotyczących postępów treningowych. Zwróćmy uwagę na fakt, że ludzie chętniej wybierają kluby wyposażone w kompatybilne maszyny, z którymi mogą połączyć preferowane przez siebie rozwiązania fit-tech i przestrzegać swoich reżimów treningowych. Nowa generacja sprzętu obejmuje maszyny do spinningu wyposażone w łączność Bluetooth, bieżnie i stepery, a nawet wirtualną rzeczywistość. Co zaskakujące, nie powoduje to, że stare maszyny na siłowni stają się przestarzałe. Niektóre firmy stworzyły bowiem specjalne narzędzia dopasowujące istniejące maszyny do nowych standardów. Mówi się o tym, że australijski startup GYMSYM jest liderem w poszukiwaniu rozwiązań mających uczynić istniejący sprzęt do ćwiczeń bardziej "inteligentnym".

*

5. Boom siłowni domowych

*

W trakcie lockdownu część klientów, która nie mogła doczekać się ponownego otwarcia siłowni, zaczęła zamawiać własny sprzęt do ćwiczeń. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać niekorzystne dla branży fitness. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę, jest to świetna okazja dla klubów. Kierując się tym trendem, wielu trenerów i właścicieli siłowni stworzyło nowy kanał przychodów wynajmując nieużywany sprzęt treningowy. Niektóre kluby zaczęły nawet sprzedawać własne linie sprzętu. Otwiera to drogę podmiotom branży fitness do instalowania siłowni w domach swoich klientów. Dzięki temu będą w stanie zapewnić wysoko wyspecjalizowane usługi obejmujące wizyty domowe i zdalny dostęp do danych z sesji klientów.

Technologia jest związana niemal ze wszystkim, co widzimy i robimy. W biznesie trenera oprócz nieustannego rozwoju i aktywnej sprzedaży usług ważna jest również optymalizacja pracy i kosztów działalności. W tym pomogą Ci różnego rodzaju rozwiązania z zakresu technologii fitness. Warto być nie bieżąco i wiedzieć w jaki sposób ekscytujące nowinki technologiczne ułatwią Ci pracę w zawodzie trenera lub instruktora.

Autor: Marta Soroka

*

Polecamy także:

Jak skutecznie organizować swoją pracę przy użyciu technologii?

Jak skutecznie organizować swoją pracę przy użyciu technologii?

x
Zapisz się do newslettera